МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Книжкова онлайн-поличка для дітей (оновлюється)

Розповідаємо про доступні під час війни сервіси з електронними та аудіокнижками, а також публікуємо добірку електронних книжок для дітей і підлітків різного віку — щоб ви мали до них швидкий доступ

Через війну в Україні багатьом довелося покинути свої домівки, а значить — і книжкові полиці. Ця добірка покликана допомогти вам на деякий час замінити чи/і поповнити електронні бібліотеки. Тисніть на обкладинку, щоб читати книжку онлайн або завантажити її на свій пристрій.

Гортайте також електронні книжки на полиці для дорослих.

Для дітей

«Суспільне»

запустило телеграм-канал з аудіоказками, які озвучили співачки Христина Соловій, Alyona Alyona, Саша Кольцова, телеведучі Майкл Щур і Дмитро Щебетюк, актор Євген Малуха, вокаліст гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк, ресторатор Євген Клопотенко, письменник Сергій Жадан та інші відомі українці. Також понад 100 аудіокнижок з ілюстраціями Маші Фої та Євгенії Гайдамаки доступні на сайті проєкту «Суспільне: казки».

АБУК

надав на час війни безплатний доступ до дитячих аудіокнижок. Щоб їх прослухати, потрібно завантажити додаток АБУК в AppStore або Google Play та обрати книжку з добірки «Безкоштовні дитячі аудіокнижки».

Також АБУК анонсувала, що поповнюватиме каталог книжками для дорослих.

Український інститут книги

підготував 2 сезони проєкту «365 казок на ніч». Це професійно озвучені народні, класичні та сучасні казки для малят, які можна вмикати на Youtube.

Librarius

В онлайн-бібліотеці зібрано понад 60 тисяч назв, частина з них доступна для безплатного читання. Серед безплатних видань у Librarius представлені 20 книжок видавничо-освітнього проєкту «Портал». 

Додаток Librarius працює на Android та iOS. Деталі — на сайті сервісу.

Yakaboo

Понад 50 українських видавництв та авторів надали свої електронні та аудіокнижки для безплатного користування в додатку книгарні Yakaboo.

Серед них «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Богдан», «Вавилонська Бібліотека», «Видавництво 21», «Видавництво Анетти Антоненко», «Видавництво Старого Лева», «Видавництво УКУ», «Віхола», Discursus, «Дім Химер», Irbis Comics, «Каламар», #книголав, «Нора-Друк», «Ніка-Центр», «Ранок», «Саміт-Книга», Bonnier Books UK, IPIO, Meridian Czernowitz, Snowdrop publishing, Vivat, Yakaboo Publishing, «Залізний тато», «Смолоскип», «Фабула», «Фоліо» та інші.

Щоб скористатися пропозицією, потрібно завантажити додаток в AppStore  або Google Play, відкрити його, оформити передплату й обрати бажану книжку.

«Видавництво Старого Лева»

надало безплатний доступ до майже 30 електронних книжок для дітей різного віку.

Щоб отримати електронну книжку, потрібно зареєструватися та/або залогінитися у Спільноті Старого Лева. Серед пропонованих книжок в електронному форматі обрати видання та додати їх у кошик, натиснувши кнопку «Купити електронну книжку», відтак завершити оформлення замовлення. Одразу після цього книжки стануть доступні для завантаження в особистому кабінеті.

#книголав

відкрив доступ до електронних книжок для дітей та підлітків. Зараз вони коштують по 1 грн. На сайті видавництва можна завантажити художні та пізнавальні книжки українських та закордонних авторів:

Асортимент видань поповнюватиметься.

Видавництво «Богдан»

відкрило безплатний доступ для завантаження підручників та навчальних аудіододатків.

Vivat

надав доступ до електронних книжок.

Щоб їх завантажити, потрібно зареєструватися на сайті й замовити книжку. За деякий час вона з’явиться в особистому кабінеті користувача (Особистий кабінет —> Історія замовлень —> Детальніше про замовлення), звідки її можна завантажити.

«Видавництво 21»

зібрало в категорії «Електронні книги» видання, які можна придбати за спеціальною ціною в 1, 5, 7 та 9 грн.

Видавництво «Видавництво»

відкрило доступ до тексту «Діти повітряних тривог» Лариси Денисенко (вийде у видавництві).

А також на сайті «Видавництва» є змога безплатно завантажити соціальні мальописи «На великій землі», «Звуки миру», «Новий старт», «Герої Світла».

Ілюстрація: Олена Лондон
  • Українська та зарубіжна класика зі шкільної програми доступна на сайті електронної бібліотеки «Відкрита книга».
  • Українські народні та класичні авторські казки, а також український дитячий фольклор читайте на сайтах проєктів «Українська казка» та «Дерево казок».

0+

Вікторія Ніколенко «Немовля», ілюстрації: Наталя Кащак, видавництво «Моя книжкова полиця», 2018

Перший подих, перший погляд і перший дотик — найважливіші миті у житті. Поява малюка — справжнє диво і чудовий привід видати неймовірну книгу, присвячену цим найпершим і найважливішим миттєвостям у житті малюка та його батьків. Ця книга розчулить і потішить усіх родичів немовляти і його також. Вчити лагідні й дотепні віршики разом і обійматися — найкраща сімейна втіха.

Нехай малюк зростає з улюбленими віршиками!

Олена Жупанова Teddy loves fishing, ілюстрації: Тетяна Калюжна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Мила історія для дітлахів дошкільного віку про ведмедика, який полюбляє риболовлю. Читаючи книжку, дитина зможе вивчити нові слова та вирази англійською.

Олена Жупанова Sunny, Rainy, ілюстрації: Наталія Кудляк, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Смішна історія про жирафа, який збирається на прогулянку. Але погода змінюється так швидко, що він ледве встигає перевдягатись знову і знову. Читаючи книжку, дитина зможе вивчити нові слова та вирази англійською.

3+

Анна Третяк «Про трьох відважних лицарів. Книга-картинка», ілюстрації: Наталія Чорна, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Одного разу троє відважних лицарів — чи лицарок? — вирушили на пошуки пригод… Гадаєте, це було дуже давно? Аж ніяк. Можливо, це відбувається просто зараз! Оповідка Анни Третяк — про уяву та гру, завдяки яким діти — і дорослі! — умить можуть стати ким завгодно: астронавтами, приборкувачами динозаврів, дослідниками нових земель, лицарями й лицарками. І не обов’язково вирушати на пошуки пригод світ за очі, адже уява може перетворити на захопливу пригоду навіть звичні події.

Алла Колбовська «Баранчик Ву», ілюстрації: Галина Остапчук, Любов Боднарська, 2019

Це збірник казок, що містить 15 історій, головним героєм яких є Баранчик Ву. Казкові історії про пригоди кумедного і милого баранчика допоможуть зрозуміти, звідки приходить ніч, чому опадає листя, чим пахне зима, хто живе у темній печері, чому вогонь буває різного кольору та ще багато чого. Баранчик Ву вірить у дива, адже вони живуть у кожному з нас!

Сашко Дерманський «Арктична пасіка», ілюстрації: Наталія Чорна, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Білий ведмідь живе в Арктиці, а Бурий — у Карпатах. Це всім відомо. Але якось Білому ведмедю захотілося скуштувати меду, тож він вирішив написати своєму Бурому родичу. Проте виконати бажання Білого виявилося зовсім непросто. Дотепний вірш Сашка Дерманського розповідає про дружню допомогу та цінність хорошого товариства.

«Читальня» Рівень 1

Серію «Читальня» адресовано учням початкової школи для самостійного читання чи опрацювання на уроках. «Читальня» має три рівні складності тексту. Серію розробили та апробували методисти НЦ «Мала академія наук України», експерти з дитячого читання.

Оксана Давидова «Що всередині. Книга-картинка», ілюстрації: Анна Бондаренко, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Усі люди неповторні ззовні й усередині та наповнені всякою всячиною, яка здатна постійно змінюватися. У цьому переконався Марко з оповіді Оксани Давидової. От у ньому, наприклад, вишневе варення, смуток, радість, скелет і таємничі тіні… Хлопчик досліджує себе, Дружка, тата й сестру. А особливо — маму, у якої всередині таємниця. А що у вас?

Настя Музиченко «Сни для канапи», ілюстрації: Оксана Драчковська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Дорослішання дитини відбувається в постійному новому досвіді. Він не завжди легкий і для батьків. Одним із кризових етапів є привчання малюків спати окремо, що неабияк обурює багатьох із них. Психологи радять не тиснути на дитину, а спробувати перетворити все на гру. Саме так і зробили батьки Мирося — головного героя цієї книжки. Читайте про їхній досвід, можливо, він стане в пригоді. 

Серія «Слухай серцем» допоможе дорослим і дітям спільно проговорювати та глибше розуміти важливі емоції й почуття.

Сергій Лоскот «Жаринка, що стала зорею», ілюстрації: Анастасія Шигаєва, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

У пічці маленького будиночка великої-превеликої родини жила жаринка. Хоч була вона крихітною, та мала велику мрію. Якось напередодні Різдва піч і вогонь засперечалися, хто з них найголовніший. У розмову втрутилися всі жаринки та вуглики. І тільки наша крихітка глибоко вдихнула і… Знаєте ж, що відбувається з мріями в чарівну ніч Різдва? Казкар Сергій Лоскот розповів про це важливу історію.

Оксана Лущевська «Велет нам програє», ілюстрації: Альона Брайловська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2017

Ліпити снігові фігури зимового дня — чудова гра. Особливо якщо поруч — загадкові манюсики та Велет. Хто вони, де живуть, і чому Велет програє? Оповідання Оксани Лущевської яскраво й водночас загадково передає настрій, захоплення, фантазію та емоції дітей.

«Читальня» Рівень 1

Серію «Читальня» адресовано учням початкової школи для самостійного читання чи опрацювання на уроках. «Читальня» має три рівні складності тексту. Серію розробили та апробували методисти НЦ «Мала академія наук України», експерти з дитячого читання.

Ольга Купріян «Мамонт», ілюстрації: Грася Олійко, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Герої цієї книжки — тато з сином — бачаться не щодня. Але їхні зустрічі, навіть нетривалі, змінюють час, зміцнюють зв’язок, дарують радість і наповнюють любов’ю.

Мама з татом можуть бути подружжям чи друзями, але при цьому завжди є батьками — незалежно від того, живуть вони з дітьми чи ні. Книжка Ольги Купріян про те, як ми можемо бути близькими, навіть залишаючись на відстані.

Серія «Слухай серцем» допоможе дорослим і дітям спільно проговорювати та глибше розуміти важливі емоції й почуття.

Олеся Мамчич «Ким працюватиме Яся», ілюстрації: Оля Ребдело, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Героїня книжки Олесі Мамчич «Ким працюватиме Яся» замислилася про свою майбутню професію. Не так просто визначитися в цьому питанні, а надто — маленькій дівчинці. Тож Яся випробовує власний вибір на практиці: спочатку вона працює деревом, потім — ніччю, а ще песиком, холодильником і пензликом. І Яся таки знаходить професію до душі.

Дитяча Книга року BBC – 2019.

Оксана Лущевська, Дзмітрий Бандаренка «101 маяк. Книга-картинка», ілюстрації: Оксана Драчковська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Коли сон ніяк не приходить, Захар придумує, як сплять інші, та спостерігає за будинком навпроти. Там часто блимає вікно, тому хлопчик уявляє, що це дім-маяк. Захар також не спить, бо не спить його тато ― архітектор. Щоб син заснув, тато пропонує перевірений метод ― рахувати. То що ж рахуватимуть герої та чи вдасться Захарові заснути?

Олеся Мамчич «Як правильно ревіти? Збірник поезій», ілюстрації: Марічка Трушковська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Часом неабияк корисно читати… інструкції. Олеся Мамчич у збірці поезій для дітей дає цілий перелік порад, як правильно ревіти. А ще розповідає, що робити, коли в домі завелася мишка, як відлякати всі страхіття світу та де дістати козинаки. 

Героями віршів Олесі є мудрі кроти, вилупата лопата, хижі лижі, хамелеон, пакетики, летючий віслючок, валіза… Тексти авторки сповнені незвичайних рим, порівнянь, словесних каламбурів, тому неодмінно розважать як дітей, так і дорослих.

Галина Ткачук «Моя найтихіша книжка», ілюстрації: Настя Сорожинська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Що робити, якщо ти любиш тишу, а твої рідні — ні? Куди сховатися від численних гучних звуків нашого міста? Ну, звісно ж, у таємне місце, де панують зовсім інші закони, найголовніший із яких: зберігайте тишу. «Моя найтихіша книжка» сподобається всім юним книгодрузякам, які бодай іноді люблять побути в повній і чудовій тиші.

Олена Жупанова «Storytelling. Англійська для дітей в історіях», ілюстрації: Наталія Кудляк, видавництво «Моя книжкова полиця», 2020

Ця книжка про магію історій і навчання у грі. Як зробити так, щоб дитина з радістю йшла на заняття? Як долучити дитину до англійської змалечку? Як це зробити весело і без примусу? Про свої таємниці розповість вчителька англійської для дітей, яка навчала сотні малят. До книжки увійшли три історії англійською разом картками для вивчення слів і паперовими ляльками для вистави.

Вона написана для батьків дітей від трьох до семи років, а також для вчителів, вихователів, викладачів і всіх, хто працює з дітьми.

Аліна Штефан «Калюжа», ілюстрації: Марічка Трушковська, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

У житті мам бувають ранки, коли мусиш дуже квапитися й неминуче запізнюєшся. У героїні цієї книжки таке постійно. Вона щоранку поспішає, метушиться та прагне не пропустити свій трамвай.

Але одного разу дорогою в садочок її син вирішив: досить поспіху! Хлопчик просто зайшов у калюжу ― й ані руш. Оце так виклик для заклопотаної матусі…

6+

Юрій Нікітінський «Апокаліпсис: 40 правил виживання», ілюстрації: Еліна Цильке, видавництво Artbooks, 2021

Спричинити апокаліпсис може будь-що — новітній вірус, що вирвався із секретної лабораторії, погіршення екології, нашестя прибульців і багато-багато іншого. Пережити апокаліпсис непросто, але можна (і потрібно). Завдяки цьому серйозному (не)науковому посібнику шанси на виживання збільшуються.

Туула Пере «Кішка-цілителька», ілюстрації: Роксолана Панчишин, переклад: Юлія Чернікова, видавництво Wickwick Ltd, 2021

Кішка-цілителька Мурка славиться своїм даром в усій окрузі. Вона, улюблениця хазяйки, живе собі у теплому будинку й горя не знає.

Та якось, благаючи про допомогу, на порозі з’являється мама-зайчиха. Незважаючи на хурделицю й лютий мороз, їй вдається переконати кішку-цілительку піти з теплого будинку проти ночі. У темному лісі на Мурку чекає жахлива зустріч, і їй доводиться зібрати усі свої сили, щоб врятуватися.

Коли довга ніч нарешті добігає кінця, а нелегка мандрівка щасливо закінчується, встає сонечко і наповнює теплом не лише засніжений ліс, а й серце кішки-цілительки.

Туула Пере «Дбайливий краб», ілюстрації: Роксолана Панчишин, переклад: Юлія Чернікова, видавництво Wickwick Ltd, 2021

Краб Колін — найкращий будівельник на східному узбережжі річки й завжди радо допомагає друзям. Після тижня напруженої роботи синя садова альтанка його мрії досі не добудована, а на його будівельному майданчику оселилася галаслива сім’я риб.

Змучений Колін не встає з ліжка й відмовляється відкривати фіранки. Друзі Коліна спантеличені — вони організовують термінову зустріч. Настав час друзям взятися до справи.

Туула Пере «Краб Колін знаходить скарб», ілюстрації: Роксолана Панчишин, переклад: Юлія Чернікова, видавництво Wickwick Ltd, 2021

Краб Колін завжди готовий прийти на допомогу. У в рідній річці він має багато гарних друзів: найгарніша мешканка річки Морська Зірка Стелла, успішний бізнесмен Вугор Едді, володарка найбагатшої колекції античного Пані Сом, і, звичайно ж, велика й весела родина тритонів.

Краб Колін боїться стати занадто посереднім. Але спокійним ритм його життя миттєво змінюється, коли до нього на задній двір хвиля заносить Перлинну устрицю Прісциллу. Його нова подруга має щось дуже цінне, — те, що приваблює до неї оточуючих, зокрема, й підступного Омара Ларрі.

Але що ж то за цінний скарб?

Туула Пере «Чарівна лампа чоботаря», ілюстрації: Клавдія Безак, переклад: Юлія Чернікова, видавництво Wickwick Ltd, 2019

Чоботар і його родина живуть в маленькому селі. Чоботар трудиться з ранку до ночі: він шиє чоботи, щоб прогодувати родину. Хворобливий молодший син чоботаря Арон любить проводити час із батьком. Лікар попереджує чоботаря, що малюк може не дожити до літа.

Чоботар намагається виготовити якомога більше взуття, щоб прогодувати сім’ю, але надворі рано темніє, і йому доводиться припиняти роботу ще до заходу сонця. Одного дня чоботар і Арон вирушають на ярмарок і знаходять там дещо — чудову олійну лампу! Чи зможе чудесна лампа допомогти чоботареві і врятувати малюка Арона?

Туула Пере «Циркові собаки Роско та Роллі», ілюстрації: Франческо Орацціні, переклад: Юлія Чернікова, видавництво Wickwick Ltd, 2021

Бувалий цирковий пес Роско постарішав. Йому стало складно виконувати трюки, з якими він колись легко вправлявся, — тепер викликав складнощі навіть розрахунок в розумі, що завжди було його сильним боком. На щастя, його нова напарниця, щеня Роллі, швидко вчиться. Роллі виручає старого пса, який боїться, що його виженуть із цирку.

У фінальному шоу сезону вся слава дістається Роллі. Та несподівана пригода перериває виставу, і старий Роско знову в грі. На допомогу приходять його золоте серце й неймовірно чутливий ніс. «Я можу забути все, що завгодно, та я ніколи не забуду запах дитини», — каже, зітхаючи, задоволений собою старий пес.

Володимир Арєнєв «Справа про зухвале викрадення пташенят», ілюстрації: Ліна Квітка, видавництво «Ранок», 2018

Пан Єнот працює вчителем літератури та знає про злочини й розслідування лише із книжок. Проте одного разу цілком випадково йому доводиться взяти на себе розслідування справи про викрадення пташенят. Робота детектива сповнена небезпек на кожному кроці. Чи вдасться панові Єноту залишитися живим і неушкодженим та ще й розплутати цю заплутану справу? Невелика повість Володимира Арєнєва пропонує молодшим школярам не лише захопливий детективний сюжет, але й цікаві факти з життя тварин.

Читальня. Рівень 3

Серію «Читальня» адресовано учням початкової школи для самостійного читання чи опрацювання на уроках. «Читальня» має три рівні складності тексту. Серію розробили та апробували методисти НЦ «Мала академія наук України», експерти з дитячого читання.

Андрій Кокотюха «Не той хлопчик», ілюстрації: Максим Паленко, видавництво «Ранок», 2018

Повертаючись додому зі школи через парк, Стас і Леся потрапляють у біду. Їх викрадають злочинці, щоб отримати викуп від Стасового батька. Сидячи в підвалі зі щурами, діти відчувають повну безвихідь. Однак, можливо, навіть у такій ситуації є шанс на порятунок. Детективне оповідання Андрія Кокотюхи проговорює з юними читачами дуже небезпечну ситуацію, показуючи, як чинять полонені та злочинці, батьки, вчителька й поліцейські.

Читальня. Рівень 3

Мія Марченко «Сором’язливий Сальватор», ілюстрації: Альона Брайловська, видавництво «Ранок», 2019

Сором’язливість і невпевненість у собі заважає та створює чимало проблем для мурахоїда Сальватора. Звісно, варто спробувати її подолати. Але як це зробити, якщо ледь не всі довкола сприймають Сальваторову сором’язливість за нечемність і обман? Чи зможе несподівана зустріч і дружба щось кардинально змінити в житті Сальватора?

Оповідання Мії Марченко запрошує читачів поміркувати про свої почуття і про те, як через спілкування та дружбу ми можемо підтримувати одне одного.

Читальня. Рівень 3

Таня Стус «Коники винахідників», ілюстрації: Ірена Панаріна, видавництво «Ранок», 2019

Вихідні для Даринки — це гарний час визначитися зі своїм майбутнім. Яка професія пасує їй найбільше: дресирувальниця, асфальтувальниця чи вчителька? А може, варто стати винахідницею? І то не в далекому майбутньому, а негайно!

Книжка Тані Стус про пригоди Даринки подарує читачам дотепну історію про вибір професії та секрети годинників.

Читальня. Рівень 3

Аліна Штефан «Мармуровий пес», ілюстрації: Надьожна, видавництво «Ранок», 2019

Осіннього дня дівчинка на ім’я Читачка та її скотч-тер’єр Дживс зустрічають у міському парку дуже незвичного хлопця. Неймовірна історія, яку він розповість, спонукає друзів блукати музеями в пошуках мармурового пса.

Ця фантастична оповідь Аліни Штефан заохотить юних читачів уважніше придивлятися до свого улюбленого міста: його музеїв, парків і секретних місць.

Читальня. Рівень 3

Ольга Купріян «Боброго ранку!», ілюстрації: Марина Шутурма, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Недалеко від річки Здвиж мешкають тато, мама й Мартуся Бобренки. Одного ранку радісна новина про майбутнє поповнення в родині змушує їх задуматися про нове житло. Бобренкам доводиться шукати просторіший дім. Мартусине життя більше не буде таким, як раніше: вона вже «доросла» й має опановувати свої почуття, шукати спільну мову з новими знайомими, звикати до правил і навчання в ліцеї… Черепаха Пелагея, тітонька Сова, Марена Дніпровська, рак Іраклій, рибки-сестрички Іринка й Даринка та всі-всі-всі допоможуть їй!

Повість Ольги Купріян «Боброго ранку!» розповідає про побут, звичаї та пригоди родини Бобренків і їхніх сусідів, ненав’язливо збагачує читача важливими знаннями про червонокнижних і звичайних мешканців Здвижу, а також нагадує, як важливо кожному з нас піклуватися про свій рідний дім.

Дорожовець Оксана «Замріяний котик Фаго», ілюстрації: Наталія Кудляк, видавництво «Ранок», 2020

У величному та загадковому Стамбулі, де мешкає сила-силенна котів, жив собі Фаго. Він дуже вирізнявся з-поміж інших котів, адже мав пристрасть до майстрування. А ще понад усе хотів дізнатися секрет руху. Якось Фаго почув, що в палац котячого султана привезли справжній літак. Ризикуючи здоров’ям, кігтями і навіть життям, кіт вирушив до палацу. Чи дізнався він секрет, чи зміг опанувати вітер і свій страх, а також як до цього причетні коти-розбишаки, султанська дочка та пацюки, читайте в повісті Олександри Дорожовець про замріяного Фаго.

Юрій Нікітінський «Міцна дружба Дімона», ілюстрації: Марина Шутурма, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Жив собі Дімон — веселий, авантюрний, щирий, романтичний хлопчина. Тобто не зовсім хлопчина. Він мав друга Семена. Тобто не зовсім друга. Проте дружба в них була дуже міцна. А потім зустрів Дімон кохання. Її звали так само, як нашого героя. Тобто не зовсім так само. Книжка Юрія Нікітінського знайомить нас із гамірливим товариством — мешканцями трав і кущів. А також із їхніми пригодами, випробуваннями, злетами й падіннями (у буквальному сенсі) та космічними польотами (а це вже як вийде).

Аня Хромова «Космічні агенти проти Сирного Монстра», ілюстрації: Марина Шутурма, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Вітя Мальченюк, а насправді таємний агент Йотан Йотог, живе на Землі, ходить у другий клас і має підготувати плацдарм для висадки прибульців. Під час чергового сеансу зв’язку з керівництвом Йотан отримує секретне завдання, проте не встигає його виконати. Тепер над нашою планетою нависає страшна загроза, адже на Землю висадився Сирний Монстр.

Чи зможе Йотан Йотог врятувати людство й водночас захистити прибульців? Як можна досягти результату, коли ти один і допомоги, здається, чекати нізвідки? Відповіді на ці та інші запитання — у повісті-коміксі Ані Хромової «Космічні агенти проти Сирного Монстра».

Юлія Смаль «Я і він. Про хлопчаче без секретів», ілюстрації: Анна Ола, видавництво «Моя книжкова полиця», 2019

Настає час, коли дитина починає цікавитися своїм тілом і ставити «незручні» для батьків запитання. У цій книжці маленькі й дорослі читачі разом із допитливим бешкетником Максом дізнаються про те, як все влаштовано в хлопчиків, про гігієну і захист, про хвороби та причини надмірної уваги до свого тіла, про збереження інтимності кожного і, найголовніше, про культуру і повагу. Доступно та з гумором, цікаво і з яскравими ілюстраціями.

Катя Сіль «Ніта. Ховайтеся, фейки світу», ілюстрації: Віталій Кириченко, видавництво BookChef, 2021

Ніта — звичайна школярка, яка має супервпертість — на будь-які запитання, прохання чи пропозиції батьків вона відповідає «Ні». Найбільша прикрість її життя — математика, а надто — контрольна у п’ятницю. Ніта і її однокласник Оксен відчайдушно шукають спосіб, як написати контрольну без напрягів. Оксен натрапляє на цікаве відео у мережі: відомий тіктокер рекламує ручку «Роздýплю». Якщо писати контрольну цією ручкою, мозок «роздупляється» і виконує все на «12». Спершу Ніта радіє знахідці Оксена, але її впертість бере гору: вона вирішує перевірити інформацію про диво-ручку. Чи впорається вона з фактчекінгом? І як допоможе іншим її цікавезний і корисний досвід?

Валентина Кирилова «Коні та портрет мого дядька», ілюстрації: Тетяна Калюжна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Платон Горинь здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі із французької мови та отримав можливість поїхати до Франції, пожити там два тижні й познайомитися з країною. Разом з Марісою, дівчинкою з французької родини, де жив Платон, він пізнає та досліджує відомих митців, які були вихідцями з України та яких знають у світі. Вони відкривають для себе різноманітні стилі та напрямки, творчість Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Соні Делоне та інших. Пригоди підлітків у Франції, які мають змогу розкрити таємницю мистецького щоденника українця, що знався з художниками.

Марія Сердюк «Смачна історія України», ілюстрації: Анастасія Соболь, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Що таке українська кухня? Хто придумав борщ? Звідки взялися голубці? І чому українські вареники називають родичами китайських димсамів? Відповіді на запитання можна буде знайти у цій книжці.

У цікавій доступній формі книжка розповідає дітям історію становлення української гастрономії. Читачі дізнаються, що любили їсти видатні українці, чим відрізняється кухня Галичини від кухні Волині та Полісся, а також побачать справжню гастрономічну мапу України, де позначені всі смачні місця нашої країни. Книжка також містить рецепти культових українських страв.

Олена Жупанова Storybook by teacher in pink tutu, ілюстрації: Валентина Бездушна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Малюк панда з дідусем пандою летять на місяць у картонній ракеті, гусочка стрибає на батуті аж до хмар, а тато-винахідник змайстрував прилад, який розпізнає начинку в пиріжках! Це книжка для першого самостійного читання англійською з яскравими ілюстраціями та десятьма смішними історіями для 6–9 років. Рівень англійської мови — початкова школа.

9+

«Наші. Інженерна історія України», видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Інженерія — це бульбашки у шоколаді та атракціони, лікування складних хвороб та підкорення космосу. Це процес, під час якого теоретична наука набуває практичного застосування. Саме інженерія робить наше життя таким, як воно є. Наші — це п’ятдесят історій про українських інженерів та інженерок і їх винаходи. Українців за походженням або переконаннями. А ще це можливість спробувати себе в ролі інженера. 

Книга написана за участі дітей та підлітків, які досліджували історію свого міста чи села та допомогли знайти інформацію про відомих і забутих українських інженерів.

Інна Ковалишена «Крута історія України. Від динозаврів до сьогодні», ілюстрації: Галина Чепурна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Історія — це нудно і незрозуміло? Герої цієї книги спершу теж так думали. Але всього одна цікава знахідка може підштовхнути до того, щоб познайомитися з історією ближче — і виявити, що вона може бути захопливою, яскравою і такою близькою до кожного з них. Четверо друзів беруться дослідити нашу історію, дізнатися про все правду: які динозаври жили на наших землях, хто боровся за незалежність, яку маємо зараз, чому українці саме такі. Виявляється, історія може бути цікавою та вкрай важливою, навіть якщо це було ще за динозаврів.

Маша Сердюк «Як відкрити ресторан. Магічний посібник з ресторанної справи», ілюстрації: Тетяна Калюжна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2021

Їжа — найпростіший спосіб робити людей щасливими. А дарувати людям щастя — означає бути щасливим, чи не так?

«Як відкрити ресторан» — інструмент з ресторанної справи для дітей, унікальний гайд гастрономічним світом, практична та реалістична бізнес-книга з величезною порцією любові, адже без цього секретного інгредієнта успішного ресторану не відкрити. Книжка ґрунтується на досвіді ресторатора Дмитра Борисова, засновника і власника мережі «Сім’я ресторанів Дмитра Борисова», що нараховує понад 60 закладів.

Василь Карп’юк «Олекса Довбуш. Таємниця сили», ілюстрації: Наталя Кудляк, Дискурсус, 2020

Чи ти знаєш, хто такий Олекса Довбуш? Певно, що так, бо на всі Карпати немає більшого героя! Але історія найгрізнішого ватажка карпатських опришків почалася з упертого хлопчиська, який несподівано для себе отримав велику Силу.

Пірнувши в цю оповідь, ти разом з Олексою поживеш у лісі поруч із вовками й вивірками, приєднаєшся до опришківської ватаги й зазирнеш у світ героїчної минувшини Карпат. А головне, врешті дізнаєшся, звідки взялася Олексина Сила і чи зміг він її опанувати.

Василь Карп’юк «Олекса Довбуш. Лігво Арідника», ілюстрації: Наталя Кудляк, Дискурсус, 2021

Опришківське життя без пригод не минає, навіть якщо ватага Олекси Довбуша вирішила заховатися від облави в таємній печері. Від смоляків вони, може, й заховаються, але натомість зіткнуться із самим прародителем зла — Арідником. Чи зможуть зарадити їхній халепі вивірки Вушко і Носик разом із хлопчиком Павликом? Гов, а хто такий Павлик?

«Окуляри і кролик-гном: оповідання», упорядниці: Оксана Лущевська, Валентина Вздульська, ілюстрації: Марія Гермашева, видавництво «Братське», 2018

Ти зростаєш. Мрієш про кролика й гостей на день народження. Нарікаєш, що тебе ніхто не розуміє. Ходиш хвостиком за старшою сестрою. Соромишся. Сердишся. Вигадуєш. Вчишся. Дурієш. Сумуєш. Дружиш. Радієш. Шукаєш… Довкола — величезний світ, і ти лише починаєш його для себе відкривати, як відкривають його герої цих дванадцяти оповідань. Їм від 10 до 13 років, вони живуть в українських містах. У чомусь вони геть схожі на тебе. Радій і переживай разом з ними!

Авторки: Саша Кочубей, Галина Ткачук, Аня Хромова, Таня Стус, Олександра Орлова, Альона Ярова, Валентина Захабура, Наталя Ясіновська, Ольга Купріян, Оксана Лущевська, Маша Сердюк, Надія Біла

Голубєва Ольга «Безкінечні казки», ілюстрації: Ганна Осадко, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Чи буває так, що ви не погоджуєтесь із закінченням якоїсь цікавезної прочитаної історії? Письменниця Ольга Голубєва усуває цю прикрість. Її «Безкінечні казки» мають початок і кілька закінчень. Виберіть фінал на свій смак.

Смішні та трішечки провокативні історії оповідають про те, що станеться, як лев навідається в село, що допоможе злому чарівникові перетворитися на доброго, хто такий Коля Каструлькін, як відучити собаку теревенити по телефону, що робити, коли на твій горóд зазіхає нащадок королівського роду… У книжці є дуже швидка казка, цілковито морська казка, а також трохи малинова казка. Якась із них точно стане вашою улюбленою.

«Котигорошка. Заплутані казки», упорядниці: Оксана Лущевська, Валентина Вздульська, ілюстрації: Наталя Чорна, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Сучасні автори часто звертаються до казок, переосмислюють їх і творять нові тексти — казки на новий лад. У збірці «Котигорошка» вміщено вісім заплутаних казок від українських дитячих письменниць.

Анастасія Лавренішина розповідає альтернативну історію Колобка, Галина Ткачук знайомить читачів з Оленкою Зміючкою, а Оксана Лущевська представляє Марі — мудру дівчину з високим IQ. Аліна Штефан у своїй казці мандрує на планету 581g до «кривенької качечки» Кіри, казка ж Мії Марченко переносить читачів на Поділ, де Кожум’яка й царівна Анна рятують Київ. Валентина Вздульська по-новому розказує історію пса та вовка, а Саша Кочубей презентує нову героїню — Котигорошку. І на завершення — притча-казка Ані Хромової про серце в залізній скрині.

«Жахлива книжка: збірник страшних історій», ілюстрації: Ірена Панаріна, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

У страшній-престрашній кімнаті на чорній-пречорній полиці лежала жахлива-прежахлива книжка… У ній вісім страшно напружених історій про всякі містичні, часом потойбічні та геть несподівані явища, події й істот, зокрема і людських дітей. Якщо ви не з полохливих — знайомтеся з чорними тюльпанами Мії Марченко, мешканцями закинутого горища Володимира Арєнєва, бридкими монстрами Лариси Андрієвської, кривавим Куку Іванки Кравцової, потворами Йожи Коцуна, карликовою відьмою Слави Світової, привидами Юрія Нікітінського та черв’яками-філософами Марії Артеменко.

Анастасія Лавренішина «Віктор_Робот. Щоденник збирача планет», обкладинка: Сергій Сергієнко, Андрій Наконечний, Катерина Гусак, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2021

В оформленні використано кадри та фрагмент пісні з анімаційного фільму «Віктор_Робот», студія «Червоний собака», 2021

Віктор_Робот, найголовніший механік штучної зорі Зоряни, прилітає на Землю до дівчинки Віки — онучки винахідника Зоряни. Його мета — дізнатися, як була створена залізна зірка й для кого вона має світити. Віка не може відповісти на всі запитання Віктора, проте вона має «Щоденник збирача планет». Дід Маркіян писав його якраз тоді, коли придумував Зоряну.

Разом із Віктором_Роботом і Вікою читачі книжки Анастасії Лавренішиної поринуть у світ мрій, астрофізичних теорій та їхнього практичного застосування, полетять на Місяць, перетнуть Усесвіт і знову повернуться на рідну землю. Повість «Віктор_Робот. Щоденник збирача планет» є приквелом до анімаційного фільму «Віктор_Робот».

Олеся Мамчич «Іванна і ванна», ілюстрації: Іваненко Анна, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

У світі трапляється чимало дивовиж. Ванна, наприклад, може захотіти погратися в піжмурки, у драконів народиться принцеса, а мишеня уявить себе котом і справді перетвориться на представника родини котячих. У час неймовірних змін і винаходів може з’явитися прилад для зменшення всього на світі, відремонтована дорога стане телепортом, вхідні двері будуть винятково вхідними… І це ще не повний перелік дивовижних ситуацій та чудернацьких персонажів, що їх ви знайдете в книжці Олесі Мамчич.

Веселі, іронічні, часом абсурдні й парадоксальні оповідання змусять вас реготати, ніяковіти або навіть… Утім, дізнайтеся самі.

Сергій Лоскот «Таємне завдання капітана Кепа», ілюстрації: Віталій Бугара, видавництво «Ранок», 2018

Бувалий у бувальцях, суворий морський капітан Кеп отримує таємничого листа. Виявляється, він мусить врятувати мешканців країни Щастя, у яких викрали рубінове серце. Нібито саме ця коштовність є запорукою безхмарного життя містян. Героїчний самітник приймає виклик. Йому доведеться розплутати клубок таємниць та загадок, а заодно він розкриває секрет власного щастя.

Сергій Лоскот «Капітан Кеп і курячі пірати», ілюстрації: Віталій Бугара, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Безстрашний герой морський видр і його смілива супутниця Галинка опиняються на безлюдному острові, а в цей час їх розшукують пірати — команда жорстоких відчайдухів. Чікен, їхній капітан, хоче знищити шляхетного видра. Звідки ця люта ненависть до супергероя, якого так любить Галинка й читачі книжок Сергія Лоскота? Розв’язка захопить і здивує вас.

Сергій Лоскот «Чубзики», ілюстрації автора, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

На хутірці з кумедною назвою Трівка-Дми живе чубзик Пензлик. Поряд, в інших хутірцях і поселеннях, мирно мешкають його одноплемінники, а за сільськими луками — старий чарівник Ніхто — найстарший чубзик і прапрадідусь Пензлика. Проте після столітньої сплячки прокидається Біла Королева. Вона хоче повернути собі могутність, захопити та поневолити не тільки чубзиків і мешканців Ста одного королівства, але й славетний Мила-Мур — місто котів і колишніх відьом-чарівниць. На допомогу їй приходить зловісна армія опудал. Хто ж відновить мир?

Галина Ткачук «Білка Квасоля та Опівнічний Пожирака», ілюстрації: Наталія Кащак, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

У стародавньому Києві на Подолі жила собі дівчинка на ім’я Квасоля. У ті часи багато хто з киян умів перетворюватися на тварин чи птахів. Квасоля була білкулакою, бо перекидалася на білку. Якось у Києві з’явився таємничий невловимий злодій — Опівнічний Пожирака. Квасолин тато — відьмак Буряк, вирішив знайти спосіб відлякати ненажеру.

Небезпечними й химерними околицями Києва Квасоля разом із бузиновим чоловічком Патикославом вирушають на пошуки інгредієнтів для чарівного зілля Буряка.

Олександра Орлова «Нечуй Невмирущий», ілюстрації: Грася Олійко, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2019

Літо Остап проводить із бабусею на дачі. Там у нього є все, що робить канікули ідеальними: прикольна Ба, веселі вихідні з татом, найкращий друг Лесь і постійні пригоди. А якось до двору прибивається кіт. Остап прозиває його Нечуєм — за вперте прагнення не чути інших. Дізнавшись від бабусі, що коти мають дев’ять життів, хлопчик вирішує пильнувати за життями Нечуя, щоб перевірити цю теорію.

Весела й інтригуюча повість Олександри Орлової занурить вас у літо, пригоди, канікули, а також нагадає про цінність дружби та примирення, любові й жертовності, милосердя і турботи про найближчих.

Наталія Бонь «НЛО за селом», ілюстрації: Олександр Продан, видавництво «Ранок», літературна агенція BaraBooka, 2020

Невпізнані літаючі об’єкти, або ж НЛО, приземляються там, де їх не мають побачити. І звичайно, роблять вони це вночі. Проте якщо НЛО вирішило здійснити посадку за селом Біленьким, таємниця навряд чи залишиться таємницею. Іншопланетні прибульці вирішили завоювати Землю. Але в нашої планети є відважні захисники.

Юлія Смаль «Віточка-квіточка та її дівочі справи», ілюстрації: Тетяна Калюжна, видавництво «Моя книжкова полиця», 2020

Центральна персонажка книжки — десятирічна дівчинка Віточка, в якої є дружна сім’я (батьки, старший брат Макс і ще один уже дорослий брат) та шкільні подружки. Поступово Віта помічає у себе ознаки статевого розвитку та ділиться цим із мамою й однокласницею Оленкою. Велика частина тексту — це діалоги персонажів, із яких читач дізнається не просто сухі факти щодо фізіології, але й відчуває емоційні аспекти цих страшнючих процесів дорослішання (перепади настрою, дратівливість).

12+

Дж. К. Ролінґ «Гаррі Поттер і філософський камінь», переклад: Віктор Морозов, ілюстрації: Владислав Єрко, видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2019

Це перша книжка про Гаррі Поттера. Відірвавшись від комп’ютерів і телеекранів, сотні мільйонів дітей та дорослих у всьому світі ЗНОВУ ЧИТАЮТЬ! Такого успіху не знала жодна художня книга. Казка про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера зачарувала всю планету…

Дж. К. Ролінґ «Гаррі Поттер і таємна кімната», переклад: Віктор Морозов, ілюстрації: Владислав Єрко, видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2002

Це друга книжка про пригоди Гаррі Поттера. Він знову вступає у відчайдушну сутичку зі злом. Проте цього разу ворог такий сильний, що надії на перемогу майже немає…

Дж. К. Ролінґ «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», переклад: Віктор Морозов, ілюстрації: Владислав Єрко, видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2002

Пригоди Гаррі Поттера тривають. Разом із Роном і Герміоною, своїми найкращими друзями, він уже третій рік навчається у Ґогвортській школі чарівників. На Гаррі насувається страшенна небезпека; усі про це знають, але ніхто не в змозі допомогти…

На допомогу батькам

Малґожата Тарашкевич «Як підтримувати дітей у кризових ситуаціях. Порадник для батьків», переклад: Тарас Різун, видавництво «Свічадо», 2022

Звідки беруться страхи та як їх подолати? Де черпати сили на щодень і як зміцнити психічну стійкість? Як стабілізувати ситуацію, щоб дитина зазнала якнайменших психологічних втрат? Як організувати повсякденне життя після кризи?

Порадник адресований батькам, які хочуть допомогти своїм дітям прожити кризи чи важкий час у доброму психологічному стані, зменшити їхній страх, посилити почуття безпеки й віри в те, що все буде добре. Знайдете тут приклади дій, забав і вправ, які додають сил і зміцнюють психічну стійкість дітей та передусім зменшують напруження й стрес.

«Живі письменники. Батькам», укладачки посібника: Галина Титиш, ілюстрація обкладинки: Альона Ястремська, ГО «Смарт освіта», ДУ «Український інститут книги», 2019

Видання вміщує описи 50 дібраних експертами книжок сучасних українських письменників, а також запитання для бесід із дитиною про зміст, ідеї для спільної гри, коментарі психолога. Автори посібника зазначають, що за допомогою цих книжок і рекомендацій можна знайти теми для розмови, роздумів, погратися, трансформувати напругу та стати ближчими з дитиною.

Добирали книжки та описували методи роботи з ними експерти Світлана Ройз, Таня Стус, Марія Артеменко, Іванна Коберник та Катерина Волик.

Під описом кожної книжки є теги: тематичні (пригоди, тварини тощо) і психологічні (наприклад, дорослішання, пошук свого «я»). За ними батьки можуть обрати найактуальніше для їхньої дитини. Два основні блоки — «Про що поговорити» та «Як із цим гратися» — орієнтуватимуть у напрямах роботи.

Окремі книжки мають QR-коди, за якими міститься додаткова інформація (анімаційні відео, ігри) або весь текст у відкритому доступі.

«Живі письменники. Батькам», ілюстрація обкладинки: Альона Ястремська, ГО «Смарт освіта», ДУ «Український інститут книги», 2021

До другого тому посібника «Живі Письменники. Батькам» увійшло 50 видань українських авторів 2019–2021 рр. для молодшого та середнього шкільного віку (6–10 років та 10–14 років).

Посібник розроблений для батьків, які прагнуть заохотити дітей читати саме через практику родинного читання та книжкового дозвілля. Над укладанням посібника працювали: Тетяна Стус (керівниця проєкту), експерти Марія Артеменко, Ольга Купріян, Діана Мельникова, Анастасія Музиченко, Ганна Остапенко, Світлана Ройз, Ольга Сілакова, Анна Третяк.

Facebook
Telegram
Twitter