29 та 30 жовтня у Києві відбулися перфоманси-презентації авторського музичного альбому «Фокстроти». Це експериментальний side-project кураторки літературних програм Книжкового Арсеналу Оксани Щур.
Оксана Щур:
Якщо раніше зі старих поетів сміялися (Я єсть народ, якого правди сила, Цю жінку я любив, вона просила), то тепер їхні найкращі вірші стають острівцями ностальгії в океані іронії. «Пробитися в радіоефір смерті» можна, влаштувавши разом з ними дискотеку. Диско для широкого кола небайдужих, а також вчительок, професорів, студентів та діячів культури.
Фокстроти Жадана / Гуржи — наголошено інтертекстуальні. Тут є скрип сходів в будинку «Слово», клацання друкарської машинки з фондів Харківського ЛітМузею і пазл найрізноманітніших записів «Радіо Культура». Тут є вірші, відомі кожному; і є поетичне вибране.
Сергій Жадан, учасник проєкту:
Ми іноді не помічаємо, наскільки поезія, яку прийнято називати класичною, хрестоматійною, насправді є сучасною й живою. У нас були великі поети, вони писали пластичні й музичні тексти, які хочеться співати й декламувати.
Читайте також: Вийшов музичний альбом «Стус: Перехожий»
Юрій Гуржи, учасник проєкту:
Коли ми зустрілися з Сергієм у Харкові, щоб подумати разом, як би міг звучати наш альбом на вірші українських поетів двадцятих, я майже мав концепцію — в моїй голові до цих віршів грав аванґардно-джазовий саундтрек.
Та на питання «а як ти це собі уявляєш?», Сергій відповів однією фразою, яка відразу вбила мою ідею: «Мені здається, це мусить бути доступно». І тоді я спробував уявити, як би звучали сучасні поппісні, якби до їх створення долучилися поети, що жили 100 років тому. А якщо ми перепишемо музичну історію?..
Чи надихнули б Тичину сучасні дискотечні груви? Щоб було б, якби Серж Генсбур народився не в Парижі, а в Харкові, де колись жив його батько, і записував би еротікпоп на вірші Раїси Троянкер? А як би звучав реггей Лі Скретч Перрі на текст Володимира Сосюри? Чи міг собі уявити Бажан, що в XXI сторіччі під синтезатори заспіває з дитячим хором про Мелодії Космічної Ери?
Минуло пів року. Наші «Фокстроти» — спроба відповісти на всі ці питання.
Читайте також: У Прип’яті презентували платівку з доданою реальністю «Звуки Чорнобиля»
Назва альбому «Фокстроти» відсилає нас до однойменного вірша Миколи Бажана:
Цей крок лисиць,
Меткий фокстрот,
Цей такт,
Цей тракт хитких істот,
Цей акт одвертий, акт прилюдний,
Цей неймовірний акт.
У композиціях використані матеріали радіопрограми «Поезія» на «Радіо Культура», а також звуки друкарських машинок та інших предметів, що належали мешканцям будинку «Слово» (із фондів Харківського літературного музею).
Читайте також: Справжнє обличчя Харкова: нотатка літературного резидента
Учасники проєкту:
- Сергій Жадан — сценарій, вокал;
- Юрій Гуржи — сценарій, музика, клавішні, гітари, баси, програмування барабанів, вокал, аранжування, запис;
- Євген Манко (La Horsa Bianca) — тенор- та сопрано-саксофон;
- Марічка Літинська — вокал;
- Діана Марцинковська — вокал;
- Любов Якимчук — вокал;
- Дитячий хор ім. М. Семенка (керівниця — Галина Печеніжська);
- Поліна Печеніжська;
- Софія Пидько;
- Ангеліна Стадник;
- Марія Фоміна;
- Елізавета Кисельова;
- «Terra Studio» — запис вокалу;
- «Шпиталь Рекордз» — зведення, мастерінг;
- Гриця Ерде — колажі;
- Євген Арлов — анімація.
Музично-літературний проєкт «Фокстроти» відбувся у межах виставкового проєкту ФУТУРОМАРЕННЯ за підтримки Українського культурного фонду.
Читайте також: У Києві відкрили виставку українського футуризму ФУТУРОМАРЕННЯ
Усі фото: Олена Павлова