У фінал увійшли такі видання:
- Павло Казарін. «Дикий Захід Східної Європи» (Vivat)
- Андрій Павлишин. «Нам і далі загрожує вічність» (Дух і Літера)
- Маркіян Прохасько. «Мрія про Антарктиду» (Видавництво Старого Лева)
Ім’я лауреата традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня, у день народження Юрія Шевельова. Тоді ж у рамках Премії вручатимуть дві спеціальні відзнаки — Відзнаку Капітули за внесок у розвиток та популяризацію есеїстики та Відзнаку UA: Радіо Культура.
Трансляцію події можна буде дивитися о 19:00 на фейсбук-сторінках та ютуб-каналах Українського ПЕН, Києво-Могилянської Бізнес-Школи та телеканалу «Еспресо».
Читайте також колонку Маркіяна Прохаська З війною тема Антарктиди стала більш актуальною
До складу Капітули Премії 2022 року увійшли:
- письменник, президент Українського ПЕН, голова Капітули Андрій Курков;
- письменник, есеїст, перекладач, лавреат Премії за 2021 рік Андрій Бондар;
- українознавиця, перекладачка, віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк;
- літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут літератури) Тамара Гундорова;
- мистецтвознавиця, лавреатка Премії 2019 року Діана Клочко;
- філософ, есеїст, лавреат Премії 2020 року Тарас Лютий;
- літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету Олег Коцюба;
- декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук;
- літературознавиця Елеонора Соловей;
- журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен;
- головний редактор видавництва «Дух і Літера» Леонід Фінберг.
Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Її присуджують раз на рік українському авторові чи авторці за художню та наукову есеїстику. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймають художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді впродовж календарного року.
Лавреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько («Одної і тої самої»), Андрій Портнов («Історії для домашнього вжитку»), Костянтин Москалець («Сполохи»), Олександр Бойченко («Більше/менше»), Вахтанґ Кебуладзе («Чарунки долі»), Андрій Любка («Саудаде»), Володимир Єрмоленко («Плинні ідеології»), Діана Клочко («65 українських шедеврів. Визнані й неявні»), Тарас Лютий («Культура принад і спротиву») та Андрій Бондар («Ласощі для Медора»).
Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво «Дух і Літера», Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету.