Редакція Тиктор медіа підготувала цікаві факти про пісенний конкурс та участь українців у ньому.
1
Україна отримала у фіналі 631 бал — 192 бали від журі та 439 балів від глядачів Євробачення.
Слухачі 28 країн із 40, які голосували, віддали найвищий бал — 12 — Україні. Глядачі ще восьми країн віддали за «Стефанію» по 10 балів. Середній бал України від глядачів з усієї Європи й Австралії — 11,25 із 12, і це рекорд за всю 66-річну історію Євробачення.
По 12 балів Kalush віддали члени журі сусідніх країн — Польщі, Молдови, Латвії, Литви та Румунії. За час проведення конкурсу лише одній країні вдалося отримати в сумі більше балів. Це була Португалія у 2017-му, коли переміг Салвадор Собрал, набравши 758 балів. Третє місце посідає українська співачка Джамала — з 534 балами.
2
Після свого виступу на Євробаченні Kalush Orchestra закликав врятувати Маріуполь і «Азовсталь», хоч за це музикантів могли дискваліфікувати. Після виступу Kalush Orchestra в інтернеті в усьому світі стрімко зросла кількість пошукових запитів за словами «Маріуполь» і «Азовсталь».
Політичні висловлювання на Євробаченні заборонені. Але організатор конкурсу — Європейський мовний союз — повідомив:
«Ми розуміємо глибокі почуття навколо України в цей момент і вважаємо, що заяви Kalush Orchestra та інших виконавців, які висловлюють підтримку українському народові, мають гуманітарний, а не політичний характер».
Напередодні фіналу користувачі соцмереж зверталися до гурту із закликом сказати про Маріуполь зі сцени, щоб допомогти звільнити воїнів з «Азовсталі». Раніше Kalush Orchestra публікували у своєму профілі пост із закликом до світової спільноти допомогти визволити захисників Маріуполя, які заблоковані на Азовсталі.
Свою перемогу Kalush Orchestra присвятили кожному українцеві.
Слухайте також Плейлист пісень війни: сила, віра та біль
3
Україна виграла пісенний конкурс Євробачення втретє. У 2004 році перемогу здобула Руслана з піснею «Wild dances».
У 2016 році перемогла Джамала із композицією «1944», присвяченою депортації кримськотатарського народу, представницею якого є співачка.
4
У цьогорічному національному відборі перемогла співачка Аліна Паш із піснею «Тіні забутих предків». Та її не допустили до участі в конкурсі через поїздку в анексований Крим у 2015 році. Kalush Orchestra посіли друге місце й погодилися представити Україну в Турині.
5
Учасники Євробачення з інших країн активно підтримували наших музикантів і Україну. Вони носили синьо-жовті стрічки й рожеві панами, приходили на пресконференції з українськими прапорами, вдягали футболки із написом «No war», висловлювали слова підтримки й співали «Стефанію».
Так, напередодні першого півфіналу легендарний фінський гурт The Rasmus і Kalush Orchestra записали за лаштунками в Турині mash-up зі своїх конкурсних пісень Jezebel і Stefania.
Представник Польщі Крістіан Охман майже вивчив «Стефанію» напам’ять. Учасниця з Литви Моніка Ліу заспівала разом з Kalush Orchestra «Ой, у лузі червона калина».
Норвезький скрипаль Олександр Рибак, переможець Євробачення 2009 року, записав кавер «Стефанії» на скрипці.
Німець Malik Harris під час виступу в фіналі був із гітарою, що мала напис Peace на синьо-жовтому фоні. Учасниці гурту Systur після свого виступу сказали Peace for Ukraine. На руках і гітарах у них були синьо-жовті стрічки й наклейки. На червоній доріжці та пресконференціях учасниці також з’являлися з українською атрибутикою.
Під час оголошення результатів журі представники деяких країн теж мали на одязі синьо-жовту атрибутику.
«Ця перемога — не лише знак європейської солідарності. Це також знак унікальних процесів в українській культурі. Поєднання традиції та модерності, глибинного минулого та сучасного драйву, коріння і зростання: це зараз одна з формул нашого успіху. На відміну від дуже багатьох суспільств, у нас немає глибокого конфлікту між традицією і модерністю, між минулим і майбутнім. Ми знаємо просту річ: аби зростати, треба мати коріння, але коріння без зростання не мають сенсу. Минуле і майбутнє є сестрами, які не можуть одна без одної», — переконаний український філософ, письменник і журналіст Володимир Єрмоленко.
6
А письменниця Джоан К. Ролінґ не мала сумнівів у тому, що Kalush переможе:
7
15 травня об 11:00 Kalush Orchestra презентували офіційний кліп на пісню Stefania, який знімали в Бучі, Ірпені, Гостомелі, Бородянці та інших містечках на околицях Києва, що були під окупацією російських військ.
Музиканти присвятили кліп мужньому українському народу, матерям, які захищають своїх дітей, та всім, хто боронить Україну.
8
Візуальним символом Kalush Orchestra є рожева панамка. У такій виступає лідер гурту Олег Псюк. Прихильники гурту вболівали за нього на підтримку гурту, а художники накреативили у день фіналу конкурсу чимало зображень із нею, а Укрпошта навіть оновила аватарку.
Панамка є офіційним мерчем колективу, її можна замовити на окремій інстаграм-сторінці:
9
Потяг № 43 сполученням Київ—Івано-Франківськ цьогоріч у розкладі називатиметься «Стефанія Експрес».
«Вокзали Києва, Калуша, та Франківська будуть вітати цей поїзд піснею “Стефанія”. До речі, це буде перший у світі поїзд, названий на честь мами», — повідомив голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін.
10
За умовами Євробачення, країна-переможець приймає учасників у себе. У соцмережах українці вже сперечаються щодо вибору міста (й навіть країни) для проведення наступного конкурсу. Серед варіантів — Маріуполь, Ялта, Севастополь, «Донбас Арена» в Донецьку, Калуш і навіть Польща — на знак підтримки України й через можливі бойові дії на території нашої країни.
Мер Києва Віталій Кличко опублікував у своєму офіційному телеграм-каналі:
«Kalush Orchestra, я знав і не сумнівався, бо можу дивитися в завтрашній день :).
Дякую за ваш талант, вашу сміливість, за гідне обличчя України. Ви показали, що українці — нація переможців і що цивілізований світ — з нами.
Наступною буде Перемога України в боротьбі за свою землю і своє майбутнє!
А Київ знову готується до проведення Євробачення. Ми знаємо, як це робити😊
Слава Україні! Слава кожному її Герою!».
Президент України Володимир Зеленський теж прокоментував цю подію:
«Наша мужність вражає світ, наша музика підкорює Європу!
Наступного року Україна прийматиме Євробачення!
Втретє у своїй історії. І вірю — не востаннє.
Ми зробимо все, щоб одного дня учасників і гостей Євробачення приймав український Маріуполь.
Вільний, мирний, відбудований!
Дякую за перемогу Kalush Orchestra та всім, хто віддав за нас свої голоси!
Впевнений, не за горами наш переможний акорд у битві з ворогом».