МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Культура та історія: 10 інстаграм-акаунтів, на які варто підписатися

Інстаграм (як і фейсбук) не вельми толерує проукраїнські канали, яким дуже важко обходитися без «мови ворожнечі», розповідаючи про своє, руйноване росіянами упродовж століть

Познайомимо вас із низкою цікавих, важливих українських акаунтів, тому варто триматися разом і пізнавати те, що замовчувалося стільки років. 

Культура

ПОСТРІЛ. Твоя культурна зброя 

Поезія, якої, можливо, ви більше ніде не побачите, а ще багато про мистецтво і митців, які творили і творять те, що стало сучасною Україною. Тут говорять про те, наскільки важливою є інформаційна підтримка, особливо на міжнародному рівні.

Пости «Пострілу»  — те, що хочеться поширювати серед друзів і знайомих, а ще — обговорювати. Медіа згуртувало прекрасну спільноту однодумців і постійно співпрацює з благодійним фондом, який забезпечує потреби підрозділів ЗСУ. Тож стежте, читайте та підтримуйте.

yivgaa  

Авторський канал художниці Євгенії Гавришенко, яка працює над дослідженням шароварщини і вчить відрізняти її від свого, питомого. 

Блог присвячений деколонізації України, розмовам про українську культуру і культурну експансію росії (ви будете здивовані, скільки всього в російській культурі запозиченого. Може навіть здатися, що там нічого свого, але, мабуть, це не здається).

Авторка пише про культуру різнобічно: історія, мистецтво, персоналії та навіть кухня.

krapka.krapka 

Поезія, мистецтво, розвінчування шароварщини та популярних (аж надто популярних) міфів для плекання меншовартості, народні танці й найцікавіше — відтворений за збереженими артефактами одяг українок різних років на щодень  — у блозі krapka.krapka українська культура в її багатогранності та ціла спільнота, яка цікавиться минулим для того, щоб мати майбутнє.

Крім того, авторка багато розповідає про фізично знищених радянською владою українських митців  — Розстріляне Відродження. 

Полум’яний 

По-справжньому полум’яний канал про українську культуру. Найбільше там про літературу, тож будьте готові, що оновите свій список «Прочитати».

Автор багато пише про жінок в українській літературі, спростовує культурні міфи (зверніть увагу на пост про «малу культуру», тому що це феєрично. Зокрема, резюме: «немає малих культур, є люди, які не здатні їх оцінити») та гортає маловідомі сторінки історії.

Опріч того, чимало уваги присвячено творчості та особистості Григорія Сковороди, адже саме з нього починався цей канал, заснований на початку лютого 2022.

Солов’їну треба знати

Сторінка із синонімами, фразеологізмами, фразами, які варто знати (так, лайка теж є), щоб збагатити власний запас слів і сенсів.

Окрім того, тут є і цікаві освітні статті, наприклад, про українську демонологію, цікавинки про мову, відомих українців, традиції.

Особливо буде корисним для тих, хто нещодавно перейшов на українську і все ще не впевнений у своїх силах, та й навіть для тих, хто носій мови з народження, тут буде чимало корисного.  

Мова – ДНК Нації 

Освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови, який, зокрема, допомагає належно засвоїти чинний правопис, зосереджуючись на відмінностях із попередніми варіантами.

Персонажі — Лепетуни (ви могли бачити їх у книжці «Українська легко!») допомагають зрозуміти фразеологізми та використовувати їх, деросіянізувати свій словник і правильно вживати словосполучення, зокрема, підбирати нормативні дієслова, а ще неабияку увагу приділяють наголосам. 

Геополітика/політична історія

SPRAVDI  

Урядовий канал (верифікований!), який не тільки бореться із сучасними фейками, а й розвінчує старі (зокрема, радянські) міфи про українців та українське в рубриці «Хто ми?».

Цінність цього каналу в тому, що він показує ці фейки та міфи в динаміці: як вони розвиваються та обростають новими деталями.

Крім того, тут чимало інформації про етнічно українські землі (Бєлгород, спиш?) та корисних порад щодо того, як боротися з дезінформацією на своєму рівні. Підпишіться і діліться з близькими. 

Детектор медіа 

Платформа, орієнтована насамперед на медійників, але буде корисною кожному, хто хоче позбутися фейків, маніпуляцій і пропаганди у своєму інформаційному просторі, адже тут вчать, як працювати з інформацією та належно її перевіряти.

Тож «Детектор медіа» — своєрідний дороговказ у тому, як будувати контент так, щоб він був зрозумілим і недвозначним. Використовуйте ресурс для перевірки інформації та не поширюйте фейки.

Історія

Онлайн-медіа «Простір» 

«Простір» захищає історичний простір, не тільки бореться з історичними фейками та зміщеними акцентами, а й розповідає про події, яким не приділяють належної уваги з тих чи інших причин.

До слова, медіа розповідає не тільки про українську історію, а й епізоди зі світової, які можуть бути цікавими в сучасному контексті (є і про Іран, і про тероризм і тиранію в історичному розрізі, і про епоху Єлизавети II), а ще досліджують ворога, демонструючи російські впливи для створення напруги та хаосу.

Ярослав Шпет 

Авторський канал шеф-редактора «Простору», зосереджений переважно на військовій історії. Тут чимало про армії, невивчені уроки історії, зброю та патерни.

Чудові пости про геральдику ЗСУ — обов’язково зверніть на нього увагу та Тайвань, щоб зрозуміти, чому довкола острова таке напруження.

Також тут є й про подорожі, а це — хороший варіант, щоб відволіктися, навіть якщо мандрівка буде тільки віртуальною.

І не забувайте про інстаграм-акаунт Тиктора, щоб не пропускати наші матеріали.

Обкладинка: Дарія Луцишина

Рубрика: Добірка, Полиця
Facebook
Telegram
Twitter