МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Важкий і врожайний 2022: деякі премії України й українців за рік

Україною надихається і захоплюється весь світ

Від відчаю і дезорієнтації на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну до твердої віри в ЗСУ та неминучу перемогу — такими були крайні точки емоційних гойдалок українців у році, що минув. 

Водночас у світі відбувся сплеск інтересу до всього українського. Про Україну й українців почали говорити та відзначити їхній вплив і внесок у різні сфери життя.

Право, правда та свобода

Часопис The Economist назвав Україну «Країною року» 2022. Її попередницею у 2021 році була Італія.

Київ потрапив до рейтингу «100 найкращих міст світу». Українська столиця отримала почесне звання «Найкращого міста 2023 року» за версією міжнародної агенції Resonance

Український народ став лавреатом правозахисних премії імені Карла Великого — «за захист європейських цінностей» і нагороди Європарламенту у сфері прав людини — премії Сахарова «за свободу думки».

У 2022 українці вперше отримали Нобеля. Центр громадянських свобод став лавреатом премії миру. Те, що разом із ним лавреатом стали російські правозахисники та білоруський політв’язень, викликало у громадськості шквал критики щодо чергового реверансу в бік наративу «адіннарод». Зрештою промова очільниці Центру Олександри Матвійчук правильно розставила акценти для західної публіки, яка досі не прослідковує контексту.

Українські журналісти отримали спеціальну відзнаку Пулітцерівської премії «за мужність, стійкість і прагнення до правдивого висвітлення під час безжального вторгнення владіміра путіна в їхню країну та його пропагандистської війни в росії». 

Громадський діяч Мирослав Маринович отримав премію «Пам’ять нації» від Post Bellum (Чехія), а премією імені Василя Стуса відзначили публіциста Віталія Портникова.

Окрім того, українців зараховували до рейтингів найвпливовіших персон у різноманітних медіа, зокрема — престижної сотні журналу Time, до якої потрапили Президент України Володимир Зеленський, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва.

Музичні та подкастові відзнаки

Найгучнішою музичною перемогою України став тріумф Kalush Orchestra на Євробаченні-2022 з піснею «Стефанія». Пісня, присвячена матері, раптом стала саундтреком війни. Гурт навесні зняв відео, де показує жінок на війні. Його фільмували на свіжих руїнах на Київщині та у Львові. Однак Україна з міркувань безпеки не зможе провести конкурс, тож його прийматиме Сполучене Королівство, — виконавець звідти зайняв на Євробаченні друге місце. А гурт Tvorchi, який представлятиме Україну у 2023 році, має гарантоване місце у фіналі.

Цьогоріч заснували премію Megogo Music Awards, яка має на меті створити якісне промо для української музики. Першими лавреатами стали Артем Пивоваров та Kola. Також Megogo започаткувало і подкаст-премію «Слушно». У 2022 відзначили «Право на поплаву» команди «Повернись живим», «Наразі без назви» Анастасії Євдокимової та Богдани Неборак, The Ukrainians.

Літературні премії

Премія Книга року BBC продовжила традицію відзначати найкращих. 2022 року лавреатами стали: «Танці з кістками. Медичний трилер» Андрія Сем’янківа (MED Goblin), збірка есеїв «Дикий Захід Східної Європи» Павла Казаріна та дитяча повість «Примари Чорної діброви» Андрія Бачинського.

Премією Шевельова, яка відзначає здобутки есеїстів, цьогоріч нагородили історика та журналіста Андрія Павлишина та його працю «Нам і далі загрожує вічність» — збірку біографічних есеїв і документальних свідчень.

За літературну творчість відзначили і Ліну Костенку — їй вручили французьку нагороду Орден почесного легіону, а Юрія Андруховича нагородили медаллю Ґете. Оксана Забужко отримала нагороду Варшавського книжкового ярмарку 2022 IKAR та премію Станіслава Вінценза.

Здається, у 2022 році не було жодного тижня, коли нагороди не отримував Сергій Жадан, який не тільки активно волонтерив і концертував для зборів на допомогу ЗСУ, а й зібрав такі нагороди (список не претендує на вичерпність): премію Німецької асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, Премія імені Єжи Ґедройця, нагорода імені Серхіо де Молла (категорія «Людина»), Людина року за версією Gazeta Wyborcza (Польща), а також медалі «За оборону міста-героя Харкова» та «За сприяння Збройним Силам України» від Міноборони України. Промова на врученні премії Ганни Арендт стала своєрідним маніфестом сучасності.

Книжка «Куди і звідки» творчої майстерні «Аґрафка» отримала премію на конкурсі Best Book Design from all over the World, а «Війна, яка змінила Рондо» отримала відзнаку Берлінського книжкового фестивалю та увійшла до списку книжок року в Німеччині.

Кіно та фото

У світі неабияк зріс інтерес до українського кіно, а українські культурні діячі отримали ще один майданчик для того, щоб промовляти. Цьогоріч на фестивалі Sundance 2022 був відзначений фільм «Клондайк» (режисерка Марина Ер Горбач) — перемога в категорії «Найкраща режисура». Фільм був і в довгому списку номінацій на Оскар, однак далі не пройшов.

Тим часом документальний фільм «Будинок зі скалок» (режисер Сімон Леренг Вільмонт) досі має можливість отримати нагороду Американської кіноакадемії. На Sundance 2022 стрічку про роботу дитячого будинку на прифронтовій території був відзначений призом за найкращу режисуру в категорії «Світове документальне кіно».

Низка cтрічок представили Україну на Каннському кінофестивалі. Відзнаку від журі премії «Золоте око» отримав фільм «Маріуполіс 2», режисер якого, литовський документаліст Мантас Кведаравічюс, загинув у Маріуполі від рук російських окупантів на початку квітня 2022-го. А пес Патрон, який служить сапером у чернігівській ДСНСУ, отримав нагороду Palm Dog Award.

Тандем фотографів Мстислава Чернова та Євгена Малолєтки, фото з окупованого Маріуполя яких облетіли весь світ, отримав премію імені Георгія Ґонґадзе та міжнародної професійної спільноти — «За свободу преси» (Press Freedom Awards). Євген став найкращим фотографом за версією The Guardian. Зрештою, журналісти мусили залишити місто, адже російські загарбники оголосили на них полювання.

Рубрика: Полиця
Facebook
Telegram
Twitter