МЕДІА

0

КНИЖКИ • ЛЮДИ • МІСТА

Про кулінарні книжки як інструмент у бізнесі. Фрагмент із книжки «Як начинити гадюку салом» Олександри Фідкевич

Олександра Фідкевич «Як начинити гадюку салом. Рецепт створення бізнесу на творчості», «Книголав», 2023

«Як начинити гадюку салом» — покрокова інструкція, як побудувати бізнес на творчості від директорки проєкту «Євген Клопотенко» Олександри Фідкевич. На прикладі свого успішного бізнесу авторка пояснює:

  • як розробити правильну бізнес-модель,
  • як досліджувати свої цільові аудиторії і як з ними працювати,
  • як визначити свою місію та цінності,
  • які методи використовувати, щоб досягти бажаних результатів,
  • а ще про роль соцмереж у побудові бізнесу і як до них підходити,
  • про роботу зі спонсорами,
  • про стратегічне планування і бюджет,
  • про формування команди мрії й розвиток здорових стосунків із колегами,
  • про роль піару та як створити вдалу комунікаційну стратегію,
  • як реагувати на хейт та як працювати з фанами,
  • як поводитися у кризових ситуаціях,
  • зрештою, як смакувати результатами.

Водночас це дуже відверта розповідь, сповнена гумору, натхнення та щирості. Олександра Фідкевич говорить не тільки про успіхи, а й про труднощі, ділиться історіями із закулісся, які відкривають всі процеси, що є запорукою успіху. 

Олександра Фідкевич — пiдприємиця, керiвна партнерка проєктiв Євгена Клопотенка, експертка з організацiï бізнес-процесів. Понад 7 років керує операційною та стратегічною діяльністю проєкту «Євген Клопотенко». Відповідає за створення ефективної комерційної інфраструктури проєкту. А також реалізує унікальну для України модель бізнесу, в основі якої — творчість і кулінарія. 

 

Читайте також: «Першу книгарню відкрили в іншому місті за 600 км, другу — під час війни»: історія «Книжкового Лева»

 

***

Про книги кулінарних рецептів ми мріяли від самого початку. Це ж така самоочевидна річ: у популярного шеф-кухаря, кулінарного експерта має бути своя книга рецептів, а бажано й не одна. І це справді надзвичайно простий інструмент додаткової монетизації будь-якої діяльності. Треба витратити певний час на її створення, оформлення та видання — і є готовий продукт, який буде джерелом додаткового доходу.

*

За кількома реченнями може здаватися, що це дуже просто. Однак за реальним створенням однієї книжки, навіть художньої, стоїть не тільки автор — це купа різних людей і непростих процесів. Якщо ви хочете написати й видати друком власну книжку, варто врахувати деякі моменти.

  1. Створення книжки — це час. Вам точно знайома романтична картинка, де автор мрійливо сидить у кав’ярні біля вікна, за яким співають пташки й приємно шелестять листочки на деревах, і енергійно вистукує пальцями по клавіатурі. В реальності це години, години і ще раз години підготовки, написання, редагування, коректури — і все це із потребою жорсткої самодисципліни щодня. Якщо ви відчуваєте бажання написати книжку, слід також знайти в собі розуміння, де ви братимете на це час, скільки годин готові виділити на цю щоденну рутину і який період часу вам знадобиться для написання загалом. Це обов’язково буде період, який ви вплітатимете у своє звичне життя, забравши години, наприклад, від зустрічей з друзями.
  2. Крім безпосередньо авторського часу, вагому роль відіграє також взаємодія з фахівцями і з видавництвом. У нашому випадку це організація пропрацювань і зйомок рецептів, робота редакторів із підготовки матеріалів, їх вичитування, редагування, коректура й знову вичитка, розробка дизайну, літературне редагування й знову вичитка, добір фотографій і їх обробка, місцями заміна частин написаного й знову вичитка, редагування дизайну, додавання матеріалів, прибирання матеріалів і знову вичитка, фінальна вичитка й вичитка за кольоропробами. Це ще дуже стисло, раптом що, й без жодної іронії. І це співпраця двох команд: нашої та видавничої — і в цій взаємодії народжується прекрасний результат.


Власне, саме ці два моменти є важливими для врахування під час усвідомлення вашого бажання написати книжку. Багато часу на створення і постійна тісна взаємодія між командами над фінальним продуктом. І ці самі два моменти важать у якісному підході: розуміння про час і про команду та етапи роботи.

*

Коли ми видали першу книжку, я зрозуміла головне про нонфікшн. Тобто те, чому від початку нам постійно не вдавалося її зробити.

Нонфікшн-книжка — це результат експертного досвіду автора.

А не навпаки, коли через книжку намагаються донести до ширшої аудиторії щось нове і цікаве. Це приблизно як намагаються використати соціальні мережі, щоб стати популярним. Книжка є результатом багаторічної публічної діяльності автора поза межами сторінок, і вже цей досвід оформлюється у видання. Але, звісно, бувають і винятки.


Читайте також: Поговоримо про тоталітаризм? Художка, нонфікшн і графічні романи
Facebook
Telegram
Twitter