МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

До Дня Незалежності України: 20 ютуб-каналів про історію

Фрази про те, що погано ми вчили історію, лунають усе частіше. Як же це виправити? Тільки вчити історію. З підручником це не завжди зручно, тим паче, що кожен автор вкладає своє бачення, а от із коротких відео — і наочно, і навіть розважально

В історії важливо користуватися не тільки одним джерелом. Тому ми підготували для вас добірку аж із 20 каналів, деякі з них присвячені тільки історії України, деякі охоплюють й інші народи та території.

Не забуваймо, що підтримка україномовного і проукраїнського контенту — це вже внесок у нашу перемогу.

Історичний проєкт відомих культурних діячів братів Капранових. Найпопулярніший у цій сфері Youtube-канал України — уже 727 тисяч підписників. Чому так? Зрозумієте, щойно почнете дивитися. 

Є тут і сучасна політична історія, і цікаві розвідки від практично найдавніших часів, чимало уваги приділено козаччині, історії України у XX столітті та розвінчуванню міфів. 

Окрім того, автори з гумором розповідають про відомих історичних персоналій. Цей канал, можливо, не найкращий варіант для підготовки до ЗНО, та хто знає, хто знає… Про острів Зміїний він точно чимало розкаже.

Цей канал не зовсім про історію, він насамперед про культуру, однак тут її демонструють у розвитку: через події, атмосферу епохи, персоналії. Наприклад, спецпроєкт про родину Терещенків, про який ми вже вам розповідали, — чудовий історичний документальний серіал, який для натхнення варто переглянути кожному українцю. 

Архів «Суспільне Культура» має всі шанси стати цінним ресурсом для вивчення новітньої історії України. Якщо в якийсь момент вам здасться, що ваша русофобія достатня, відкрийте плейлист про Голодомор.

Авторський канал Олександра Алфьорова поєднує і сучасну (зокрема, й аналіз політичної ситуації та навіть певне прогнозування), й історію України від найдавніших часів. 

Зверніть увагу на матеріали про українське військо. Крім того, на каналі чимало відеомандрівок пам’ятками України, разом із якими можна відвідати місця, де творили історію. 

Чи знаєте ви, що потенційно ядерний тероризм закладали ще під час будівництва українських АЕС? Такого собі радянського «плану Б». Цинізм цього кроку просто вражає.

Канал зосереджений на спростуванні найрізноманітніших міфів про Україну та українців. За які тільки стереотипи не береться автор — ви будете здивовані, скільки людей може вірити в такі нісенітниці (було б чудово, якби працював і на англомовну аудиторію, бо там непочатий край) і тим самим спонукає більше дізнаватися про минувшину, здобутки та перемоги предків.

Серед найновіших відео — цікаве дослідження фемінізму та націоналізму із жіночим обличчям.

Канал зосереджений на спростуванні найрізноманітніших міфів про Україну та українців. За які тільки стереотипи не береться автор — ви будете здивовані, скільки людей може вірити в такі нісенітниці (було б чудово, якби працював і на англомовну аудиторію, бо там непочатий край) і тим самим спонукає більше дізнаватися про минувшину, здобутки та перемоги предків.

Серед найновіших відео — цікаве дослідження фемінізму та націоналізму із жіночим обличчям.

Канал спеціально для тих дорослих, які зненавиділи історію у школі через засилля дат і відірваність від життя. Олег Криштопа розповідає про історичних персоналій як справжніх людей, показуючи їх у барвистому емоційному спектрі, а не картонними, пропахлими формаліном. 

А ще тут просто купа відео про рускій мір, вєлікую рускую культуру і те, чому від цього треба триматися подалі. І, звісно, тут не тільки історія України, хоча вона таки головна. Подивіться про те, чому Булгакова в Україні не має бути ніде.

Цей ютуб-проєкт не є власне історичним, але гуманітарним, тож теми висвітлює найрізноманітніші. Та для тих, хто прагне вивчати історію в ширшому контексті, — неабияка знахідка, адже тут і про розвиток української мови, літератури, культури в найрізноманітніших проявах. Тут цікаво розповідають про історичних постатей (про яких ви могли навіть не чути, а вони таке робили…). 

ТПГ піднімає чимало дискусійних питань, тож читайте коментарі й знаходьте однодумців! Зверніть увагу на те, як пропаганда калічила українську класику.

Дізнатися найважливіше про історичну персону за 90 секунд чи за 180? Саме стільки потрібно на те, що дізнатися, чого пам’ятників імператриці Катерині в Україні не має бути. 

Тут багато про радянщину, за якою точно не варто сумувати, і про «героїв», іменами яких ще донедавна називали вулиці в наших містах. Kozak UA показує, що українці мають чим пишатися і мають нарешті викорінити в собі меншовартісну скрєпу малороса. Найвідомішим відео на каналі є «Різниця між українцями та росіянами», з нього й варто почати.

Анімаційний проєкт, присвячений культурній і політичній історії півдня України, а також його розвитку. Козаки, чумаки, герої киримли і навіть вояки ОУН-УПА, які діяли в Одесі, — це лише дрібка тем, висвітлених у відео каналу. 

Тут спростовують стереотипи, які особливо буйно квітнуть у російськомовному сегменті Youtube, популяризують правдиву історію та показують справжнє обличчя українського півдня, який завжди був українським, яким би не хотіли його бачити імперці. Можна почати з дослідження чумацької історії Одеси.

Канал, із яким школярі зможуть полюбити історію (і навіть підготуватися до ЗНО). Авторка Марія Павлечко динамічно й цікаво знайомить з історією України та всього світу в коротких тематичних відео, погрупованих за класами. Є й окремий плейлист для підготовки до ЗНО. 

На щастя, це не сухий академічний виклад, а радше відкрита лекція від історикині-ентузіастки. Корисним матеріал буде й для дорослих. Соціальна структура українського суспільства в XVI столітті — про який поділ без підказок згадаєте ви?

Канал, який може забезпечити авторів ретророманів сюжетами на роки, а тих, хто цікавиться історією, найрізноманітнішими фактами. Раніше тут йшлося переважно про Гетьманщину в усіх її сферах, і це не лише те, що мало вплив на історію, а й буденніші речі: що їли-пили, як розважалися, як кохалися і навіть як з’ясовували стосунки (відео про сімейні стосунки вельми соковите). 

Та, звісно, автор не може оминути сучасність, тож пояснює чимало імперських імперативів у стилі «добрий трейлер для блокбастера».

Проєкт, який популяризує історію України і світу, зосереджений здебільшого на XX столітті. Ціла добірка відео про те, якою була Україна сто років тому. А була вона неабиякою! Для шанувальників подорожей у часі — саме те. Застрибуйте! 

Опріч того, саме тут доступно пояснюють, яким був лендліз під час Другої світової та яким він може бути зараз. Але є й тут і дещо дуже ексклюзивне: українські дитячі ігри, за якими можна зняти щось ще страшніше за «Гру в кальмара» (краще не дивіться це ввечері, або дивіться, але не уявляйте!).

Канал Олександра Заремби, очільника Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства. Тут багато про історичну реконструкцію, фортифікації та мандрівки історичними пам’ятками України й музеями за кордоном. Розкрита тут і тема, якої немає в жодних шкільних підручниках, а саме гігієна в XVII столітті. Погодьтеся, вам теж цікаво, як воно тоді відбувалося. Не могли ж вони всі ходити брудні… 

Автор влаштує вам незабутню мандрівку Кам’янець-Подільською фортецею. Обов’язково побувайте там, якщо ще не були.

Цей відеоблог вирізняється тим, що містить чималу галерею п’ятихвилинних портретів видатних українців. Тут саме ті люди, які вплинули на хід історії України від найдавніших часів (деякі й досі мають неабиякий вплив на сучасність і надихають українців у боротьбі). 

У планах автора ще й історії заснування українських міст і сіл. А чому росія так причепилася до України, дивіться в найдовшому відео на цьому каналі. І про батька нашого Бандеру теж гляньте.

Це курс відеоуроків з історії України від кандидатки історичних наук Ольги Дудар, який буде корисним не тільки школярам (але їм особливо), студентам (їм теж), а й тим дорослим, які вирішили відновити свої знання з історії України і дізнатися щось нове. 

Уроки погруповані в плейлисти за класами, а також є окремий блок сучасної історії, приурочений до Дня Незалежності України. А нашу увагу привернуло відео про те, як запам’ятовувати портретні зображення з історії України, щоб не запанікувати на ЗНО.

Як зрозуміло з назви, тут про історію тільки давню. Власне, найбільше про Скіфію, часи, про які легенд існує більше, ніж доказів. Скіфське золото, кургани, які височать серед рівнин, мандрівки місцями, де залишилися сліди давнього народу (зараз, на жаль, на чималій частині українського степу точаться бої з російськими окупантами, тож такі відео — єдиний спосіб безпечно відвідати ці пам’ятки. Будемо сподіватися, що вони вціліють і для наступних поколінь). 

Деякий контент автор готує для англомовної аудиторії, тому обов’язково покажіть його іноземним друзям. Ось, наприклад, цей про скіфські кургани.

Будьмо відверті — цей канал не про історію України. Він про світову історію загалом, тому важливий тим, що дає контекст, як от контекст небезпеки тоталітаризму: диктатури, придушення свободи та постійного нагляду. Говорить про походження звичних нам речей і персоналій, які зробили наш світ таким, яким він є. Цікавою є добірка про імперії (зокрема, їхній занепад) і взагалі імперіалізм як такий. 

Радимо глянути відео про те, чому безпекові організації типу ООН насправді не працюють, а тільки бісять своєю бездіяльністю. Хоч щось із ними стає зрозуміло.

У «Локальної історії» багато спікерів із різних куточків України, кожному з яких є що розповісти. Тож це не тільки мандрівка в часі, а й подорож рідною землею з усім її розмаїттям. Можливо, ви бачили перший в Україні історичний глянець, заснований цією командою? 

Теми на каналі настільки різноманітні, що кожен знайде собі до душі. Тут збирають спогади свідків воєнних дій (плейлист «Свідки та жертви окупації»), тож зараз відео переважно присвячені найновітнішій історії. Тож, якщо прагнете зануритися в давнину, погортайте. І при нагоді гляньте розмову з Вірою Агєєвою — тому що це варто побачити.

Канал спеціалізується на історії України в її давні славні часи: Русь і її попередники, Велике князівство Литовське, Гетьманщина. Показує не тільки теми зі шкільного підручника, а й те, що можемо уявляти максимум з історичних романів, — власне, взаємозв’язки між людьми, побут, адже історія може і має бути цікавою. 

Нас зацікавила історія гінців у Русі, уявіть, новини державної ваги залежали від однієї людини, яка самотньо подорожувала небезпечними краями. Який рівень довіри князя і відповідно власна лояльність до правителя. Фантастика! Словом, дивіться самі, як працювала така пошта.

Проєкт, який популяризує історію України і світу, зосереджений здебільшого на XX столітті. Ціла добірка відео про те, якою була Україна сто років тому. А була вона неабиякою! Для шанувальників подорожей у часі — саме те. Застрибуйте! 

Опріч того, саме тут доступно пояснюють, яким був лендліз під час Другої світової та яким він може бути зараз. Але є й тут і дещо дуже ексклюзивне: українські дитячі ігри, за якими можна зняти щось ще страшніше за «Гру в кальмара» (краще не дивіться це ввечері, або дивіться, але не уявляйте!).

Автор каналу створює анімовані відео, присвячені найважливішим історичним битвам, де розкриває причини, перебіг і наслідки зіткнень. Є тут і битви на території Україні, і далеко поза її межами. Корисно для учнів, яким нецікаво читати про це в підручнику, але хотілося б глянути кіно. 

Подивившись кілька, ви побачите, що тактика та озброєння, звісно, змінюються, а от брудні методи війни залишаються тими ж. Саме це ми і спостерігаємо зараз у реальному часі. Звертаємо увагу на одну з найважчих битв Богдана Хмельницького.

Рубрика: Полиця, Добірка
Facebook
Telegram
Twitter