МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

У Києві відкрили виставку українського футуризму ФУТУРОМАРЕННЯ

Вона триватиме від 15 жовтня 2021 року до 30 січня 2022 року в Мистецькому арсеналі.

Проєкт ФУТУРОМАРЕННЯ присвячений яскравому авангардному спалаху — футуризму. Виставка на 4 тис. м2 презентує найбільш радикальну візію мистецтв 1920-х в Україні: деструкції старої мистецької форми та її модернізації. Експеримент і провокація, змішування серйозного і смішного, політичного і побутового — таким був шлях футуризму.

ФУТУРОМАРЕННЯ — не лише про мистецтво. Він передусім про людину і суспільство, які постають перед викликами доби — соціальними, економічними, світоглядними.

 

«Бацила футуризму», за метафоричним визначенням Михайля Семенка (1922), зародилась в Італії й поширилась світом на початку XX століття. Невизначеність (марення) та процесуальність важливі для футуристів як концепти творчих пошуків; звідси — назва виставки.

Куратори ФУТУРОМАРЕННЯ — Вікторія Величко та Ігор Оксаметний працювали над проєктом понад два роки, досліджуючи архіви та фонди українських музеїв. І відкрили проєкт міжнародною дискусією «Контексти українського футуризму». 15 жовтня о 17:00 відбудеться другий день онлайн-події.

 

 

У просторі виставки зібрали майже півтисячі експонатів. Це і знакові, і маловідомі твори з 19 державних інституцій культури (музеїв, архівів, бібліотек, дослідницьких центрів) та 8 приватних колекцій, архівні документи, фотографії, ігрові та хронікальні кінострічки.

Зокрема це єдині збережені в Україні супрематичні вишивки Ніни Генке-Меллер, а також твори Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Олександра Богомазова, Марії Синякової, Бориса Косарева, Сандро Фазіні, Василя Єрмилова, кінокамера і фільми Євгена Деслава та інші.

На виставці також можна побачити реконструкцію сцени з вистави Ігоря Терентьєва «Дивак», нереалізованого футуристичного архітектурного проєкту Театру масового музичного дійства у Харкові, мультимедійну інсталяцію «Поезомалярство» на вірші Михайля Семенка.

 

Читайте також есей Сашка Дерманського. Не те слово!

 

ФУТУРОМАРЕННЯ є міждисциплінарним проєктом. В його межах відбудуться

16 жовтня, 18:00 — перформанс Алли Загайкевич «Музика футуризму»;

22 жовтня, 19:00 імерсивний перформанс-презентація «EXTER.Live»;

29 та 30 жовтня, 20:00 — спеціальна концертна програма «Фокстроти» письменника і дослідника літературного футуризму Сергія Жадана з Юрієм Гуржи;

перегляди фільмів, лекції, зустрічі, освітня програма для дітей, підлітків та дорослих.

 

Читайте також: Відбулася прем’єра опери Алли Загайкевич на лібрето Жадана

 

Це вже не перший проєкт Мистецького арсеналу, що перевідкриває українську культурну спадщину XX століття. Попередні проєкти з цієї лінійки «Курбас. Нові світи» (2018) та «Бойчукізм. Проєкт «великого» стилю» (2017).

 

 

Фото: Олександр Попенко

Рубрика: Новини
Facebook
Telegram
Twitter