МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Майже три десятки детективів українською, які вийшли у другому півріччі 2022-го

Спеціально для шанувальників гостросюжетної прози ми зібрали новинки українських видавництв, які нещодавно вийшли друком

Тут ви знайдете і нові імена, і продовження відомих серій. Які детективи вийшли друком раніше цього року, читайте в добірці 12 свіженьких детективів першої половини 2022-го.

Сара Пеннер «Зникнення аптекарки», переклад: Альона Крупка, «Артбукс», 2022

Атмосферна історія з кольоровим зрізом, просякнута отрутою. Помсту треба подавати холодною, і це розуміють жінки, яких об’єднувало таємне товариство. Таємна спільнота аптечних убивць, які не шкодять іншим жінкам і ведуть списки отруйниць та їхніх жертв. Треба ж їм якось виживати у наскрізь патріархальному світі, де жінка не тільки не має права голосу, а й часом не має права жити… Цікаво поглянути на це з крізь призму сучасності, тим паче, що роман пропонує дві часові лінії.

Антті Туомайнен «Чоловік, який помер», переклад: Олександра Ковальова, «Фабула», 2022

Яакко Каунісма дізнається, що незабаром помре. Те, що він сприймав як нездужання, виявилося дією отрути, яка повільно руйнує органи зсередини. Рятунку немає — лікар так і сказав. Жити залишилося недовго, але, можливо, вистачить часу, щоб дізнатися, хто його вбив, та й владнати справи, — Яакко ж керує бізнесом! За ці кілька днів стається так багато, що чоловік нарешті відчуває себе живим.

Фінський детектив, щедро приправлений чорним гумором, дивними діалогами та грибами, і має геть несподівану кінцівку, яка скидається на гепіенд. 

Сара Пірс «Санаторій», переклад: Олена Науменко, «Артбукс», 2022

Книжка-мандрівка до розкішного курорту у швейцарських Альпах, де можна чудово провести час й оздоровити тіло й душу. Поки не почнуться зникнення… А до того поліціянтка Елін Ворнер просто збиралася відпочити й відсвяткувати братові заручини. Хоча в цьому готелі їй незатишно, щось не так, але що вона поки не може зрозуміти. Та й братова наречена як крізь землю провалилася.

А потім сходить лавина й історія перетворюється на герметичний трилер, наповнений неспокоєм і тривогою. Хто зникне наступним? 

Тесс Ґеррітсен «Убивчий холод», переклад: Олена Оксенич, «КСД», 2022

Восьма книга із серії медичних трилерів про докторку Мору Айлс і детективку Джейн Ріцоллі по-справжньому зимова. Айлс та її друзі потрапляють в аварію, але не можуть чекати на порятунок на морозі, тож вирушають до найближчого житла. Їх вітає Царство Небесне (ні, це не жарт) — украй моторошне село з дюжиною однакових будинків, де через відчинені вікна замерзає їжа на столах. І ніде нікого. Немовби всі раптово випарувалися.

Морі не вдається заявити про знахідку, бо зв’язку там немає. Однак калюжа крові в одному з будинків підказує, що лишатися там небезпечно, хоч як би не хотілося зрозуміти, що тут сталося.

Василь Добрянський «Жереб», «Фабула», 2022

Капітан Зуб спіймав кулю під час стрілянини в найкращому готелі міста. Йому ще пощастило. Напарник, поранений у хребет, мабуть, ніколи не зможе ходити. А молода жінка втратила життя. Випадкова жертва? Зухвалого кілера, який зробив чотири постріли, не піймали. Його ніби лизь злизав.

Столичним слідчим не вдалося, але Зуб здаватися не збирається, — він мусить дізнатися, хто був мішенню. Він мусить знайти вбивцю, от тільки зачіпки якісь плутані, хоча все вказує на те, що бізнесмен із кримінальним минулим має щось про це знати.

Дреда Сей Мітчелл «Загадкова кімната», переклад: Дарина Березіна, «КСД», 2022

Винаймаючи кімнату у старовинному будинку, Ліза Кендал не очікувала, що нова оселя штовхне її у вир божевілля. Розкладаючи речі, жінка знаходить записку самогубця. Її тривожить, що сталося із цим чоловіком, який, вочевидь, жив тут до неї. Хоч власники й кажуть, що нікого не було, тим паче самогубця, тож слід губиться.

Однак Ліза знаходить ще дещо — попередник залишив записи на стінах кімнати. Це якесь божевілля. Лізі здається, що їй самій небагато лишилося. Вірити орендодавцям не можна, вони вже раз збрехали. Можливо, і для неї готують таку ж долю, як чоловікові із записки.

Ті-Джей Ньюман «Падіння», переклад: Єлена Даскал, Vivat, 2022

Життя 143 пасажирів і друзів з екіпажу чи власної родини? Саме такий вибір треба зробити пілотові, рейс якого прямує до Нью-Йорка. Його дружина та двоє малих дітей у полоні холоднокровного терориста. Вони житимуть, якщо він розіб’є літак. Як вони житимуть — це вже інше питання.

Трохи більше як п’ять годин, щоб вирішити, кому жити. Трохи більше п’яти годин, щоб не збожеволіти від напруги. Нікому не можна розповідати. І, не забувайте, що може бути й запасний варіант. То хто ж вступить у гру, коли пілот усе-таки вибере літак. 

Курт Елліс «Серед вовків» переклад: Наталія Тисовська, «Нора-Друк», 2022

Нік Крід працював профайлером у ФБР, тож надивився на психопатів із різними личинами. Як же він втомився. Покінчивши зі справами, ексефбеерівець прагне відпочити і вирушає до Південної Африки, звідки родом. Однак, коли біля Йоганнесбурга знаходять жорстоко вбиту жінку, давній друг просить досвідченого Кріда про допомогу. Схоже на моторошний ритуал, але може бути й злочином на ґрунті пристрасті.

Не всі поліцейські підтримують те, що до слідства долучиться колишній спецагент, який має погану славу, та зараз головне знайти вбивцю.

Абір Мухерджі «Смерть на Сході», переклад: Світлана Орлова, «Фабула», 2022

Серія класичних детективів триває! Четвертий том пригод капітана поліції Сема Віндгема в колоніальній Індії. Фактурний ретродетектив переносить до ашраму у провінції Ассам, де детектив намагається позбутися залежності від опію, яка постійно накликає на нього небезпеки і проблеми.

Та чи буде він там у спокої? Аж ніяк! Адже Віндгем, здається, побачив у натовпі непокараного вбивцю, тож тепер для нього справа честі спіймати душогуба. Та нічого в капітана не вийде без меткого сержанта Банерджі.

Алекс Майклідіс «Діви», переклад: Дарина Березіна, Vivat, 2022

Психотерапевтка Маріана Андрос не оговталася після смерті чоловіка. Він потонув, коли вони відпочивали на райському острові в Греції. Може, вже час відпустити, та вона не може. Коли до неї звертається налякана племінниця, студентка Кембриджу, Маріана мусить діяти. Дівчина розповідає, що її подругу жорстоко вбили. Вона підозрює викладача.

На місці Маріана розуміє, що професор Едвард Фоска — нарцис і соціопат, який цілком міг би бути виконавцем ритуального вбивства, — принесення жертви жорстокій Персефоні. Не можна дозволити йому уникнути покарання, хай навіть це й коштуватиме життя.

Кшиштоф Бохус «Чорний манускрипт», переклад: Микола Ярмолюк, «Фоліо», 2022

«Чорний манускрипт» відкриває нуарну детективну серію про слідчого Кристіана Абеля. Детектив опиняється в рідному місті у Східній Пруссії. На тлі зростання популярності нацистського руху у Квідзині стається низка жорстоких убивств монахів.

Хто це коїть? Божевільний фанатик, який бореться із гріховністю святих отців, адже ті були відомими своїми амурами? Чи все значно складніше, адже Абелю важко знайти теорію, яка пояснить усе. Він раз за разом йде фальшивими слідами. Та зрештою все стане на свої місця. Зверніть увагу на книжку «Місто духів», яка продовжує серію.

Андрій Сем’янків (MED GOblin) «Танці з кістками», «Віхола», 2022

Медичний трилер, якого захочеться ще. Патологоанатом Северин не надто задоволений життям: важка робота, мізерна зарплата, в особистому житті не щастить, та й узагалі не щастить ні в чому. Ще зовсім трішки і нашого героя зовсім «попаяє». Тому можливість заробітку, хай і не зовсім законного, стає для Северина мало не порятунком (щоб не казати, матеріальною допомогою). Мертвим же не шкода, якщо він щось візьме. Їм не треба, а йому доволі непогана копійка. Ніхто навіть не помітить, що чогось бракує. От тільки те, що починається із дрібниць, рідко оперує тільки дрібницями. 

Андрій Кокотюха «Натурниця з Латинського кварталу», «Фоліо», 2022

Продовження пригод і розслідувань адвоката Клима Кошового (детальніше про попередні книжки у нашій добірці українських детективних серій). Події розгортаються в Парижі 1924 року, місто саме готується до Олімпіади, яка після Великої війни має об’єднати європейські народи. Тільки от у маніяка-митця інші плани. Відомі полотна французьких живописців він відтворює на місцях злочину, вбиваючи раз за разом. Ніби глузує з поліції, а ще — хоче щось сказати світові. Що саме? Здається, у Клима Кошового є ідеї. 

Поліна Кулакова «Проти ночі», «Темпора», 2022

Троє друзів пішли погуляти, щось сталось страшне — і ось уже двоє їх… Ні, хлопчина зник не одразу, але наступного дня його вже не могли знайти. Поки матір намагається його розшукати, сусіди та й інші містяни звинувачують у всьому її. Мовляв, недодивилась, мовляв, погана матіри, — перейнялася вихованням сина тоді, коли стало надто пізно. Однак вона мусить зрозуміти, чому син пішов проти ночі й уже не повернувся. Чому так? Можливо, їй хтось чогось не каже? 

Ольга Саліпа «Брошка гімназистки» і «Пташка на долоні», «Фоліо», 2022

Серія ретродетективів Ольги Саліпи переносить до Проскурова початку ХХ століття. Перша книжка серії «Будинок на Аптекарській» вийшла торік, цьогоріч маємо одразу дві. «Брошка гімназистки» розповідає про жіночий пансіонат, який раптово опиняється у вирі політичних злочинів та інтриг. Зав’язкою роману «Пташка на долоні» стає зникнення пілота першої у світі авіапошти Відень—Київ і листа від австрійського уряду до Павла Скоропадського. Розслідування провадить Лаврентій Кошко — спільний персонаж цих книжок. 

Долорес Редондо «Диригент. Оркестр смерті», переклад: Іларія Шевченко, «КСД», 2022

Амая Саласар щойно долучилася до когорти спецагентів ФБР і має впіймати маніяка, який полює на родини. Його охрестили диригентом через те, що він щоразу повторює один ритуал.

Яким оркестром він керує? Чому це так нагадує Амаї те, що робила її матір, коли дівчинка була зовсім мала. Погоня за диригентом перетворюється на намагання втекти від самої себе, від спогадів минулого, які точать її, немов іржа. Агентка вже зовсім близько, вона впевнена в цьому. Та раптом отримує дзвінок від родички, який тільки підживлює її страхи. 

Анастасія Піка «Остання справа журналістки Кроніної», Bookraine Publishing, 2022

Альона Кроніна починає журналістську кар’єру у столичному проросійському ЗМІ, створеному для того, щоб славити спонсора та просувати потрібні наративи. Її час від часу вдається писати на теми, які по-справжньому цікавлять, та все ж вона розуміє, що тут свої амбіції не реалізує.

Євромайдан відкриває їй очі на те, що ж робить її «Онлайн». Альона починає свою мандрівку, а заодно й найбільше розслідування, працюючи в ІТ-журналістиці, Верховній Раді й, зрештою, — у Британській розвідці. Вона однією з перших знатиме про дату 24 лютого 2022 року.

Віктор Янкевич «Смерть у подарунок», «Темпора», 2022

Мандрівка до колоритних Черкас для закоханої жінки стає справжнім жахом. Вона приїхала сюди на книжковий фестиваль, а опинилася посеред найбільшої халепи у своєму житті. На тлі вирує передвиборча кампанія, а вона намагається зрозуміти, як і звідки виникла ця біда. В її минулому теж є не найкращі сторінки, та хто знав, що воно її переслідуватиме. Нуарна історія, у якій багато політики, влади і бажання мати все і трохи більше.

Алекс Фінлі «Останній страх. Мертві не говорять», переклад: Любов Котляр, «КСД», 2022

У Мета Пайна не залишилося рідних — усі загинули в Мексиці, де відпочивали. Поліція каже, що трагедія сталася через витік газу, що це жахливий, та все таки нещасний випадок. Однак хлопець у це не вірить, та й ФБР теж. Можливо, треба зазирнути в минуле і згадати про ще одну смерть. Багато років тому, брат Мета позбавив життя свою вагітну подругу… Чи як це було? Хлопчина та слідча ФБР намагаються з’ясувати правду про той злочин і розкрити цю справу.

Котаро Ісака «Швидкісний поїзд», переклад: Анастасія Вестель, Book Chef, 2022

Швидкісний поїзд із Токіо до Моріоки мчить кулею, тому його так і називають. Щодня він перевозить безліч пасажирів, більшість із яких ніколи не задумуються, хто поруч. От тільки цього разу тут багато невипадкових подорожніх, хоча вони про це ще не знають. Убивці, найманці, син мафіозного боса, а ще — кілер, якому так епічно не щастить, що вже легенди складають. Їх чекають в одному пункті призначення, тільки от не всім вдасться до нього дістатися. Тому що вони не грають головних ролей. На додаток до книжки — не в міру весела екранізація з Бредом Піттом.

Владислав Івченко «Одіссея найкращого сищика республіки», «Темпора», 2022

Симпатичне перевидання пригод українського Шерлока Гольмца (можливо, скоро побачимо всі вісім томів у новому оформленні). Так, тут теж окремі оповідання, які, проте, поєднані певними деталями, тож найкраще читаються поспіль. Іван Карпович Підіпригора вже на волі, бо ж найкращого сищика імперії до в’язниці кинув царат! І зараз у нього одна мрія — дістатися до своїх дівчат — коханої та маленької донечки, які саме переховуються від його ворогів в Іспанії. Тільки не думайте, що його мандрівка буде легкою та без пригод.

Саймон Бекетт «Хімія смерті. Перше розслідування», переклад: Євгенія Канчура, «КСД», 2022

Втративши дружину та доньку, судовий антрополог Девід Гантер вирішив полишити практику і переїхати. У містечку Менем, яке він вибрав для нового життя, починає працювати терапевтом. Тут ніхто не знає, що він розслідував злочини. Тут і злочинів немає. Тихо, спокійно, нормально. Тільки одного дня знаходять тіло. За кілька днів — ще одна вбита жінка. Схоже, у містечку орудує маніяк і вже ніхто не почувається в безпеці. Гантер вирішує допомогти з розслідуванням, тим паче, що зникла ще одна жінка, з якою він встиг подружитися.

Стівен Кінг «Темна половина», переклад: Олександр Красюк, «КСД», 2022

Король жаху рідко вдається до детективного жанру, але трилери в нього виходять пречудові. Ця історія про письменника (і ні, це не «Мізері»), який писав під псевдонімом і вже втомився від цього альтер-его. Втомився до смерті. Як же його позбутися, якщо стільки шанувальників? Вони ж лютуватимуть. Вийти з тіні? Ні. Оголосити про припинення кар’єри? Ні. Автор має померти і похорон має бути гучним. І все б нічого, але після «смерті» псевдоніма в місті починають знаходити закатовані тіла, а підозрюють у вбивствах саме «мертвого» письменника. То й що, що він ніколи не існував…

Майк Омер «Густіше за кров», переклад: Марія Пухлій, Book Chef, 2022

Продовження серії про психологиню-криміналістку ФБР Зої Бентлі, якій доводиться стикатися з надзвичайно небезпечними злочинцями. У цій книжці все починається зі смерті доньки пастора. Знекровлену жінку знайшли у власному помешканні. Зої та спецагент Татум Ґрей переконані, що знайшли вбивцю. Схоже на те, що маніяк Род Ґловер, який має на Бентлі зуб, знайшов собі товариша по зброї, разом із яким коїть особливо криваві вбивства. Як спинити цей тандем серійних убивць, тим паче, що патерн вказує на те, що Зої має стати фінальною жертвою. 

Андрій Кокотюха «Павутиння мороку. Книга 3. Чорна мітка», «КСД», 2022

Нова книжка в серії «Павутиння мороку» починається з доволі банального злочину: банкір обшахрував клієнтів і втік із грошима. Історія стара, як світ, тож Лорі Кочубей не особливо цікаво це розслідувати. Та раптом усе стає цікавіше і втікач стає підозрюваним у вбивстві. Та, можливо, це не він, адже вбитий отримував чорну мітку зі словом «Вирок». І він не один такий. Ціла низка людей тепер із чорними мітками: і кримінальники, і водій таксі… Що в них спільного? Злочин, за який їх не покарали. Однак до чого тут детективка Лора Кочубей, якій мітка теж перепала?  

Ізабелла Мальдонадо «Інший світанок», переклад: Єлена Даскал, Book Chef, 2022

Спецагентка ФБР Ніна Ґеррера розслідує вбивство цілої сім’ї у Фініксі. Вони всі спали і більше не прокинулися. Це вбивство схоже на те, що сталося раніше за тисячі миль звідти. Та випадків не два. Є ще. Схоже, що серійний вбивця вже майже тридцять років убиває людей. Ніна розшифровує почерк убивці й несподівано опиняється там, де минало її дитинство. Коло підозрюваних стає все тіснішим, уже от-от можна буде назвати вбивцю, та спецагентці Ґеррері дуже не хотілося б казати саме це ім’я.

Ганна Левада «Кат. Убивцями не народжуються?», «Гамазин», 2022

Першокурсниця Валерія мучиться: їй здається, що вона щоночі провалюється в чужі сни і там проживає чужі життя. Вона не уявляє, що ж із цим робити. Коли раптом опиняється серед справжнього жаху. В її університеті орудує вбивця. До дівчини залицяється кілька хлопців, та вибрати вона може тільки одного. От і вбивця одинак, та за яким принципом він обирає своїх жертв? Чи зрозуміє Валерія це раніше, ніж він спрямує свій погляд на неї?

Рубрика: Добірка, Полиця
Facebook
Telegram
Twitter