МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Роботи сучасних українських фотографів презентували у штаб-квартирі Світового банку

Світовий банк працює з Україною багато років, і під час війни надає нашій країні потужну підтримку. Тепер у нас є ще одна спільна точка дотику — це сучасне мистецтво

28 червня українська ГО «Музей сучасного мистецтва» представила виставку сучасної української фотографії «Мистецтво справлятися з війною» у штаб-квартирі Світового банку у Вашингтоні, округ Колумбія. На відкритті виставки були присутні віцепрезидентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральній Азії Анна Б’єрде та Надзвичайний та Повноважний посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова.

Проєкт уперше презентує українське сучасне мистецтво на рівні однієї із найповажніших наднаціональних інституцій світу. Його організовано спільними зусиллями Мистецької програми Світового банку, Офісу виконавчого директора з питань України (EDS19) та регіону Європи та Центральної Азії разом із ГО МСМ на основі проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів». Проєкт спрямований на підтримку Українського мистецького фонду екстреної допомоги.

«Те, що ми бачимо на цих світлинах, по-справжньому лякає, і ми запам’ятаємо 24 лютого 2022 року як один із найстрашніших днів у світовій історії. Я можу навести купу цифр щодо руйнувань, яких зазнає Україна у цій війні, але закликаю вас подивитися на світлини, що представлені на виставці, — вони дають дуже глибоке і болюче уявлення про жахливе сьогодення України», — звернулася до гостей відкриття віцепрезидентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральній Азії Анна Б’єрде.

Світлина Олександра Глядєлова

Своєю чергою Надзвичайний та Повноважний посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова відзначила важливість виставки для донесення до світових лідерів думок інформації про те, що відбувається в Україні зараз.

«Ми боремося із тим самим ворогом протягом останніх кількох сотень років. І ось зараз, після 30 років незалежності, знову бачимо, що бути демократичним, вільним, європейським, бути українцем — значить бути під загрозою, яка походить від нелюдського режиму, що розпочав нищівну війну в самому серці Європи.

У цих світлинах — чиста правда про те, як 40 мільйонів українців живуть сьогодні. А також в них ви побачите, як після кожної атаки ми стаємо сильнішими, і все більше і більше голосів впевнено говорять “ми переможемо!”».

На виставці представлені роботи наших сучасників Олександра Глядєлова, Владислава Краснощока, Олени Субач, Владислави Соловйової та Ігоря Бондаренка, створені з моменту початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

П’ять фотографів — п’ять особистих реакцій на війну. Кожен автор по-своєму переплавляє травматичний досвід у художній образ. Разом вони створюють образ війни, близький до реальності, який передає набагато більш нюансований емоційний діапазон, ніж це можна відобразити в ЗМІ.

«У той час, як російський режим хоче стерти нас разом із нашою пам’яттю і культурою, український народ продовжує чинити опір, творити і зберігати. Це один із наших численних способів боротьби. У світі фейків, де вже немає об’єктивної інформації, художня рефлексія стає вирішальним свідченням цієї війни для наступних поколінь», — підкреслила співголова ГО МСМ Ольга Балашова.

Візуальне рішення для виставки «Мистецтво справлятися з війною» створив український художник Саша Курмаз. Виставкові копії робіт, представлених в експозиції, увійдуть до мистецького зібрання Світового банку, в якому досі був лише один твір українського автора — робота харківського графіка Павла Макова.

Світлина Олександра Глядєлова

Виставка «Мистецтво справлятися з війною» є частиною публічної програми проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів», започаткованого ГО МСМ після 24 лютого. Роботи з Архіву наразі представлені також на 59-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва в рамках спеціального проєкту Piazza Ucraina. Наповнення Архіву триватиме до скасування режиму воєнного стану в Україні.

«Сьогодні 125-й день війни, яка почалася 8 років тому, але розгорталася століттями. Це війна росії проти українського народу та його світогляду. Війна проти світогляду свободи і добрих дій: в Україні, коли ми звертаємося до когось, ми кажемо “добродій”. Українці героїчно чинять опір ворогу.

Водночас деякі з них будують інституції нового типу. Громадянське суспільство, загартоване війною, зріле і свідоме своєї сили, є важливим результатом нашої Перемоги і, ми віримо, є надбанням світової спільноти», — сказала співголова ГО МСМ Юлія Гнат.

Виставка триватиме до вересня.

Рубрика: Новини
Facebook
Telegram
Twitter