МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Як упорядкувати домашню бібліотеку. Ідеї та додатки

Охайні книжкові полиці — краса! Але як їх такими зробити? Складати книжки за жанрами? За іменами авторів? За категоріями прочитані-непрочитані? За кольором врешті-решт? Що ж із ними всіма робити?

Ми не можемо допомогти вам із фізичним упорядкуванням книжкових полиць. Тут усе залежить від ваших можливостей: фінансів, наявного простору й вільного часу, вашого смаку та креативності. А от із цифровим упорядкуванням точно допоможемо!

Аналогові методи

Можливо, разом із книжковою шафою ви маєте картотеку, як ото в публічних книгозбірнях, або нотатник — шедевр скрапбукінгу, куди сумлінно записуєте кожен томик. У таких речах живуть спогади, вони унікальні… Та, мабуть, матимуть цінність тільки для вас. Не забуваймо й про недоліки: ускладнений пошук, неможливість передбачити, скільки сторінок знадобиться певній категорії, а ще — це не можна одним кліком пошерити друзям, які беруть у вас почитати книжки. Красиво, та не надто практично.

Перейдемо ж до більш технологічних рішень. 

Google Таблиці або їхні аналоги

Популярний інструмент для ведення бібліотеки, який має синхронізацію, можливість поширити його на всіх домашніх, шрифтові виділення і підсвічування кольором, а також практично необмежену можливість додавати нові позиції та аркуші. У таблицях доволі зручно шукати через комбінацію клавіш, а ще там можна залишати коментарі, відзначаючи, наприклад, кому ви дали почитати свою книжку. Крім того, завжди можна додати вкладку «Бажанки» і надати до неї доступ друзям, щоб полегшити їм пошук подарунків для вас. Таблиці коректно працюють практично з будь-якого пристрою на Android, на iOS, а також із десктопа.

Goodreads

Цей додаток використовують переважно для фіксування прочитаного, однак його можливості значно ширші. Наприклад, там можна створювати окремі полиці, куди віртуально розмістити книжки вашої бібліотеки. Goodreads має сканер, який розпізнає деякі українські обкладинки та ISBN (не всі), а це неабиякий плюс, бо не обов’язково все вносити вручну. Однак є в нього і вагомий мінус. Уже певний час додавати нові книжки в базу можуть тільки люди зі статусом бібліотекаря (ні, його не можна отримати, просто вгадавши правильні відповіді, доведеться проштудіювати певні матеріали), тож є велика ймовірність, що книжок, які ви хочете додати, у потрібному виданні додаток може не знайти. Goodreads працює і на iOS, i на Android, а також має пристойну браузерну версію.

Handy Library

За замовчуванням додаток пропонує три полиці, які автоматично називає А, В та С (можна переназвати) та окремі вкладки із кривим перекладом «Позичено» і «Бажаних». Додавати книжки на власні полиці можна через пошук, сканування ISBN (ми випробували кілька новинок 2022 року, вони вже там були) або ж вручну. Серед інформації про книжку: анотація, кількість сторінок, видавництво, також можна додавати власні коментарі, а ще вносити інформацію про те, коли саме ви її читали і виставляти рейтинг. Окрім того, у цьому додатку можна вести облік витрачених на книжки грошей і відстежувати, які жанри ви найчастіше приносите додому. Загалом зручний додаток із багатим функціоналом. У безкоштовній версії можна зберегти до 100 книжок. Преміум-доступ — одноразовий платіж $7.99. Додаток тільки для Android.

Моя бібліотека

Повністю безкоштовний додаток, у якому теж можна вести облік не тільки книжок (рубрика комікси окремо), а й фільмів і відеоігор. Підтягує дещо менше інформації, ніж Handy Library (зі сканера ISBN додаток зчитав інформацію тільки про автора та назву книжки, а ще ISBN, звісно). Є можливість залишати нотатки та вести статистику прочитаних сторінок, а також формувати десятку топових авторів, видавців і категорій. Окремий лайк за кнопку «Список бажань». Сортування за автором і назвою. Працює додаток тільки на Android.

Bookshelf — Your virtual library

Додаток без обмеження кількості книжок у власній бібліотеці, які можна додавати через сканування ISBN, пошук за ключовим словом, вручну або через пакетне сканування книжок. Можна створювати окремі полиці, додавати мітки, складати список бажань, вести статистику покупок і прочитаного (а ще дивитися в діаграмі, скільки книжок на ваших полицях непрочитані та плекати відчуття провини перед ними). Цікава опція, якої немає в попередніх додатках: під іконкою-компасом ховаються добірки різножанрових бестселерів (англійською), серед яких можна пошукати, що ж собі придбати наступним (тут і за жанрами, і за темами можна дивитися). Серед усіх перелічених має наймиліший дизайн у теплих відтінках. Працює на iOS та Android.

Libib

Додаток, який дозволяє каталогізувати книжки, фільми та відеоігри. Української версії не має, але в налаштуваннях можна вибрати українську як мову вводу. Сканує штрихкоди або ж дозволяє вносити інформацію про книжку (фільм чи гру) вручну. Новинку 2022 року, за якою ми перевіряли попередні додатки, він не знайшов. Ми спробували й англомовні книжки, серед них успіх теж був не 100%. З мінусів — додаток не містить анотацій, тож виглядає доволі прісно, хоч і стильно-мінімалістично. Дозволяє додати до 5 тисяч позицій та до 100 колекцій у безкоштовній версії для домашньої бібліотеки, а також має версію Pro для навчальних закладів та організацій. Працює на iOS та Android.

Зображення на головній: Дарія Луцишина

Рубрика: Добірка, Полиця
Facebook
Telegram
Twitter