Читати під час свят, дарувати на свята книжки, чекати на новинки — Тиктор уже має плани! І радо розповідає, які видання стануть першими у 2023 році.
Українська художня література
Євгенія Сенік «Бо болить», дизайн: Лівіо Спаіні, Discursus, 2023
Документальний роман «Бо болить» — це розмови з нотатника, сукупність історій та рефлексій двох жінок, діалог між минулим і теперішнім. Він поєднує численні зустрічі та розмови з партизанкою УПА Анною Попович та особисті переживання авторки щодо подій в Україні й у власному житті останніх десяти років.
Євгенія Сенік — письменниця з Луганська, авторка книжок Przepraszam, «Письмовий стіл», «Країна У, або Казки чужим дітям».
Фантастичні talks (Світлана Тараторіна, Наталія Довгопол, Ірина Грабовська, Наталія Матолінець, Дарія Піскозуб) «Хроніки незвіданих земель», «Жорж», 2022
Кожне оповідання цієї збірки від відомих українських письменниць, учасниць літературного ютуб-проєкту «Фантастичні talk(s)» — це своєрідний маркер-дороговказ на часопросторовій мапі України. 15-й рік до нашої ери, 1540-й, 1941-й, початок XXIII століття… У різні епохи та куточки нашої країни (і навіть її космічних поселень) приведуть вас «Хроніки незвіданих земель». Усюди — під давніми пісками Причорномор’я, в замкових мурах Поділля, під пластами чорного золота Донеччини, на старовинних вулицях Львова і навіть на українській станції на супутнику Марса — на вас чекають відкриття. Для когось це буде розгадка містичної історії, для когось — осяяння від історії давньої, а для когось — розуміння історії, яку українці пишуть просто зараз.
Володимир Рафєєнко «Мобільні хвилі буття», «Видавництво Анетти Антоненко», 2023
«Мобільні хвилі буття, або Verbum caro factum est» — драматургічний дебют українського письменника Володимира Рафєєнка. Автор змушений був жити в окупації впродовж місяця весною 2022-го на дачному хуторі поміж Бучею і Бородянкою. Ця п’єса — його спроба осмислити за допомогою літератури власний травматичний досвід російсько-української війни.
Герої п’єси — кільканадцять випадкових людей, що в перші дні окупації опинилися поруч у кооперативному поселенні «Ближні сади». Їх об’єднує спільна потреба — упіймати телефоном на віддаленій лісовій галявині блукаючий мобільний сигнал. Але буття в часи війни втрачає звичні кордони — і на зв’язок із живими людьми виходять покійні родичі, герої Шекспіра та Едґара По, а над головами хуторян — розчахнувся всіяний колючими зірками український космос.
По-бароковому пишна, жорстока і щемка п’єса Володимира Рафєєнка — про ціну, яку іноді платить людина за право доторкнутися до того, над чим не має влади навіть смерть.
Ніна Фіалко «Повертайтесь, журавлі, додому», «Сила жіночої любові», «НК Богдан», 2023
…У благополучній родині Приходьків, що мешкали на околиці одного з обласних центрів, виростали Катря і Тарас — діти, навколо яких крутився всесвіт батьків і бабусі. На початку 90-х років минулого століття вітер змін приніс багатьом людям низку неочікуваних сюрпризів.
Закриття підприємства, на якому успішно працювали Зоряна і Роман, змусило подружжя змінити не тільки роботу, а й місце проживання, щоб забезпечити майбутнє дітей. У пошуках заробітків Роман виїжджає до Польщі, а Зоряна — до Москви. Дітей-підлітків залишають під опікою бабусі Поліни Микитівни. Минає час, діти підростають і намагаються використати зароблені батьками кошти на свій розсуд. Сліпа бабусина любов не змогла захистити внуків від багатьох помилок і розчарувань.
У другій книжці роману, що має назву «Сила жіночої любові», авторка майстерно відтворює атмосферу 2000–2014 років.
Описане становлення сім’я Приходьків, яка вирішила будувати бізнес в Україні. Відбувається поступове пробудження національної приналежності, усвідомлення, що не хлібом єдиним живе людина. Розкриті складні перипетії сімейних стосунків і самих Приходьків, і їхніх дітей.
Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію. Як будується оповідання. Поезії», дизайн обкладинки: Володимир Гавриш, «Віхола», 2023
Майк Йогансен — український письменник-авангардист. Свого часу він зізнався читачам, що ніколи не зупиняється перед тим, аби порушити ще одну традицію. Це і визначило стиль його творчості — ламати правила та з їхніх уламків витворювати нову поетику.
У цій книжці ви знайдете твори, які стали візитівкою Йогансена, — іронічний, пародійний роман «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію», ключовий для розуміння творчого підходу автора текст «Як будується оповідання» та вибрані поезії.
Це тексти справжнього літературного експериментатора. Його мета — розхитати наші уявлення про те, якою має бути література, і, з одного боку, занурити читача в мистецьку гру, а з іншого — показати, яке естетичне задоволення можна отримати від цих експериментів.
Ірина Феофанова «Чужа-своя-рідна», дизайн обкладинки: Вікторія Черняхівська, «Видавництво Старого Лева», 2023
Героїні збірки новел «Чужа-своя-рідна» — звичайні українські жінки, життя яких перевернулося догори дриґом із початком повномасштабного вторгнення держави-агресора на територію України. Ірпінь, Буча, Ізюм, Херсон, Маріуполь — це міста, звідки героїні — самі, з малими дітьми або й цілими родинами — тікають у пошуках притулку й спокою. Про їхні переживання — часто затаєні для найближчих — авторка розповідає щиро і співчутливо, часом із нотками легкого гумору й суму.
Книжка, сповнена реалістичних описів і життєвих діалогів, зацікавить широке коло читачів. Особливо тих, хто почуває в серці глибокий жаль до кожного українця та українки, які через війну втратили дім, друзів і рідних.
Валер’ян Підмогильний, Григорій Косинка, Микола Хвильовий, Олекса Слісаренко, Юрій Яновський, Іван Сенченко, Леонид Первомайский, Григір Тютюнник «Коли говорять гармати… Антологія української воєнної прози ХХ століття», упорядниця: Віра Агеєва, дизайн обкладинки: Анна Гаврилюк, Yakaboo Publishing, 2023
Війна — це завжди боротьба — за себе і з собою. Це душевні метання і звіряче прагнення вижити попри все. Та навіть за таких умов люди намагаються зберегти духовність і культуру. Прикладом цього є тексти антології «Коли говорять гармати», створені під час і після непростих часів визвольної боротьби.
До антології увійшли тексти на навколовоєнну тематику Г. Косинки, Л. Первомайського, В. Підмогильного, І. Сенченка, О. Слісаренка, Г. Тютюнника, М. Хвильового та Ю. Яновського. У них висвітлено атмосферу громадянської братовбивчої війни, червоного терору, навали гітлерівських нацистів і наслідки фашистської політики для всієї Європи, а також поневіряння дітей війни, відірваних від коріння й батьківської землі.
Майк Йогансен «Вибрані твори», дизайн обкладинки: Анна Гаврилюк, Yakaboo Publishing, 2023
Серія «Yaka ШКОЛА» представляє вибрані твори Майка Йогансена, письменника доби Розстріляного відродження й одного із засновників ВАПЛІТЕ. Митець зберігав у творчості незмінну індивідуальність, часто вдавався до експериментів, які можемо спостерігати і в прозі, і в поезії, а часто — їхнє поєднання у межах одного тексту. Йогансена вважають не лише талановитим письменником, а й перекладачем і літературознавцем, роботи якого актуальні й донині.
До збірки увійшли всі твори автора, представлені в оновленій шкільній програмі для обов’язкового вивчення, а також рекомендовані навчальною програмою для додаткового читання, як-от: повість «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію», поезії «Сентиментальний романс», «Голод», «Перед боєм» тощо.
«Легендарій дивних міст», укладачка: Альона Сіліна, «Ранок», 2023
Історії сучасних героїнь у сучасних українських містах, хіба з дрібкою магії. Збірка переспівів-ретелінгів відомих казок, як українських народних, так і всесвітньо відомих європейських і авторських. До збірника увійшли тексти Ярини Каторож, Анастасії Куликової, Наталії Матолінець, Ірини Пасько, Дарії Піскозуб, Ксенії Сокульської, Світлани Тараторіної, Наталії Довгопол.
Ярослав Мельник «Маша, або IV Rайх», дизайн обкладинки: Ірина Гуріна, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2022
Шокуюча антиутопія «Маша, або IV Rайх» одного із найсильніших українських письменників Ярослава Мельника вже встигла отримати міжнародне визнання. Цей пророчий роман, що передрікає повернення постфашизму, звучить особливо актуально в час, коли Україна бореться з новими нацистами. Поділ людей на вищих і нижчих, приниження людини до рівня тварини, сегрегація — до якої межі може дійти людська жорстокість? На жаль, відповідь прийшла з нашого реального життя — з Бучі, Ірпеня, Маріуполя, Ізюма… У виданні — нова редакція роману (перша назва — «Маша і постфашизм»).
2020 року цей роман видало одне з найбільших видавництв Франції Actes Sud.
Перекладна художня література
Террі Пратчетт «Бери за горло», переклад: Ольга Бєлова, дизайн обкладинки: Романа Романишин і Андрій Лесів, «Видавництво Старого Лева», 2023
«Бери за горло» — роман про відьом із серії «Дискосвіт» Террі Пратчетта. Ланкрським відьмам укотре доводиться рятувати рідні землі. До короля Веренса приїхали небезпечні гості з Убервальду: родина вампірів, які полюбляють жлуктити вино, закушувати часничком і засмагати на сонці. А ще ці сучасні вампіри зовсім не бояться святої води — вони нею загартовуються. Гості вирішують залишитися в Ланкрі назавжди, захопити владу й запровадити нові порядки, а для незгодних пролунає проста команда Carpe Jugulum — «Бери за горло»!
Здається, тільки Тітуні Оґґ, Маґрат Часник, Аґнес Нітт і, звичайно ж, Бабуні Дощевіск під силу врятувати королівство від зміни влади і культивованої жаги крові.
Рустем Халіл «Часу немає», переклад: Сергій Осока, дизайн обкладинки: Вікторія Кучма, «Видавництво Старого Лева», 2023
Київський юрист Едем вважає себе невдахою: він смертельно хворий, не досяг успіхів у кар’єрі, а головне кохання свого життя втратив п’ятнадцять років тому. У мить найбільшого розпачу перед ним виникає джин і пропонує договір: безсмертну Едемову душу в обмін на можливість пожити чужими життями. Від залитої світлом телестудії — до темних коридорів влади, від пишних прийомів мільярдерів — до обшарпаних стін дитячого притулку, від відкритого вітрам даху хмарочоса — до зали Небесного суду, куди ніколи не добирався вітер… Багатство, влада, слава і любов закрутяться у вирі однієї угоди, яка змінить долі всіх до неї причетних.
«Часу немає» — це роман-пробіжка, який не дає перевести подих. Це одіссея вулицями Києва та споконвічне повернення до самого себе. Це лабіринт із зарядженими рушницями, кожна з яких обов’язково вистрілить. Це історія про те, що навіть найбільший невдаха одного разу може змінити світ. І, звісно, це книжка про час. А точніше — про його відсутність.
Данило Кіш «Псалом 44», переклад: Олена Дзюба-Погребняк, візуальне оформлення: Богдана Давидюк, «П’яний корабель», 2023
Повість «Псалом 44» — другий значний твір Данила Кіша. Це історія про молоду єврейську родину під час Голокосту. Марія, Якоб і маленький Ян перебувають в Аушвіці, і більшість розповіді Кіша присвячено зображенню знедоленого і жорстокого життя в жіночому відділі табору смерті.
Марія — молода мати двомісячного Яна, яка планує втечу з табору. Її подруга Жана і таємничий Макс заклали основу для втечі, що має відбутися при наближенні союзних військ, а далекі звуки їхньої артилерії створюють постійний фон для подій у таборі. Втеча має відбутися вночі, і поки вони чекають та намагаються заснути, Марія згадує своє дитинство і найближче минуле.
Тана Френч «У лісі», переклад: Остап Гладкий, Vivat, 2023
Улітку 1984 гору матері кликали малечу додому, щойно дублінське передмістя огортало сутінню. Але цього теплого повечір’я трійко дітлахів не повернулися з темних і тихих лісів. Поліціянти знайшли лише одну дитину, до смерті перелякану, у закривавлених кросівках…
Минуло двадцять років. Детектив Відділу вбивств Раян тримає своє минуле в секреті. Проте, коли в горезвісному лісі знаходять мертвою дванадцятирічну дівчинку, Раян разом зі своєю напарницею Кассі Мадокс береться розслідувати справу, напрочуд подібну до давньої незбагненної таємниці. Чи стане у пригоді дрібка нібито стертих спогадів, коли випадає шанс розмотати клубок серійних убивств?
Едрієнн Янґ «Поміж злодіїв», переклад: Юлія Шекет, Vivat, 2023
Фейбл ніколи не забуде, як мати загинула під час невблаганної бурі, як тато кинув її саму на острові виживати поміж злодіїв і бездушних добувачів дорогоцінного каміння. Колись маленька налякана дівчинка, тепер горда й сильна донька моря, яка навчилася нікому не довіряти й завжди покладатися тільки на себе, вона не має куди вертатися, проте єдине, що рухає нею, — жага вибратися із цього клаптика суші, знайти батька й забрати належне.
Дівчина звертається по допомогу до молодого торговця на ім’я Вест. Вона не здогадується, ким став її батько, та й Вест зовсім не той, ким видається. Але іншого шляху немає: разом їм доведеться пережити більше, ніж підступні шторми та помсти покидьків. Звісно, якщо вони обоє хочуть вижити в цій пригоді.
Сара Джіо «З Лондона з любов’ю», переклад: Анна Цвіра, Vivat, 2023
Валентина, яка нещодавно пережила тяжкий процес розлучення, успадковує книжкову крамничку та квартиру своєї матері в Лондоні. Молода жінка вирушає з Каліфорнії до Британії, щоб дізнатися, ким насправді була її мати, і заповнити білі плями у спогадах відповідями на болісні запитання. Валентина закохується в затишну крамничку та квартиру зі стінами в пастельних тонах, які дісталися їй у спадок, аж раптом виявляє, що книгарня ось-ось збанкрутує.
Тому вона вирішує зробити все можливе, щоб урятувати крамничку, адже лише тут можна дізнатися, чому мати покинула її. Раптом жінка натрапляє на серію загадкових нотаток у книжці, і це стає початком пошуків, які розкажуть їй про минуле й дадуть змогу дізнатися більше про матір та почати нове життя, примирившись зі всіма образами і втратами.
Сара Джанет Маас «Двір холоду і зоряного сяйва», переклад: Тетяна Іванова, Vivat, 2023
Фейра і Різ разом зі своїми друзями взялися відновлювати Двір Ночі та місто, що зазнало значних руйнувань під час війни. Наближається Зимове Сонцестояння, а з ним і довгоочікуваний перепочинок. Однак попри святкову атмосферу тіні минулого не дають про себе забути. Фейра, яка святкуватиме своє перше зимове сонцестояння, виявляє, що близькі їй люди постраждали набагато сильніше, ніж можна було очікувати, і це може вплинути на майбутнє Двору і всього їхнього світу…
Український нонфікшн
Максим Яковлєв «Теорії змов. Як (не) стати конспірологом», дизайн обкладинки: Костянтин Цапок, «Віхола», 2023
Птахи — несправжні, Австралії — не існує, а число 39 — прокляте. Звучить як недолуга вигадка, у яку ніхто ніколи не повірив би, чи не так? Насправді це конспірологічні теорії, у реальності яких переконані тисячі людей у всьому світі.
У своїй книжці політолог-міжнародник Максим Яковлєв досліджує найрізноманітніші теорії змов та пояснює, як конспірологи бачать світ і за допомогою яких інструментів вони складають свої змовницькі мозаїки.
Масони, євреї та рептилоїди. COVID-19 і Швеція, Данія й норки. Некрокомуністи й мультиплікатори-змовники. Як насправді працює ефект Даннінга‒Крюґера? Чому потонув «Титанік» і до чого тут мандрівники в часі?
Максим розповідає про змови у спорті та на Євробаченні, про загибель принцеси Діани, перемогу Обами на виборах за допомогою маніпуляцій погодою, а також про те, що Римську імперію нібито придумала іспанська Інквізиція, а Україну — масони. За допомогою вправ і низки опитувань ви зможете перевірити, чи схильні самі вірити в подібні змовницькі теорії, та зрозумієте, як сконструювати власну.
Олексій Коваленко «Планета грибів», дизайн обкладинки: Володимир Гавриш, «Віхола», 2023
Упродовж тривалого часу гриби вважали чимось на кшталт рослин (так, найчастіше вони сидять на одному місці, не нявкають і їсти не просять), а деякі види навіть зараховували до тварин і мінералів. Що ж, усі помилялися. Гриби — це просто гриби.
Насправді все, звісно, складніше. І про це у своїй новій книжці розповідає ботанік Олексій Коваленко. Що спільного у Плінія Старшого і глив? Які гриби із собою носила «снігова людина»? Танцювальна чума, полювання на відьом і як до всього цього причетні гриби? Скільки коштує найдорожчий гриб у світі та як гриби долучилися до картопляного голоду в Європі? Які гриби росли на стінах 4-го енергоблока та хто згубив австралійських спортсменів?
А ще автор розповість про ЛСД і псилоцибін, печериці, що ніякі не шампіньйони, як вашій ранковій чашці кави загрожує паразитичний гриб, чи можна створити з грибів мʼясо та що таке той чайний гриб.
Це історія про гриби та їхню роль у житті нашої планети, бо якось уже так склалося, що на Землі не важко знайти місця зростання грибів — складніше знайти місце, де їх не існує.
Берещак Вікторія «Комунікаційна стратегія в бізнесі. Як досягти максимуму в спілкуванні з аудиторією», дизайн обкладинки: Наталія Шульга, Yakaboo Publishing, 2023
Будь-який бізнес матиме успіх лише тоді, коли завоює лояльність широкої аудиторії. Без грошей і хитрощів — за допомогою правди й ефективної системи комунікацій. Перед вами книжка, яка допоможе це зробити. Авторка докладно інформує, як самотужки розробити комунікаційну стратегію та втілити її в життя незалежно від ніші й наявності чи відсутності бюджету на просування.
Ціла низка корисних і зрозумілих схем, таблиць, інформативних практичних порад та професійних секретів, якими щедро ділиться авторка, вам у поміч. Завдяки QR-кодам ви матимете змогу одразу завантажити їх у смартфон і використовувати для своєї роботи. Вікторія Берещак — експертка зі стратегічних і тактичних комунікацій. Викладає в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана, готує до захисту дисертацію в КНУ імені Тараса Шевченка. Пише колонки для The Page, «Мінфін», «РБК-Україна».
Наталія Самойленко, Анна Бєлокоз «Виховання харчування: 10 кроків до здоров’я вашої дитини», дизайн обкладинки, ілюстрації: Аліна Тищук, Yakaboo Publishing, 2023
У своїй книжці Наталія Самойленко та Анна Бєлокоз, експертки у сфері дієтології та ендокринології з багаторічним стажем, розкажуть усю найважливішу інформацію про дитяче харчування, основи фізіології харчування у дитячому віці, причини набору чи дефіциту ваги і проблем зі здоров’ям дитини. Ви навчитеся складати раціон та питний режим з урахуванням віку та рівня фізичної активності вашої дитини. Також зможете правильно застосувати знання на практиці: організовувати дитячі свята, планувати графік харчування та знаходити альтернативу нездоровим продуктам. Вам стануть у пригоді безліч підказок, рецептів, корисних таблиць, списків закупок і навіть ігри, які ви зможете запропонувати своїм дітям. Плекаймо здорове майбутнє!
Діна Волинець «Curly management. Як управляти проєктами, не зраджуючи собі», дизайн обкладинки: Юлія Вус, Yakaboo Publishing, 2023
Ми всі плануємо в блокнотах і на папірцях, у програмах і каскадних схемах, розробляючи проєкти, складаючи списки на день або на рік. Але опитування свідчить, що ми виконуємо у найліпшому разі — 70 %, у середньому — не більше ніж 50 % від запланованого. Втім, припустимо, що все йде за планом. Але чи отримуєте ви задоволення від цього процесу? Чи ці цілі справді ваші? Чи не спіткає вас на півдорозі вигорання? Ця книжка розповість, як, додавши до класичного проєктного менеджменту кілька кроків, можна залишатися фанатом планування і стратегування, але при цьому не вигорати й не витрачати час на те, що для вас неважливо.
Авторка — методологиня і тренерка програм навчання фасилітації, проєктного менеджменту та стратегічного розвитку для представників креативних бізнесів, громадських організацій і молоді.
Сергій Куницький «Тернопільський замок», «НК Богдан», 2023
Книга присвячена малодослідженій сторінці історії архітектурного минулого міста Тернополя — тернопільському замку. Вперше публікуються: його опис — сторінка з «Інвентарю міста Тарнополя 697 року»; малюнки-реконструкції та плани поперечного розрізу споруди, автор яких — тернопільський архітектор Казнін П. О.
У праці використано матеріали з бібліотеки та фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею, архіву управління містобудування і архітектури Тернопільської облдержадміністрації, відділу рукописів Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України, Національного історичного архіву Білорусі, відділу рукописів Яґеллонської бібліотеки м. Кракова, фондів Окружного музею в Тарнові. Це видання буде корисним викладачам вищих і середніх навчальних закладів, краєзнавцям, науковцям, студентам, учням, спеціалістам-практикам у сфері туризму та широкому колу читачів, які цікавляться історією Тернопільського краю.
Валявська Катерина «У мереживі вальсу», художнє оформлення: Наталія Олійник, «Видавництво 21», 2023
Більшість українських історичних праць присвячені важливим політичним, націєтворчим процесам. Але чи не хотілося б вам зазирнути за лаштунки цих процесів та побачити, яким було повсякдення і дозвілля політиків та їхніх сучасників або в якому просторі — соціальному й фізичному — зароджувались важливі ідеї? Ретроспектива світського життя на Буковині модерної доби демонструє, що захоплення співами об’єднувало політичних опонентів в одному товаристві, а кав’ярня могла стати місцем, де в дискусії зароджувалися визначальні для ходу історичних подій рішення.
У другій половині ХІХ ст. повсякдення освічених верств Європи підпорядковувалося однаковим суспільним нормам, стандартам і практикам, тобто умовностям, що їх виробило добірне товариство (бомонд). Попри провінційний, напівсільський характер міст і містечок, під впливом ідей та носіїв західних культурних практик на Буковині з’явилися всі атрибути для розгортання публічного життя бомонду: театр, філармонія, казино, салони, ресторани, кав’ярні, парки, різні культурно-освітні товариства, світські прийоми, бали та кінні перегони. У цих інституціях, формах, просторах стара й нова еліти негласно змагались за домінування в ієрархії світського товариства і загалом суспільного життя. Але в цьому виданні читача не чекає рафінована історія про земні радощі за добрих старих часів. Книжка правдиво оповідає про чимало суперечностей та конфліктів, які, поєднуючись, творили особливий простір східної провінції Габсбурзької монархії, де розкіш і злидні йшли пліч-о-пліч.
Перекладний нонфікшн
Ліса Москоні «ХХ-мозок. Сучасна наука про жіноче когнітивне здоров’я, гормональний баланс, сон і пам’ять», переклад: Наталія Валевська, дизайн обкладинки: Альбіна Колесніченко, Орест Підлісецький, «Наш Формат», 2023
Чому турбуватися про жіноче здоров’я — це не тільки ходити до мамолога після сорока, раз на рік робити цитологічний аналіз чи контролювати рівень естрогену? Чому жінкам особливо важливо дбати про мозок? У цій книжці Ліса Москоні порушує теми, які медицина стигматизувала століттями. Авторка розповідає про когнітивне здоров’я і сумну статистику (дві третини пацієнтів із хворобою Альцгеймера — жінки), чому пацієнток не можна лікувати за «чоловічими стандартами», як естроген впливає на пам’ять, що змінюється в організмі під час статевого дозрівання, вагітності, припинення менструації тощо. Москоні дає дієві й науково обґрунтовані поради, привертає увагу до проблем жінок із післяпологовою депресією чи під час менопаузи.
Алекс В. Вайт «Основи графічного дизайну. Третє видання», переклад: Леся Куцюк, Олексій Пелипенко, дизайн: Микола Ковальчук, ArtHuss, 2023
Алекс В. Вайт пропонує бачення дизайну, що ґрунтується на концепції єдності та взаємодії змістових елементів — і тла, візуально вираженої ідеї — та її обрамлення.
«Дизайнерська освіта переважно стосується поєднання старих та створення нових елементів контенту. Вона зосереджується на зв’язках між формами — і вкрай рідко розглядає таку критично важливу частину дизайну, як фонові простори та форми. Це відображає віру в те, що наявне важливіше за відсутнє. Але порожнеча, коли до неї ставляться як до повноцінного партнера в дизайні, стає динамічною. Саме вона, поряд із оригінальною візуальною ідеєю, визначає чудовий дизайн», — зазначає автор у передмові до третього видання. Виклад оригінальних міркувань і підходів автора проілюстровано добіркою прикладів, що представляють різні епохи та стилі.
Джошуа Філдс Міллберн, Раян Нікодемус «Людей – любити, речі – використовувати», переклад: Мар’яна Климчук, дизайн обкладинки: Аліна Бєлякова, Vivat, 2023
Як навчитися жити в достатку, але не в надлишку? Уміти розставляти моральні пріоритети й контролювати жагу до накопичування речей та емоцій? Як зробити переоцінку цінностей, позбавитись набутих страхів, душевних митарств і незакритих гештальтів? Опануйте мистецтво мінімалізму, не видаляючи себе із сучасного світу. Ця книжка пропонує інструменти, що допоможуть побороти безконтрольне емоційне та матеріальне споживацтво.
Досить ховатися за речами, як за барикадами, від спогадів і помилок, сорому, страхів і невпевненості. Час розбирати матеріальні захаращення, очищати свідомість та відкриватися всеохопній любові до людей і власного «я».
Майк Кус «З камерою в кишені: Як знімати вражаючі світлини на телефон», переклад: Марина Рябикіна, дизайн: Ганна Волкова, ArtHuss, 2023
Зараз майже кожен має телефон із камерою. У цій книжці фотограф Майкл Кус розповість, як знімати якісні світлини, користуючись лише телефонною камерою. Автор детально описує техніки та цікаві прийоми, проілюструвавши все це власними знімками. Ці знання здатні вивести ваші повсякденні фотографії на новий рівень професійності. Книга охоплює такі теми, як композиція, світло, макрофотографія, нічна фотографія, об’єктиви, сторітелінг та обробка знімків.
Крістофер Кокс «Володар дедлайнів. Встигнути все», переклад: Надія Хаєцька, Vivat, 2023
Не такий страшний дедлайн, як його малюють. А як щодо чотирьох сучасних вершників Апокаліпсису? Коронавірус змінюється Розмиром, і Дедлайн іде плече до плеча з Реченцем. Числа в календарі жахають виконавця. Або дозволяють встигнути все, не відхиляючись від графіків.
Визначте дедлайн на купівлю й прочитання цієї книжки, щоб не запізнитися до ресторану, який відкривають без стресів і паніки, на власні очі побачити рукотворне засніження гори та як сходить із конвеєра пасажирський літак. Читач дізнається, як доставляють великодні лілії, і побуває за лаштунками театру перед прем’єрою. Потрапить в ескадрилью військово-повітряних сил, що рятуватиме постраждалих від урагану, і в крамницю Best Buy напередодні чорної п’ятниці. Поспостерігає за засновниками стартапу, що представляють свій продукт громадськості, візьме участь у передвиборчій кампанії. Опанована наука, як встановлювати та обнуляти власний таймер, створюватиме простір для всіх ваших справ. Простір, у якому, на щастя, є час для завершення роботи, час для роздумів і час на відпочинок.
Деніел Койл «Культурний код. Секрети успішної взаємодії в команді», переклад: Олександра Асташова, дизайн обкладинки: Микола Бабічев, «Наш Формат», 2023
Уявімо дві команди, яким треба збудувати вежу з пачок спагетті, скотчу, мотузки і маршмелоу. У першій — студенти бізнес-школи, у другій — дошкільнята. На чию перемогу ви ставите? Звучить абсурдно, але в цьому реальному змаганні перемогли малюки. Чому так? Як у командній взаємодії вони перевершили майбутніх бізнесменів, а згодом — юристів і навіть гендиректорів? Про це розповідає Деніел Койл. Він дослідив взаємодію в різних групах і дізнався секрети найуспішніших культур світу, з’ясував, чому розум переоцінюють, а навчальну силу помилки — недооцінюють. А ще — розгледів, як лідери найефективніших культур не тільки досягають вершин, а й утримуються там.
Кен Сіґал «Шалено просто. Ідея, що привела Apple до успіху», переклад: Валерія Колодій, дизайн: Микола Ковальчук, Любов Краснюк, ArtHuss, 2023
Для Стіва Джобса простота була не просто принципом дизайну. Це була релігія і зброя. Одержимість простотою — те, що відрізняє Apple від інших технологічних компаній. Це те, що допомогло Apple оговтатися від ризику зникнення в 1997 році, щоб стати найдорожчою компанією світу в 2011 році. Цей принцип зумовлює, як Apple організована, як вона розробляє продукти та як вона спілкується з клієнтами. Саме завдяки руйнуванню сил складності компанія залишається на своїй зірковій траєкторії.
Як креативний директор Кен Сіґал зіграв ключову роль у відродженні Apple, допоміг створити такі важливі кампанії, як Think Different і назвавши iMac.
«Шалено просто» — це його погляд зсередини на світ Джобса. Він розкриває десять елементів простоти, які сприяли успіху Apple, і які ви можете використовувати для розвитку своєї організації. Читаючи «Шалено просто», ви станете спостерігачем у конференц-залі Стіва Джобса і співрозмовником його телефонних опівнічних дзвінків. Ви зрозумієте, як його одержимість простотою допомогла Apple працювати краще та швидше.
Комікси, графічні романи, манґи
Конамі Каната «Чi. Життя однієї киці. Том 7», переклад: Олександр Бєліков, «Наша ідея», 2023 6+
Що не кажіть, а бути кошеням не так просто… То лапки після прогулянки миють у ванні, то сваряться, коли ти хочеш помити їх в акваріумі. Ніхто й не намагався дотягнутися до якоїсь золотої рибки. Не було такого.
Але бути кошеням і вельми приємно: ласощі, розваги, нові друзі. Знайомтеся, Коччі — пустотливий приятель Чі, якому теж подобається досліджувати світ. Гайда разом на прогулянку парком!
Які пригоди чекають на цих двох і милого Чорниша? Читайте в сьомому томі пригод Чі. До речі, на вас чекає приємний сюрприз — улюблена кицюня завітала до України!
Розмарі Моско «Наука в коміксах. Сонячна система: наше місце у космосі», переклад: Станіслав Нємцов, художнє оформлення: Джон Чад, Vivat, 2023 6+
Вважаєте, що вивчати космічний простір нудно, адже він порожній і темний? Тоді пропонуємо вирушити в захопливу подорож Сонячною системою, та ще й у цікавій компанії добрих друзів і хатніх домашніх улюбленців.
Читачі дізнаються із чого складається Сонце і чи має воно корону, що таке гравітація та як діє радіація, чи всі планети складаються з каміння і чи мають вони магнітні поля, що таке Велика Червона Пляма та багато іншого.
Отож, якщо ви любите комікси та марите подорожами на космічному кораблі, мерщій беріться за читання!
Ем-Кей Рід «Наука в коміксах. Динозаври: пір’я та скам’янілості», переклад: Станіслав Нємцов, художнє оформлення: Джо Флад, Vivat, 2023 6+
Величезні й малесенькі, хижі та травоїдні, вкриті шипами та озброєні зубами — одним словом, дивовижні тварини, яких до того ж не бачила жодна жива людина. Що ж це за істоти? Звісно, це динозаври — одні з найзагадковіших тварин в історії Землі.
Читачі дізнаються який вигляд мали ці давні ящери і коли жили на нашій планеті, чому вони вимерли та як про них дізналися люди, що таке «кістяні війни» і хто в них переміг, чи мають динозаври родичів серед тварин нашого часу та багато іншого.
Отже, якщо ви любите комікси та обожнюєте динозаврів, мерщій беріться за читання!
Мейрґред Скотт «Наука в коміксах. Роботи та дрони: минуле, сучасне і майбутнє», переклад: Станіслав Нємцов, художнє оформлення: Джейкоб Чабот, Vivat, 2023 6+
Дехто вважає роботів чимось фантастичним, проте ці машини вже давно стали невід’ємною частиною життя людей. Натрапити на них можна повсюдно: вдома й у лікарні, на виробництві й навіть у школі. Не вірите? Тоді найперший у світі робот — механічний голуб Поллі — влаштує вам екскурсію світом робототехніки від найдавніших часів до сьогодення. Читачі дізнаються що таке роботи і дрони та яка між ними різниця, де можна натрапити на роботів і для чого потрібні дрони, як улаштовані роботи та як їх запрограмувати і які домашні прилади є роботами й багато іншого.
Софі Дьйоед, Марі-П’єр Одду «Естер і Мандрагор. Том 3», переклад: Мія Марченко, «Наша ідея», 2023 8+
Катастрофа! Тітку Агату, яка виховує Естер у Світі людей, вклала в ліжко поганська місцева хвороба! Мандрагор боїться заразитися (а до котів узагалі чіпляються людські болячки?), але його відьмочка не сидить склавши руки. Вона знайде ліки для тітки!
Щоб вивести найефективнішу формулу, дівчинка береться до садівництва, проводить експерименти, чаклує. Адже відьмочки пречудово розуміються на зіллі, особливо якщо треба рятувати тіток!
Тобіо Вілланова, Максім Леонар «Гастроноґік», переклад: Ганна Кирієнко, «Наша ідея», 2023 10+
Хотіли б колись спробувати рагу з корінців від майстра Йоди? Чи легендарну шоколадну жабку, яку продають із візка в Гоґвортс-експресі? Чи, може, неймовірні страви зі щасливого Гобітону?
Перед вами — кулінарна біблія, яка містить у собі смачнючі рецепти з 15 вигаданих світів. Її автори побували в мультивсесвіті, щоб принести вам більше 40 страв, які пасують і для високої кухні, і для домашніх експериментів.
Як гадаєте, яким стравами смакує Доктор Хто? Яким спеціям до м’яса віддає перевагу Конан-варвар? За який десерт Супермен готовий рятувати світ?
Застрибуйте на борт корабля Гастроноґік та приготуйтеся до кулінарної мандрівки улюбленими історіями: спочатку насолоджуючись неймовірним візуалом цієї книжки, а потім — незабутніми смаками.
Хірому Аракава «Сталевий Алхімік. Том 1», переклад: Олександр Бєліков, «Наша ідея», 2023 12+
Алхімія розірвала тіла братів Елріків. Чи зможе братерський зв’язок допомогти їм знову стати цілими? Світ, створений Хірому Аракавою, — маніфест технічного прогресу, де особливе місце займає алхімія — точна наука, яка не пробачає самовпевненості й помилок. У ній не так багато законів, але ті, що є, переступати не можна. Вона не дозволяє гратися з людською душею і нещадно карає, та це не зупиняє тих, хто готовий пожертвувати всім.
Брати Елріки намагаються повернути найдорожчу людину. Та чи варто намагатися вирвати когось з обіймів смерті? Хіба сам не боїшся померти. Під час ритуалу воскресіння Альфонс опиняється на межі між життям і смертю — він стає безтілесним. А що ж Едвард? Він заплатив за цю спробу ногою. Неймовірним зусиллям йому вдається зберегти братову душу, прив’язавши її до обладунка. Та це життям не назвеш. Як же повернути брата? Існує тільки один спосіб — легендарний філософський камінь, який дає алхіміку необмежену владу над матерією.
Едвард — сталевий алхімік на службі у війська. Тепер він може знайти ліки для брата. На шляху до мети алхімік не гребує нічим, перетворюючи ледь живого Альфонса на машину для вбивства. Та чи стане ближчим філософський камінь?
Міцу Ідзумі «Чарівник Бібліотеки. Том 2», переклад: Тимур Сандрович, «Наша ідея», 2023 12+
Шіо обожнює книжки і мріє стати бібліотекарем. Хоча ні, стати бібліотекарем для нього не мрія, а ціль. Хлопця не зупинить жодна з перепон: ні бідність, ні брак знань. Він зробить все можливе, щоб стати кафною.
З подій, описаних у першому томі, минуло кілька років. Шіо наполегливо працював, вчився, дорослішав. Він готовий до іспиту, заробив достатньо грошенят, склав торбу в дорогу. Чи не готовий? Адже ніколи не мав можливостей багатих міських дітей, які тільки й робили, що вчилися до іспиту… Не час сумніватися — зараз або ніколи.
Шіо та його наставник вирушають до бібліотечної столиці звивистим шляхом серед небезпек і неймовірних пригод. Хлопець ловитиме книжкових крадіїв, подбає, про те, щоб весілля двох закоханих таки відбулося, та зустріне інших кандидатів на звання кафни.
Читайте також огляд книжки Еліота Гіґґінз «Ми — Bellingcat»
Кен Вакуі «Токійські месники. Том 4», переклад: Ольга Горло, «Наша ідея», 2023 14+
Невдаха Такемічі може все змінити, адже в химерний спосіб отримав можливість подорожувати в минуле. Йому під силу відмотати час на 12 років назад і запобігти трагедії.
Раніше він мав намір врятувати кохану Хінату, потім до неї додався друг дитинства Аккун, а тепер Такемічі розуміє, що все почалося зі смерті Доракена в сутичці з ворожою бандою «Мебіус». Без Доракена шалений норов Майкі не було кому стримувати, і «Токіо Манджі» почали тероризувати все місто.
Це має бути саме той ключовий момент, змінивши який, Такемічі врятує багато життів. Можливо, й своє. Що ж робити? Такемічі ніколи не вирізнявся силою, та й битися не вмів. Як він зможе врятувати одного з кращих бійців ватаги? Треба негайно щось вигадати і сподіватися, що вийде. Інакше… Доведеться починати все спочатку.
Макото Юкімура «Сага про Вінланд. Том 4», переклад: Олександр Бєліков, «Наша ідея», 2023 14+
ХІ століття, Англія. Кривава епоха в розпалі, у Європі панують вікінги, які поважають тільки силу. Данський король Свен з озброєною до зубів армією намагається взяти штурмом Лондон, який саме перебуває під охороною Торкелла Великого, а той любить знічев’я добрячу бійку. Місто неприступне, з наскоку не візьмеш. Залишається тільки тиснути, виснажувати, схиляти до капітуляції. Щоб не марнувати часу і продовжити завоювання, Свен доручає облогу синові Кнуту, однак той із невеличкою армією не має шансів проти Торкелла. Він ще ж зовсім дитя без бойового досвіду. Юнак опиняється в полоні.
Визволити Кнута згоджується підступний Аскеладд, відомий своєю жорстокістю та безпринципністю. Він діє не в інтересах хлопця, а зацікавлений насамперед у гешефті, та й від гучної перемоги не відмовився б. Чи зможе він розбити Торкелла і доставити принца батькові? Як проявить себе в цій історії Торфінн?
Алехандро Ходоровський «Каста Метабаронів. Том 1», ілюстрації: Хуан Хіменез, переклад: Ганна Кирієнко, Vovkulaka, 2022
Найвідоміша космофантастика європейського комікса. Епічна брутальна історія, переповнена насильством і сексом. Перлина космоопери від легендарного Алехандро Ходоровського, створена під упливом романів «Дюна» Френка Герберта.
Яким чином Метабарон став наймогутнішим воїном галактики? Це розповідь про історію поколінь та еволюцію касти непереможних воїнів, предків Метабарона…
Костянтин Сулима «Буйвітер», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2022
Козаки завжди «ласкаво» зустрічали ласих до України поганців. Пригощали їх гострими шаблями і гарячим свинцем. Справжні лицарі захищали нашу землю, а найславнішим серед них був молодий козак Буйвітер. Громовою хмарою налітав він на ворога, наче блискавка сяяла його шабля, жоден бусурманин не міг сховатися від його сили. Якось Хіз-Гірей втратив через Буйвітра цілий загін воїнів і зазнав найбільшої ганьби. Він не міг перемогти козака в чесному бою, тому вирішив вдатися до темного чаклунства…
Перед вами — відновлена версія першого українського коміксу «Буйвітер». Створив його славний майстер книжкової графіки Костянтин Сулима. Цей уже легендарний комікс, без сумніву, прикрасить будь-яку бібліотеку.
Джон Рональд Руел Толкін «Гобіт. Графічний роман», адаптація тексту: Чарльз Діксон і Шон Демінґ, переклад: Олена О’Лір, ілюстрації: Девід Вензел, «Астролябія», 2023
Перша і єдина мальована версія славнозвісного Толкінового «Гобіта» вийшла друком 1990 року і відтоді стала одним із найпопулярніших графічних романів в англомовному світі. Це історія Більбо Торбина, статечного гобіта, любителя затишку, який мимоволі долучився до небезпечної виправи ґномів, коли ті задумали повернути собі власні скарби, загарбані драконом. Врятуватись від тролів, ґоблінів та гігантських павуків, утекти з ельфійських підземель, побесідувати з драконом, Смоґом Страхітливим, — ось лише деякі пригоди нашого Більбо. Але була й радість: запізнати щиру дружбу, навтішатися смачним частуванням, сміхом і піснями. Графічний роман «Гобіт» з віртуозними малюнками Девіда Вензела і текстом Дж. Р. Р. Толкіна у скороченій версії дитячого письменника Чарльза Діксона та і перекладі Олени О’Лір стане чудовим відкриттям для тих, хто вперше знайомиться зі світом Середзем’я, а прихильникам творчості Толкіна подарує радість нової зустрічі з улюбленими героями.
В.Е. Шваб «Надзвичайна», переклад: Ярослава Стріха, ілюстрації: Енід Балам, Vivat, 2023
Старшокласниця Шарлотта Тіллз потрапляє у фатальну автокатастрофу. Вона оживає, але вже з надзвичайними здібностями. Надзвичайники страшенно рідкісні. Вони можуть становити загрозу і для себе, і для інших. Мало хто знає про їхнє існування, а організація під назвою ЕОН докладає всіх зусиль, щоб так було й надалі: вистежує та вбиває їх.
Після повернення до життя Шарлотта може бачити, як помруть інші. Вона бачить і власну смерть — від рук найкращого вбивці ЕОНу, Ілая Евера. Щоб урятуватися й захистити свою родину, Шарлотта мусить діяти на випередження й убити Ілая, перш ніж він вистежить її.
Дітям
Роберта Спаньйоло «Склади свої машинки», переклад: Ольга Горба, ілюстрації: Ронні Гаццола, «Видавництво Старого Лева», 2023 3+
Можна скласти 3D-моделi п’яти незвичайних транспортних засобiв. Автiвка, поїзд, гелiкоптер, корабель i лiтак дуже хочуть розповiсти про себе та чекають нагоди побавитися з маленькими читачами!
Ірина Фінгерова «Пий водичку», ілюстрації: Аліна Жарікова, «Парасоля», 2023 2+
Ваші діти люблять пити воду? Вередують? Отож. Така халепа трапляється майже в усіх батьків. Але ж усім на світі варто щодня пити достатньо води. І комашкам, і пташенятам, звірятам і рослинам, і, звісно, людям. Не знаєте, як привчити дітей до пиття, особливо, коли до них причепилася якась надокучлива хвороба? Ми радо допоможемо із цим. Як? Звісно, книжкою.
Інтерактивна книжка-картинка письменниці, лікарки і мами Ірини Фінгерової «Пий водичку!» заохотить вашу малечу пити. Дитина допоможе героям впоратися з їхніми завданнями, назбирає повну кишеню посмішок і зможе добряче поповнити запас води в організмі. Головне, не забудьте приготувати для читання склянку води!
Іґне Зарамбайте «Секретна агенція написання листів», переклад: Беатріче Белявців, ілюстрації: Грета Аліце, «Чорні вівці», 2023 4+
Це вже друга розповідь литовської письменниці Іґне Зарамбайте про поштових мишок Берту Довгохвосту, Людвіка Мокренького та Гою, яка ще без прізвища, але сильно мріє одного дня його отримати. Побачивши, що не всі мешканці містечка щасливі, потішні мишки вирішують їм допомогти. Спочатку не всі задуми втілюються вдало, однак через це тільки цікавіше й веселіше. Письменницю Іґне Зарамбайте читачі та літературні критики вже оцінили за книжки для дітей і підлітків: «Ельзе і таємниця старого маєтку», «Чарівні чоботи дідуся», «Ганчіркова лялька», «Чорноводні», «Лист Еміля». У літературній казці «Секретна агенція написання листів» описані нові пригоди кмітливих мишок, із якими ми вже познайомилися у книжці «Лист Еміля», але обидві історії можна читати й не по черзі.
Ян Пєкло «Золота мурашка», переклад: Христина Потапенко, ілюстрації: Оксана Замора, «Чорні вівці», 2023 4+
Ця чергова казка Яна Пєкла, колишнього посла Польщі в Україні (2016—2019), розповідає про пригоди маленької Золотої Мурашки, яка більше не хотіла бути золотою. Чому так сталося, куди привело Золоту Мурашку її бажання та чи збулось воно — дізнайтесь, перегорнувши сторінки цієї книжки.
Марта Ліпша «Звідки беруться мами?», художниця: Марія Степанова, «Видавництво Юлії Сливки», 2023 6+
Загадковий період внутрішньоутробного розвитку. Людина вже є собою, але в неї не залишається жодних спогадів із того часу. Книжка пропонує дитині дізнатись про себе на 9 місяців більше. Історія починається з об’єднання та подорожі двох клітин, із яких наприкінці народжується немовля. Упродовж розповіді від першої особи дитинча описує все, що з ним і навколо відбувається. Як із жменьки клітин розміру макового зернятка може сформуватися людина? Шрифт у книжці реагує на порухи сюжету, верстка буквально відображає сенси, а ілюстрації підсилюють ефект тепла материнської утроби та метафорично межують із космосом.
Марія Чорна «Добро роби тихо», «НК Богдан», 2023 6+
Збірка авторських наукових казок призначена для самостійного читання учнями початкових класів. Казкові історії містять детальні описи головних героїв — пташок — та цікаві факти з їхнього життя, доведені науково.
Після кожної казки подано творчі завдання, загадки, прислів’я, кросворди, ребуси тощо, що сприятиме формуванню в дітей навички смислового читання, активізуватиме їхні пізнавальні інтереси. Зміст книжки допоможе дитині відкрити для себе неповторний світ природи.
Стівен Дейвіс «Гільда і потайний народ», переклад: Володимир Чернишенко, ілюстрації: Сієрра Міллер, дизайн: Максіміліан Сергеєв, Artbooks, 2023 6+
Познайомтеся з Гільдою! Дослідницею, шукачкою пригод, власницею пригодницького блокнота і подругою всіх створінь у долині. Ну… майже всіх.
Разом з улюбленою героїнею вперше зустріньте троля, розпочніть мирні переговори з надміру завзятими ельфами та розкрийте таємницю велетня, який приходить опівночі. Щоденне життя Гільди наповнене фантастичними створіннями та відчайдушними пригодами! Але що, як їй доведеться переїхати в місто? Адже Тролещина зовсім не схожа на улюблену домівку серед дикої природи…
Жауме Копонс «Алекс і монстри. А ось і сеньйор Флат!», переклад: Сергій Стець, ілюстрації: Ліліана Фортуні, дизайн: Денис Борисюк, Artbooks, 2023 6+
Ще донедавна Алекс П’янола був звичайнісіньким хлопчаком — ходив до школи, губив шкільні твори, придумував нові інгредієнти для піци замість прибрати в кімнаті… Усе змінилося в той самий день, коли він зустрів сеньйора Флата. Ой, ви ж іще, мабуть, не знаєте, хто такий сеньйор Флат? Він — КНИЖКОВИЙ МОНСТР! І з його появою Алексове життя стало ще цікавішим і безладнішим… стоп, хтось навів лад у кімнаті. А де ж сеньйор Флат?.. Гайда шукати його!
Жауме Копонс «Алекс і монстри. Врятуємо “Наутілус”!», переклад: Людмила Тавровська, ілюстрації: Ліліана Фортуні, дизайн: Денис Борисюк, Artbooks, 2023 6+
Якщо ви читали книжку «А ось і сеньйор Флат!», то вже знайомі з Алексом і його друзями, а якщо не читали, то знайте: він живе в кімнаті, повній монстрів! Звідки вони взялися? Звісно, що з «Книги монстрів», де вони жили раніше, до того як лихий ДОКТОР БРОТ вигнав їх. Власне, цей доктор Брот і його помічник Нап припожалували сюди, щоб потопити ресторан «Наутілус» — якраз у той самий день, коли туди мав завітати всесвітньо відомий ресторанний критик! На щастя, у нас є кухонний монстр, ШЕФ РОЛЛ, і він має план порятунку!
Юлія Рацебуржинська «Зоряний кур’єр 2: екстракт щастя», ілюстрації: Анастасія Ярощук, «Чорні вівці», 2023 6+
Якщо маєш знайомого кур’єра Міжгалактичної служби доставки — будь готовий до неймовірних пригод. Мчати космічним простором зі швидкістю світла, куштувати неземну їжу і… рятувати чужу планету від холоду й темряви. Мартин із родиною та собакою Бабакою розраховували на спокійну подорож, доки не з’ясувалося, що тільки вони можуть навчити мешканців Бубуса видобувати екстракт щастя, без якого планета опинилася на межі катастрофи.
Читайте також: Най буде свято: пісні до Різдва та Нового року
Євгенія Завалій «Місія “Порятунок”: дельфіни», ілюстрації: Марія Шевченко, «Видавництво Старого Лева», 2023 6+
Знайомство хлопчика Марка, який не розмовляє, з маленьким дельфінятком на ім’я Матіс переросло у глибоку і дивовижну дружбу. Марк дбає про Матіса в дельфінарії і водночас розуміє, що його друг потребує найважливішого — свободи. Адже в дельфінарії ці чудесні тварини дуже страждають від тісняви і сліпнуть від хлорованої води. Марк вигадує спосіб, як звільнити Матіса та його батьків, а також — решту дельфінів. Але чи вдасться хлопцю порятувати своїх улюбленців? Читайте у третій книжці письменниці Євгенії Завалій із серії «Місія “Порятунок”».
Клаус Гаґеруп, Гільда Гаґеруп «Супердетектив Тім і команда. Великодня таємниця. Книга 2», переклад: Галина Кирпа, ілюстрації: Елла К. Окстад, «Видавництво Старого Лева», 2023 6+
Восьмирічний Тім нерішучий на вигляд, та коли треба розкривати таємниці, то хоробрішого і тямущішого за нього не знайдеш. А от його сестра Єнні хоч і не така кмітлива, але дуже смілива й любить кататися на лижах. І цього разу це зіграло вирішальну роль у розслідуванні.
«Великодня таємниця» — друга книжка про супердетектива Тіма і команду. Жахлива пожежа в готелі, зникла картина та лижний забіг на шаленій швидкості — це лише кілька з тих головоломок, над якими Тімові та Єнні доведеться добряче помізкувати.
Енді Ґріффітс «Що це за орган? Дурнуватий довідник з анатомії твого тіла», переклад: Сергій Стець, ілюстрації: Террі Дентон, дизайн: Ганна Шевчук, Artbooks, 2023 7+
Про людське тіло написано багато дурні, і ця книжка не виняток! 68 ілюстрованих розділів без жодного правдивого факту розкажуть усе, що тобі хотілося б знати про своє тіло, і не втомлять сухою мовою та науковою достовірністю. Ти більше не зволікатимеш із відповіддю, коли хтось підійде, тицьне в якусь частину тіла і запитає: «Що це за орган?».
Дженні Пірсон «Супердивовижна подорож Фредді», переклад: Сергій Стець, ілюстрації: Роб Біддалф, дизайн: Олександа Бочкор, Artbooks, 2023 7+
Фредді любить факти. Всі, крім одного: його секретний план перестав бути секретним. Узагалі-то, подорож Фредді мала б обійтися без Великого Трева, чемпіонату з поїдання цибулі та грушево-картопляних пирогів, від яких забиваються унітази. А ще Фредді аж ніяк не очікував, що потрапить із двома найкращими друзями в ефір національного телебачення… у костюмі Супердівчини! Але подорожі ніколи не закінчуються там, де було задумано. Цей факт уже мав би насторожити Фредді…
Джамія Вілсон «Великі ідеї для юних мислителів», переклад: Тетяна Савчинська, ілюстратрації: Андреа Піппінз, #книголав, 2023 8+
Ця книжка зможе здивувати допитливих дітей. Вона вчить розвивати власні ідеї та мислити нестандартно. Це подорож у часи, коли жили відомі мислителі та пошук відповідей на питання, які їх турбували — чи існує Бог, що таке добро і зло, що таке істина і що таке справедливість, чому ми живемо і чому ми любимо, що таке уява і що таке свобода? Читач дізнається неймовірні факти з життя відомих мислителів та з історії філософії і навчиться знаходити свою правду. Це практична і багатошарова книжка, із завданнями для розвитку своїх думок, яку слід відкривати знову і знову, як відвідувати тренування з танців, чи уроки з малювання.
Леся Вороніна «Гра в індіанців або Ніколи не смійся з крокодила», ілюстрації: Валерія Печеник, Vivat, 2023 9+
Справжні індіанці ніколи не сміються з крокодила! Вони розуміють: перемогти найпідступнішого ворога можна лише тоді, коли ти готовий відбити напад будь-якої миті. Особливо якщо, опинившись на безлюдному острові, раптом виявляєш, що замість захопливої «гри в індіанців» потрапив у пастку! Саме це сталося із шаленою геймеркою Нікою та мрійливим ботаном Ремом.
Замість того, щоб облаштовувати саморобний вігвам-тіпі, вправлятися в стрільбі з лука, розпізнавати сліди диких тварин і голоси рідкісних птахів, друзі мають визволяти «вождя племені» — Ремового батька та підстаркуватого кокер-спанієля Бублика від зловмисників. На щастя, наші герої знають секрети давніх індіанських племен, котрі вміли виживати в дикій природі. А головне — професор Северин Ременяка володіє таємною зброєю старовинного козацького роду, яка не раз рятуватиме друзів із найнебезпечніших халеп.
Франсуаза Буше «Сім’я Тютю за столом», переклад: Людмила Дяченко, дизайн: Олександра Бочкор, Artbooks, 2023 10+
У родині Тютю всі трохи божевільні! У них завжди все йде не за планом. Вони сваряться, роблять дурниці, сміються, інколи гніваються, люблять одне одного та весело проводять час разом. Коротше, вони абсолютно НОРМАЛЬНІ! Замість серйозних і нудних настанов на читачів чекає купа веселих малюнків та жартів, які допоможуть їм зрозуміти, як НЕ ВАРТО поводитися за столом, та заохотять і дітей, і дорослих по-новому подивитися на власні сімейні традиції!
Підліткам
Ольга Тітова «Місія Кіото, або Аріка проти прищів», ілюстратрації: Софія Литвинчук, #книголав, 2023 12+
У підліток багато проблем — перша закоханість, непорозуміння з батьками, сварки з найкращою подругою, зрештою прищі. Кіра, головна героїня цієї історії через це дуже страждає. Їй 14 років, вона малює манґу, веде блог в інсті, має собаку Йоко і збирається до поїздки в омріяну Японію, але всі думки тільки про те, як очистити свою шкіру.
Похід до косметолога був невдалим, того самого дня посварилася з татом, втомлена та схвильована Кіра лягла спати і їй приснилася фея Харумі. Вона знає все про догляд за шкірою і пропонує дівчині свою допомогу. Кіра прокидається і вирішує спробувати те, що дізналася від феї, а цей процес змальовує у своєму скетчбуці.
Це історії про те, що робити, якщо виліз прищ, як підібрати косметику для щоденного використання, яка їжа корисна або шкідлива для шкіри та ще багато інших речей. Авторка книжки — ще й професійна косметологиня, тому рекомендаціями, про які пише Кіра можна сміливо скористатися, щоб покращити стан своєї шкіри і забути про таку проблему, як прищі.
Це роман-підтримка для дівчат-підліток, які переживають великі зміни та які вирішили нарешті полюбити себе.
Читайте також: 10 дитячих і підліткових видань про війну
К’юб Кід «Щоденник супервоїна», переклад: Оксана Макарова, ілюстрації: Саботен, #книголав, 2023 12+
Пригоди у країні Майнкрафтії продовжуються. У другій книжці з ілюстрованої серії К’юб Кіда йдеться про пригоди дванадцятирічного Ранта, який мріє стати супервоїном. Йому з друзями доведеться пройти різноманітні випробування, наприклад, зустрітися із страшнючими зомбі, одягненими в бронежилети. Хлопця ще й почне переслідувати у школі дивна дівчина, куди б він не пішов — вона теж там з’являтиметься. Але згодом з’ясується, що в неї немає злих намірів, зрештою, вони стануть союзниками, щоб захистити свою школу від нападу мобів. Чи Рант та його друзі зможуть впоратися і перемогти ватажка мобів? Рант мусить зібрати всю свою мужність, щоб протистояти небезпеці та захистити селян. Буде цікава не тільки прихильниками гри Minecraft, а й любителям пригодницьких історій.
У видавництві #книголав раніше вийшла книжка із цієї серії «Щоденник воїна», про 12-річного Мінуса, який мріє бути героєм, а не фермером, чи ковалем, чи м’ясником, як більшість мешканців його села , він хоче стати воїном.
Джессіка Таунсенд «Порожневірус. Полювання на Морріган Кроу», переклад: Тетяна Скрипник, дизайн обкладинки: Олена Железняк, Vivat, 2023 12+
Морріґан Кроу та спокій — це як квіти, що ростуть зі снігу: хіба таке може бути? Тільки нещодавно вона з друзями пережила свій перший рік у Товаристві Дивообраних у Групі 919. Тоді, рік тому, їй уже довелося зіткнутися з мерзенним злом і перемогти його. Тепер на Морріґан чекає нове випробування: підкорити силу, що здатна будь-якої миті вирватися з-під контролю та знищити дівчинку. Та от халепа: Невермур охоплює Порожневірус. Ця загадкова хвороба вражає Диво-тварин і перетворює їх на монстрів. Щодня жертв Порожневірусу стає дедалі більше. Морріґан має врятувати місто і знайти ліки від моторошної пошесті. Навіть якщо пошук рятівного еліксиру поставить під загрозу життя самої Морріґан…
Галина Пагутяк «Око світу», дизайн обкладинки: Іван Сулима, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2023 13+
Перший в українській літературі підлітковий роман про УПА, написаний на основі реальних подій одною з найзнаковіших українських письменниць Галиною Пагутяк.
Осінь 1946 року. Село Залокоть у Карпатах, де живе 14-річний підліток Ілько, зв’язковий УПА. У нього дві мрії: вбити енкаведиста-нелюда майора Жбанова і побачити найбільший діамант «око світу», схований на горі Берді, про який написано у старій книжці. Кожен день для цього сільського хлопця — квест, у якому він повинен зробити правильний вибір: життя або смерть, свобода або неволя, людяність чи байдужість, компроміс чи принциповість. І в цій школі життя, у цій безнадійній боротьбі з московським окупантом він чинить так, як підказує йому серце, і саме тому він насамперед герой, а не жертва.
Світлана Вертола «Юна. Війна», художнє оформлення: Анастасія Ярощук, «Чорні вівці», 2023 14+
Юна та Рома опиняються в епіцентрі подій 2014 року. Їхнє рідне місто — Іловайськ, але від початку війни Юна їде в Київ, а Рома залишається в окупації.Чи зможуть вони зберегти свої почуття? Чи розділить їх війна? Повість написана від імені Юни і Роми почергово, тому читачі зможуть побачити хід думок та емоції кожного з героїв.