Микола Рябчук, почесний Амбасадор української есеїстики у світі, отримає цьогоріч Спеціальну відзнаку Капітули за книжку «Лексикон націоналіста та інші есеї» (Видавництво Старого Лева).
Володарем іще однієї Спеціальної відзнаки в рамках Премії за відданість правам людини і мужність письма стане Станіслав Асєєв за книжку «Світлий Шлях: історія одного концтабору» (Видавництво Старого Лева).
Фіналістами Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2021 року стали:
- Андрій Бондар «Ласощі для Медора» (Видавництво Старого Лева);
- Павло Вольвач «20+1, або Земля мертвих» (Видавництво Старого Лева);
- Володимир Діброва «Свіжим оком. Тарас Шевченко для сучасного читача» («Видавництво Білка»).
Читайте огляд збірки есеїв Андрія Бондаря «Ласощі для Медора»
Ім’я лауреата Премії традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня, у день народження Юрія Шевельова.
Також під час церемонії вже вдруге буде вручено Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура, якою редакція радіо нагороджує українських авторів за майстерність і новаторство в жанрі есею. Нагородою у цій номінації стане створення радіоверсії твору, яка прозвучить в ефірі UA: Радіо Культура.
Читайте також: Оголосили короткий список «Топу БараБуки»–2021 Книга року BBC-2021 оголосила короткі списки Літературна Премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського – 2021 оголосила фіналістів
Нагадаємо, що 2021 року до довгого списку номінантів на здобуття Премії потрапило 10 книжок.
Їх оцінювала Капітула, до складу якої ввійшли:
- Андрій Курков, письменник, президент Українського ПЕН, голова Капітули;
- Оля Гнатюк, українознавиця, перекладачка, віцепрезидентка Українського ПЕН;
- Тамара Гундорова, літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут літератури);
- Володимир Єрмоленко, письменник, філософ, журналіст, лауреат Премії 2018 року;
- Діана Клочко, мистецтвознавиця, лауреатка Премії 2019 року;
- Тарас Лютий, філософ, есеїст, лауреат Премії 2020 року;
- Олег Коцюба, літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету;
- Олександр Саврук, декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи;
- Елеонора Соловей, літературознавиця;
- Тетяна Терен, журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН;
- Леонід Фінберг, головний редактор видавництва «Дух і Літера».
Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Нагорода відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді протягом календарного року.
Лауреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько («Одної і тої самої»), Андрій Портнов («Історії для домашнього вжитку»), Костянтин Москалець («Сполохи»), Олександр Бойченко («Більше/менше»), Вахтанґ Кебуладзе («Чарунки долі»), Андрій Любка («Саудаде»), Володимир Єрмоленко («Плинні ідеології»), Діана Клочко («65 українських шедеврів. Визнані й неявні»), Тарас Лютий («Культура принад і спротиву»).
Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Видавництво «Дух і Літера», Центр юдаїки, Український науковий інститут Гарвардського університету.
13–18 грудня в рамках Премії імені Юрія Шевельова вже вчетверте в Києві відбудеться мініфестиваль «Дні есеїстики», покликаний популяризувати жанр есею та привертати увагу до творчості найвідоміших авторів-есеїстів.