МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Книжкові обговорення на YouTube: «Ми можемо говорити про літературу на відео, і це буде цікаво»

Пандемія ковіду з домашньою самоізоляцією та повномасштабне вторгнення росії в Україну з вимушеною міграцією населення призвели до розвитку онлайн-інструментів для комунікації, самоосвіти, навчання й розваг

Упродовж 2020‒2021 років з’явилась велика кількість українських ютуб-каналів із різноманітним контентом на будь-який смак, зокрема й на літературну тематику. Бажання гуртуватися заради спільних цілей і перемог спонукало людей до проведення книжкових клубів, прямих ефірів та навкололітературних розмов. Тому сьогодні пропонуємо вам добірку успішних та оригінальних ютуб-каналів, де можна гарно провести час, обговорюючи книжки або дізнаючись цікавинки літературознавства.

Проєкт «Вовчиці» на каналі «Палає»

Кількість підписників: 88,2 тисячі

Дата створення каналу: листопад 2021 року

Співзасновниці: Емма Антонюк і Яна Брензей

Останнє книжкове обговорення: «Про жінок і сіль» Ґабріели Ґарсії, 25 вересня 2022 року

Засновниці каналу «Палає» журналістки Емма Антонюк і Яна Брензей люблять читати книжки та обговорювати їх, тому вирішили створити книжковий клуб «Вовчиці». Майже за рік до цього, під час пандемії, дівчата говорили про книжки в прямих ефірах інстаграму. А в кінці минулого року вирішили долучати до своїх обговорень ширшу аудиторію. 

Назва «Вовчиці» походить не від любові до творчості Олега Винника, а від захоплення Марком Вовчком і картиною Олександра Корєшкова до книжки «Це зробила вона» (видавництво «Видавництво»), яку Емма придбала на аукціоні і з якою не розлучається. Ця іронія чудово ілюструє аудиторію каналу, яка не є вузькою та академічною. Тут формується своя зграя «вовчиць», і вона досить велика.

Засідання клубу відбуваються в прямому ефірі на ютуб-каналі «Палає», тому доєднатися до обговорення може будь-хто. Спочатку до «живих» ефірів долучалось близько 300 осіб, останній дивилось онлайн 1000 глядачів. Але, звісно, більша кількість переглядів набирається згодом. Емма та Яна по черзі обирають книжку, яку читатимуть разом із глядачами протягом місяця і потім обговорюватимуть наживо на каналі. За найкращий коментар від читачів «вовчиці» дарують примірник на наступний книжковий клуб. 

«Ми воюємо за наш інтелект, за наших людей, за наші цінності, і без культури, без літератури це неможливо. Нація, яка краде блендери, ніколи не переможе націю, яка читає книжки. Тому нам треба відновлювати YouTube, треба створити в країні справжній книжковий ринок, який буде прибутковим і дієвим, щоб люди купували та читали книжки. Це надзвичайно важливо!» — наголосила Емма Антонюк.

Проєкт «Світові фантасти на підтримку Україні» на каналі «Фантастичні talk(s)»

Кількість підписників: 2,92 тисячі

Дата створення каналу: травень 2021 року

Співзасновниці: Дарія Піскозуб, Ірина Грабовська, Світлана Тараторіна, Наталія Матолінець, Наталія Довгопол

Останній зірковий гість на каналі: Джонатан Страуд, 27 вересня 2022 року

П’ятеро українських письменниць-фантасток збираються разом онлайн на ютубі й запрошують на прямі ефіри зіркових авторів фантастики. Спілкуючись наживо з письменниками, дівчата паралельно збирають гроші на потреби медичного батальйону «Госпітальєри». Найбільша сума, яку вдалося зібрати таким чином, — 20 тис. грн на ефірі з Пітером Воттсом. Окрім нього на онлайн-зустрічі завітали такі гості, як Вікторія Шваб, Деніел Абрахам і Тай Френк (псевдонім — Джеймс Корі), Ребекка Кван і Джо Аберкромбі. 

На початку проєкту більшість переглядів отримували безпосередньо під час прямого ефіру. Співзасновниці одразу розуміли, що головна ціль — не лише говорити про фантастику, а й бути на прямому контакті із читачами, тож саме прямий ефір був тим форматом, що пасував найбільше. А дати глядачам можливість побачити улюбленого автора наживо і задати питання — неабиякий бонус. Після повномасштабного вторгнення кількість переглядів почала рости, тож тепер відео назбирують схоже число як у прямому ефірі, так і опісля. Люди активно долучаються до обговорення, пишуть коментарі та ставлять запитання.

Видавці, зазвичай, ідуть назустріч, допомагають у комунікації, піарі та з дизайном афіш. Бувають випадки, коли у видавництва немає змоги допомогти,  бо через війну не всі вони мають змогу працювати сповна, або ж видавці напряму відмовляють у співпраці, бо їх не надто зацікавив проєкт. Але відтепер канал має партнерів і прямі ефірі будуть транслювати не лише на ютубі, а й на сторінках видавництв, які погоджуються на співпрацю, та на сторінці фестивалю коміксів і косплею Comic Con Ukraine. 

«Ми маємо чіткі критерії відбору авторів, яких намагаємося неухильно дотримуватися. По-перше, вся фантастика повинна бути відображена в нас на каналі. Це і фентезі, і наукова фантастика, і молодіжна фантастика, і доросла фантастика, і кіберпанк та інші жанри. Це означає, що ми маємо чергувати авторів, щоб задовольнити всі смаки нашої аудиторії. По-друге, добираюємо книжки, які читали всі співзасновниці каналу. Якщо ні, то просимо за можливості надати видання для прочитання. І по-третє, книжки запрошених авторів мають бути перекладені та видані українською. Бо ми працюємо спільно з видавництвами і в нас спільна ціль — аби люди читали українською, писали українською, тому рекомендуємо конкретні видання», — поділилась одна зі співзасновниць і перекладачка каналу Дарія Піскозуб.

Наступні книжкові канали відрізняються глибиною літературознавчих оглядів. Хоч це і записи, а не прямі ефіри, ті, хто любить розкладати творчість і твори на молекули, обов’язково отримають задоволення від контенту.

Канал «Шалені авторки»

Кількість підписників: 13,4 тисячі 

Дата створення каналу: листопад 2021 року

Співзасновники: Віра Агеєва і Ростислав Семків

Останнє відео на каналі: «Великий роман Ольги Токарчук і Україна в ньому», 28 вересня 2022 року

Викладачі Києво-Могилянської академії та літературознавці Віра Агеєва і Ростислав Семків також у ковідний 2021 рік створили свій ютуб-канал «Шалені авторки» для боротьби проти гендерної стереотипізації та популяризації українського й зарубіжного жіноцтва в літературі й культурі загалом. Ідея створення «Шалених авторок» належить Вірі Агеєвій, яка бачила цей проєкт саме як розмову. Маючи спільний публічний досвід спілкування з Ростиславом Семківим, зокрема під час презентації книжок, літературна критикиня зрозуміла, що каналу бути!

Насамперед проєкт «Шалені авторки» мав за мету розповідати про маловідомих українських творчинь. Пізніше, додавши до списку і зарубіжних авторок, співзасновники почали слідкувати за балансом між українськими діячками культури та іноземними, давнішими та сучасними. Коли на каналі опублікували 25-те відео, почалось повномасштабне вторгнення, і літкритикам довелося змінили формат, записавши десяток аудіовипусків. Загалом до перегляду готові 40 відеозаписів, тож проєкт активно розвивається, з’являються нові ідеї, які незабаром втіляться. 

«Безперечно, відносний успіх “Шалених авторок” як такого формату, коли ми можемо говорити про літературу на відео і це буде цікаво, підштовхнув на створення “Критичного панчу”, бо це також буде відеожурнал про літературу, тобто там публікуватимуть відеорецензії. Це значно масштабніший проєкт у перспективі, оскільки має на меті досягнути рівня “ЛітАкценту”. Звичайно, там будуть критики з іменем, викладачі з кафедри літературознавства, працівники видавництв “Темпора” і “Смолоскип”, але в перспективі ми сподіваємось на молоде покоління, яке за допомогою цього ресурсу зможе виробити собі ім’я», — привідкрив завісу Ростислав Семків.

Канал «Нотатки варварки»

Кількість підписників: 750 осіб

Дата заснування каналу: червень 2020 року

Авторка: Тетяна Петренко

Останнє відео на каналі: «Лесь Мартович і Покутська трійця. Страх і ненависть на Покутті наприкінці ХІХ ст.», 4 жовтня 2022 року

На відміну від попередніх ютуб-каналів, де відбуваються спільні обговорення книжок, «Нотатки варварки» — особистий блог Тані Петренко, літературознавиці та літературної критикині. На своєму каналі авторка розповідає виключно про українську літературу та навкололітературні феномени. Перші відео на каналі з’явились у 2020-му під час пандемії, коли був сплеск створення україномовного контенту на ютубі. Для Тетяни це був не професійний проєкт, а спосіб впоратись із затяжним невротичним розладом — «записувати й дивитися з боку, як я говорю, виглядаю й рухаюсь, дозволяло долати дисоціацію й виходити на контакт із людьми». А оскільки Таня літературознавиця й літературна критикиня, то говорила вона саме про книжки.

У 2021 році робота над блогом перервалась і поновилась лише навесні цього року. Під час повномасштабного вторгнення читання і осмислення прочитаного вийшло на новий рівень, тож канал отримав нове життя. Зараз він упорядкованіший, редагованіший і з більш-менш прописаним планом — нові відео з’являються раз на тиждень щовівторка. За два роки існування каналу Тетяна записала 30 коротких випусків, у яких фахово інтерпретувала складні теми літературознавства, відкрила для читачів нові імена письменників та їхні важливі твори. Окрім каналу, літературознавиця працює над розробкою лекційного курсу з дискусіями, щоб поєднати теоретичний матеріал і живе обговорення найцікавіших літературних феноменів.  

«Я не вигадую теми навмисне. Я помічаю в книжках щось, що мене торкає, зацікавлює чи дивує. Жіноче навчання на початку ХХ століття, психологічні причини алкоголізму героїв класичної української літератури, котики у Франка, бунтарки Лесі Українки, азарт знайти більше книжок, у яких є київські краєвиди. Тобто мій вибір тем суб’єктивний. 

Правду кажучи, я роблю літературні есеї у форматі відео. Тож моя підготовка відповідна. Я читаю чи перечитую художні тексти, принагідно бачу в них якусь цікаву тему чи паралель з іншими недавно читаними книжками, а тоді заглиблююся. Проглядаю доступні літературознавчі, культурологічні, історичні статті на цю тему. Інколи не стільки задля інформації, скільки заради списку літератури для подальшого читання. І далі читаю все, що встигаю за тиждень», —  поділилась Тетяна Петренко.

Зображення на головній: Дарія Луцишина

Facebook
Telegram
Twitter