МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Фентезійний young adult: 10 книжок українською

Творити чари чи мати надсили — скільки проблем це могло б вирішити… Однак, як показує магічна література, така міць таїть у собі ще більшу відповідальність

Поговоримо про магічний та дещо супергеройський young adult: твори з серій та окремі історії, які відчиняють двері у нові світи.

Що таке young adult

Young adult література зосереджена на проблематиці дорослішання, дружби, першого кохання, ідентичності. Вона орієнтована на читачів віком 12–18 років, хоча серед її шанувальників є чимало дорослих.

Дженніфер Л. Арментраут «Із крові й попелу», Book Chef, 2022

Маківка завжди жила в розкоші й мала все, крім свободи. Вона — Діва, а в них особлива місія, до якої готують змалечку. Попереду важливий ритуал, який, власне, й вирішить її долю. Дівчина потроху порушує заборони, бо не прагне такого життя. Їй цікавіше допомагати людям, ніж ховатися, вичікуючи, щоб сповнити власне призначення.

Під час своїх прогулянок містом вона зустрічає незнайомця, який сплутав її з іншою. Здається, Маківка зовсім не знає світу поза замком, у якому мешкає. І нова, вже не випадкова зустріч, змінює її життя.

Томі Адеємі «Діти кістки й крові», «Книголав», 2019

Африканське фентезі, яке переносить у країну Ор’їшу, яка колись була заможною та щасливою, адже про її добробут дбали клани чаклунів, які вміли зцілювати, керувати водою та вогнем і навіть живою природою. Тільки в одну мить це закінчилося: магів знищили королівські війська, а країна опинилася в злиднях.

Зейлі — донька сильної Жниці, в неї більше немає матері, та й магії в неї нема, а ще менше надії. Однак, схоже, є можливість повернути до Ор’їші колишню славу, тільки шлях до цього важкий. У цьому Зейлі допоможуть її брат та бунтівлива принцеса Амарі. Друга частина трилогії «Діти помсти і чеснот» теж вийшла українською.

Вікторія Шваб «Незриме життя Адді Лярю», «Книголав», 2022

Адді Лярю може жити вічно, тільки от її не запам’ятовують, на таку угоду вона пристала в обмін на безсмертя. Люди відходять, вона залишається. Адді може подорожувати різними країнами, залишаючись вічно молодою. Минають століття, зовсім не змінюючи її, а вона тим часом понад все прагне залишити по собі хоч якийсь слід. Та, схоже, угода непорушна. Адді живе, але її доля — забуття.

Тільки одного разу, у книгарні, юнак її впізнає. Невже Адді вдалося зламати прокляття забуття через триста років?

Сара Дж. Маас «Трон зі скла», «Віват», 2021

Сару Дж. Маас вважають однією з королев young adult фентезі, а «Трон зі скла» — перший із її романів. В історії асасинки Селени чимало томів, тому приготуйтеся до тривалої мандрівки цим світом. Після випробувань дівчина може отримати свободу та грошовите місце в охороні короля. Однак для цього треба здійснити ще один подвиг — перемогти у змаганнях з такими ж асасинами та воїнами.

Здається, Селена має магію, тож її шанси зростають, однак не все так просто, бо тепер вона у величезній небезпеці, масштабів якої навіть не може уявити. Українською вийшло й продовження «Корона опівночі».

Керолайн О’Доног’ю «Наші приховані дари», «Видавництво Старого Лева», 2022

У житті Мейв усе якось шкереберть: навчання ніколи особливо не давалось, а тут ще й із покаранням загриміла до Карцеру — шкільного підвалу, де тільки щурі можуть почуватися комфортно.

Там вона знаходить старезний касетний плеєр і колоду карт таро. На диво, ворожіння Мейв опановує легко і починає розкладати ледь не всім ученицям своєї школи. В її класі без пророцтв залишилася тільки Лілі, якій начхати на те, що скажуть карти. Колись вони з Мейв були подругами, тепер між ними прірва. Та все ж Мейв їй ворожить… і після цього Лілі зникає. Втекла чи спрацювала магія карт?

Кассандра Клер «Червоні сувої магії», «Рідна мова», 2021

«Найдревніші прокляття» — окремий цикл у всесвіті тіньових мисливців, створеному Кассандрою Клер. Він присвячений взаєминам чаклуна Маґнуса Бейна та тіньового мисливця Алека Лайтвуда.

Все починається з їхньої відпустки, яка раптово перетворюється на битву для порятунку світу, адже в Європі орудує демонічний культ Багряна рука, готовий стерти все на порох.

Найдивніше, що прибічників демонів пов’язують з Маґнусом, але він про це ні сном, ні духом… Чи все ж щось знає? Мандрівка до Парижа має наступну зупинку у Венеції, та вирішиться все в Римі. Продовження — «Втрачена біла книга».

Лі Бардуґо «Дев’ятий дім», «Віват», 2020

Алекс Стерн може здатися звичайною юнкою, принаймні, вона особливо не виділяється. Алекс вчиться в Єлі, куди заледве вступила б, а все тому, що пережила різанину, а ще бачить привидів. Це — неймовірно цінне вміння, яким майже ніхто не володіє. Адже університет спеціалізується не тільки на світських науках, а й на окультизмі та магічних практиках. Пильнує за цим всім Дев’ятий Дім, адже, коли щось вийде з-під контролю, наслідки можуть бути непередбачуваними.

Алекс дізнається, що готують змову, та, щоб знайти хто, як і що має на меті, їй доведеться розкрити багато таємниць, деякі з них не просто моторошні.

Наталія Матолінець «Керамічні серця», «Віват», 2020

Магія може здатися всесильною, та чи здатна вона спинити пошесть, яка загрожує країні? Могла б, принаймні, спробувати. Канре — звичайна служка, Жаррак — впливовий чаротворець. Що спільного у цих двох? А те, що вони разом опиняються перед великим викликом, щоб урятувати те, що їм дороге. Адже поки смертельна хвороба вбиває народ, а південні сусіди готуються до нападу, не можна залишатися осторонь. А надто — давати поживу ворогам.

Тільки що ти можеш, якщо не маєш чарів? А можеш більше, ніж дозволяєш собі вірити.

Марісса Маєр «Хроніки Місяця. Сіндер», «Ранок», 2021

Марісса Маєр вміло експериментує з сюжетами і фактурами. Вона творить стімпанкову Попелюшку, додаючи до неї космоопери та приправляє батальними сценами. З цією книжкою читачів чекає мандрівка в майбутнє, де Місяць колонізований, а землян винищує страшна хвороба. Тим часом місячани думають про те, як же захопити Землю собі. Сіндер має зіграти у цьому спектаклі вирішальну роль.

Яке ж амплуа в дівчини-кіборга з темним минулим, яка може полагодити майже все? Іронічний виверт долі зводить її з принцом, тож Сіндер вже у вирі боротьби за владу. Схоже, скоро вона дізнається дещо зі свого минулого.

Ребека Кван «Макова війна», «Жорж», 2021

Жинь не мала б нічого досягти: селянка-сирота, яку опікуни планували вигідно видати заміж, щоб і надалі торгувати опієм… От тільки їй вдалося скласти надскладний іспит для вступу у військову академію, і тепер вона може вершити власну долю. Та це тільки початок, Жинь доведеться балансувати та боротись за кожен день в Академії, розвивати здібності до шаманізму, а ще вийти на герць, якого ще не бачив світ.

Можливо, бог вогню й прихильний до неї зараз, та що попросить за свою допомогу? Адже ця сила так потрібна їй на полі битви…

Рубрика: Добірка, Полиця
Facebook
Telegram
Twitter