МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Встигнути все до локдауну, або як почалася фестивальна осінь в Україні

Досвід минулого року з численними перенесеннями подій і фестивалів спонукав організаторів балансувати між літнім затишшям і можливим осіннім локдауном (чи менш жорсткими карантинними обмеженнями). Відтак у перші вихідні вересня відбулися щонайменше чотири масштабні мистецькі фестивалі Comic Con Ukraine 2021 у Києві, XII Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz у Чернівцях, IV Міжнародний книжковий фестиваль Book Space у Дніпрі та Dream ГогольFEST у Херсоні. 

 

 

Comic Con Ukraine 2021

 

Фестиваль сучасної попкультури відбувся у Києві, на артзаводі Платформа. Comic Con Ukraine втретє зібрав поціновувачів коміксів, манґи, манхви, аніме, настільних та відеоігор, фільмів, серіалів, рольових ігор, косплею, кей-попу й музики.

Спеціальним гостем фестивалю став Річард К. Морґан, британський письменник, сценарист та майстер науково-фантастичного роману. Річард — автор популярної серії фантастичних книжок «Видозмінений вуглець» (Altered Carbon), за якою Netflix у 2018-му створив серіал. Наразі Річард К. Морґан — сценарист студії розробки ігор Gunzilla Games, що має офіси у Франкфурті, Лос-Анджелесі та Києві.
 
 
Фото: Facebook-сторінка ComicConUkraine
 
 
Серед зіркових гостей фестивалю були:
 
Наталія Тена — британська акторка, яка зіграла у «Грі престолів» здичавілу Ошу, найманку-тві’лек Сіань у першому сезоні «Мандалорця», талановиту метаморф-чаклунку з фіолетовим волоссям Німфадору Тонкс у трьох фільмах «Гаррі Поттера». Також знялася у серіалах «Чорне дзеркало» та «Безсоромні»,
 
Марк Дакаскос — актор, режисер, за понад 30 років кінокар’єри знявся в десятках фільмів та серіалів. Марк Дакаскос зіграв Еріка Дрейвена, головного героя серіальної адаптації коміксу «Ворон» у 1998 році. У сучасніших проєктах актор грав злочинця Во Фата в «Поліції Гаваїв», голову служби безпеки Ґієри в «Агентах ЩИТа», колишню зірку бойовиків Кімо Ван Зандт у «Люцифері» та найманого вбивцю Зеро в третій частині «Джона Віка»,
 
Анна Шаффер — британська акторка, яка виконала роль Трісс Меріґольд в серіалі The Witcher від Netflix, а також знайома фанатам «Гаррі Поттера» за роллю ґрифіндорки Ромільди Вейн
та інші.

Музичну програму представляли польський гурт Percival та корейський співак Song Wonsub.
 
Відвідувачів Comic Con можна було легко впізнати за межами Артзаводу Платформа — за їхніми костюмами. На головній косплей-сцені вони змагалися за статус Переможця Comic Con Ukraine 2021. Загалом на фестивалі побували понад 40 000 гостей. 
 
 

XII Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz

 

Фокус-темою XII Meridian Czernowitz стала «Україна очима світу». Протягом трьох днів письменники, перекладачі, журналісти й менеджери культури з України, США, Німеччини, Австрії, Ізраїлю читали власні тексти, переклади й дискутували про роль України на культурній мапі світу. Варто згадати, що на відкритті цьогорічного фестивалю його директорку,Євгенію Лопату, нагородили Орденом «За заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина» від Президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера.

Серед українських учасників фестивалю були письменники Сергій Жадан, Катерина Калитко, Юрій Андрухович, Тарас Прохасько, Ігор Померанцев, Артем Чех, письменниця й кінорежисерка Ірина Цілик та інші.

Закордонні гості:

Фархад Шовґі — німецький письменник, автор прозових текстів та віршів німецькою мовою,

Кейт Цуркан — письменниця, редакторка та перекладачка, співзасновниця Apofenie – медіаплатформи, що публікує більшою мірою центрально- та східноєвропейську літературу у перекладі,

Пітер Залмаєв — американський політолог, директор міжнародної некомерційної організації «Євразійська демократична ініціатива» (Нью-Йорк),

Томер Дотан-Дрейфус — прозаїк, поет і перекладач, пише поезії, прозу та рецензій як на івриті, так і німецькою мовою, перекладає німецькомовну літературу на іврит,

Ноам Партом — поетеса, перформерка та викладачка креативного письма

та інші.

 

Фото: Julia Weber / Meridian Czernowitz

 

У програмі фестивалю також були вистава «Хлібне перемир’я» за п’єсою Сергія Жадана (режисер — Стас Жирков) у виконанні Київського академічного театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра, показ фільму Івана Даніліна «Світлотиск», перформанс за романом Юрія Андруховича «Радіо Ніч» та ін. Усі події також транслювалися онлайн, тож їх можна переглянути на Facebook-сторінці фестивалю.

 

Книжковий фестиваль Book Space

 

Фокус-темою фестивалю стала «Нова близькість». Протягом трьох днів відбувалися дискусії, лекції, презентації, зустрічі з авторами та авторками, воркшопи, поетичні читання та музичні події. Заходи відбувалися у межах 9 спецпрограм:

  • «Нова близькість» — присвячена фокусній темі фестивалю,
  • «не/знане» — про маловідомі українцям літератури,
  • «Бібліотека XXI» — про читання майбутнього та інноваційні формати,
  • «Тандеми» — про співіснування та комунікацію між собою творчих людей,
  • Видавнича програма — презентації книжок та ідей від видавців,
  • Дитяча та підліткова програма,
  • Професійна програма — події для фахівців книжкової сфери,
  • Освітня програма «Книжки майбутнього» — дводенний воркшоп для тих, хто цікавиться текстовими проєктами в мережі,
  • Музично-поетична програма.

 

Фото: Facebook-сторінка Book Space

 

Також протягом усіх днів діяв книжковий ярмарок. Учасниками фестивалю стали Оксана Забужко, Мирослав Лаюк, Макс Кідрук, Ірена Карпа, Остап Українець, Паскаль Ґілен, Вітольд Шабловський та інші. Частина подій транслювалася онлайн, їх можна переглянути на Facebook-сторінці фестивалю.

 

Dream ГогольFEST

 

Заснований у 2007 році, ГогольFEST протягом 11 років відбувався у Києві. З 2017 року він почав подорожувати Україною, організувавши фестивалі в Дніпрі, Маріуполі, Івано-Франківську, Вінниці та Херсоні. Дістатися на Dream ГогольFEST, події якого відбувалися у Херсоні та області, можна було за допомогою ГогольTrain — спеціального потяга Укрзалізниці, розмальованого напередодні художниками.
 
Програма фестивалю містила освітню, музичну, візуальну й театральну складові. Під час Dream ГогольFEST відбулася прем’єра post-опери «LE» режисера Влада Троїцького та формації Nova Opera. Твір покликаний трансформувати муміфікований образ Лесі Українки. В основі дійства — поезія Лесі Українки та сучасна академічна музика Nova Opera, виконувана в естетиці мінімалізму, з live-електронікою.
 
 
Фото: Артем Галкін / ГогольFEST
 
 
Найочікуванішою для гостей фестивалю стала гранд-подія «…30 із 40…» від режисера Влада Троїцького, що була реалізована у пустелі Олешківські піски. Основною його темою стало переосмислення мандрів Мойсея, якому знадобилося 40 років поневірянь пустелею, щоб викорінити зі свого народу свідомість раба. Трансляцію цієї та деяких інших подій можна переглянути на Youtube-каналі ГогольFest.
 
 
Фото на головній: Артем Галкін / ГогольFEST
Facebook
Telegram
Twitter