Гостросюжетну літературу вибирають для того, щоб зняти стрес, бо заплутані злочини добряче розслабляють і відволікають. Ми нашукали для вас десяток детективів та трилерів, які вийшли взимку.
Тут не бракує різноманіття: розслідування вестимуть і досвідчені слідчі, і люди, яких навіть не уявити в такій ролі… А ще тут серії, на продовження яких уже й не надто сподівалися.
Готові? Вмощуйтеся зручніше, пошукаємо вам наступний улюблений детектив!
Роберт Тарагуд «Марловський кримінальний клуб», переклад: Наталя Тисовська, «Нора-Друк», 2023
77-річна леді, яка любить плавати голяка та випити віскі перед сном, перфекціоністка-дружина пастора й енергійна бабуся, яка заробляє вигулом собак, — що спільного в цих трьох жінок? Загадкова серія вбивств у тихому Марлові, де ніколи нічого не відбувається. Не те щоб геть нічого, але тутешня поліція до вогнепальних ран не звикла. Найдивніше в цьому всьому, що вбивства точно якось пов’язані між собою (і не тільки вінтажним знаряддям убивства), однак жертви — аж ніяк, тож який мотив, якщо підозрюваний має непохитне алібі? Саме це й з’ясовуватимуть згадані леді.
Жан Крістоф-Ґранже «Обраниці», переклад: Наталя Ференс, Bookchef, 2023
Детективи цього французького письменника для тих, хто має сталеві нерви, оскільки там часто не бракує натуралістичних сцен, однак ці сюжети компенсують певне душевне хвилювання. «Обраниці» переносять у Німеччину кінця 1930-х, де вже витає подих війни, зрештою, вона от-от почнеться, але спочатку автор сфокусовує увагу читача на тому, що відбувається в Берліні. А тут хтось убиває найкрасивіших жінок Рейху — дружин нацистів-високопосадовців. Чому саме їх? Що в них спільного? Насамперед в них один психоаналітик…
Марія Ланґ «Король наш Конвалія з гаю», переклад: Олег Король, «Апріорі», 2023
Марія Ланґ посідає чільне місце серед авторів скандинавського детективу. Її твори вже класика. Ця історія навіть не роман, а об’ємна повість, яка занурює читача у шведський побут середини ХХ століття. Затишне містечко, у якому панує тиша і спокій, раптом вибухає сенсацією: наречена зникла перед весіллям! Нечувано! Як таке могло статися? Невже її викрали? Чи, може, сама втекла? На ці запитання має відповісти комісар Крістер Війк, який насамперед шукає мотиви, а тоді аналізує все інше.
Ларс Кеплер «Мисливець на кролів», переклад: Марина Смагіна, «КМ-букс», 2022
Шоста книжка в серії про Йону Лінну — детектива зі стокгольмської кримінальної поліції, кремезного фіна, який може здатися дещо вайлуватим, та це всього лиш маска для гострого розуму. Цього разу він розслідує вбивство міністра МЗС, яке, схоже, тільки перше в серії, яка може призвести до небачених наслідків. Засудженого за те, що накоїв у п’ятій книжці, Йону Лінну терміново звільнили, щоб він знайшов зв’язок між убитим міністром, американським чиновником, учителем, шеф-кухарем та алкоголіком. Схоже, всі вони щось знали…
Тесс Ґеррітсен «Дівчина, яка мовчить», переклад: Олена Оксенич, «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023
Дев’ята книга в серії про детективку Ріццолі та судмедекспертку Айлс має дещо незвичний вайб — нечестивий. Джейн ще не траплялися такі моторошно-потойбічні злочини. Та хіба привиди можуть убивати? Злочинці бувають тільки із плоті й крові, хоч би як там не здавалося. Цей полює на жінок і поруч із кожним тілом залишає пасмо чужого волосся. Це підпис? Натяк на те, що буде ще? Чи підказка, на що потрібно звернути увагу? Бо таке вже було… двадцять років тому в Бостоні. Невже вбивця-привид прийшов, щоб завершити почате?
Ксенія Циганчук «Хто тебе вбив», «Фоліо», 2022
Аліна щотижня навідується на могилу матері, бо в порожній квартирі їй здається, що навіть стіни тиснуть на неї. Та одного разу, крокуючи до виходу, вона звертає увагу на усміхнений портрет на граніті: цей чоловік помер зовсім молодими два роки тому. Такий красивий… Що з ним сталося? Їй хочеться дізнатися, і цю цікавість помічають ті, хто за цією могилою доглядає. Аліна не уявляє, як випадковий погляд змінить її життя. Вона таки дізнається, що сталося з Грушевським і сама мало не втратить життя, бо те, що всі вважали нещасним випадком, ним не було…
Андрій Кокотюха «Таймер війни. Довга комендантська година», «Фабула», 2023
Новий цикл детективів Андрія Кокотюхи відображає нову реальність України — воєнний стан, де правоохоронці мають справу не тільки зі місцевим криміналітетом, а й з тими, хто загрожує національній безпеці. Влад Хмара працює під прикриттям, він — агент ГУРу. Про це не знає ніхто. Тож, коли він отримує інформацію про те, що в Києві, на який сунуть російські війська, вже готується до теракту російський диверсант, він розуміє, що впоратися мусить самотужки. Часу обмаль, та й у кожній спецслужбі є кроти, які можуть тільки посприяти ворогу. Як відшукати терориста у величезному місті серед повітряних тривог? Довга комендантська година має допомогти.
Тадей Ґолоб «Озеро», переклад: Мар’яна Климець, «Видавництво Анетти Антоненко», 2023
Цей роман — рідкісний представник словенської літератури на українському ринку. Крім того, це ще й нуарний детектив, що теж трапляється вкрай рідко (на жаль!). Словенія видається ідилічною країною з дивовижною пригодою: гори, озера, ліси… Власне, у цьому детективі все це є, а ще — понівечене тіло, яке могло надовго поховати під снігом, якби не випадок. Старший інспектор столичної поліції Тарас Бірса має знайти злочинця, але справу ускладнює те, що встановити особу жертви не так вже й просто.
Юрій Даценко «Життя вічне», «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023
Четверта книжка в серії ретродетективів про лікаря Якова Ровнєра, який втомився від практики у Проскурові та вирішив оселитися в селі. Та чи стане його життя спокійнішим? Ой, навряд. Усе починається з візиту столичного інспектора, який щось шукає серед стародавніх руїн. У селі говорять про підземні ходи, та й без легенди про схований скарб не обійшлося. І там справді щось є — як про це дізнався зайда? Ровнєр теж зацікавлюється давніми таємницями і береться шукати підказки. Схоже, рід Грабянок ховав щось вельми потужне… яке, можливо, і не варто тривожити, тому що наслідки можуть бути не просто непередбачуваними, а руйнівними.
Ізабелла Мальдонадо «Сокіл», переклад: Єлена Даскал, Bookchef, 2023
Третя книжка серії про агентку ФБР Ніну Ґерреру — Діву-Войовницю, яка зуміла вижити у протистоянні із жорстоким маніяком. Для неї кожна справа, де кривдять дівчат, — це щось особисте. Тому, коли її команду викликають до Фенікса через зникнення студенток престижного університету, Ніна не сумнівається, що має справу із хижаком, дуже розумним і небезпечним. Поки жодної з викрадених не знайшли, тож є надія, хоч і примарна, що вони можуть бути живими. Однак місцеві підлітки в закинутій шахті виявляють химерне «поховання» та чорні пір’їни. Що все це означає? Чи вдасться ФБР знайти слід швидше, ніж викрадач ударить знову?