Мальописи — віконце в інший світ, який попри все занурений у реальність. Мандрівка Краєм снів чи пісками Арракісу, вигаданими ландшафтами чи знайомими вулицями, підводить до насамперед людських проблем, ціннісних конфліктів та тріумфу справедливості.
Ніл Ґейман «The Sandman. Пісочний Чоловік», переклад: Олена Оксенич, «Рідна мова», 2019
Приємно, що українською вийшли усі 10 томів цього епохального коміксу, який розповідає про Морфея, володаря Краю Снів, демонструючи різні аспекти його безконечного життя. Герої з міфів, оригінальний авторський сюжет та переспіви класичних творів творять неймовірно цікаву мальовану історію з безліччю граней.
Ця коміксова серія понад 30 років залишається популярною, та не могла бути екранізованою у силу різних причин. Цьогоріч Netflix обіцяє перший сезон серіалу, до створення якого долучився Ніл Ґейман (і він задоволений результатом!), тільки от дату все ніяк не назвуть.
Рой Томас, Майк Міньйола «Дракула Брема Стокера», IDW Publishing, Fireclaw, «Видавництво», 2021
Тут мова навіть не про екранізований комікс, а про паралельний твір, адже конкретно цей вийшов разом із культовим фільмом 1992 року, мабуть, найкращим про графа Дракулу (може, час глянути його знову?). Мальопис Роя Томаса та Майка Міньйоли багато в чому передає стилістику фільму (і сюжет, певна річ), але є більш концентрованою версією історії Дракули, Джонатана Гаркера, професора Ван Гелсинґа та мадам Міни. Сподобається і шанувальникам фільму, і тим, хто шанує контрастний малюнок Майка Міньйоли, як і тим, хто просто любить містику.
Браян Герберт, Кевін Дж. Андерсон «Дюна. Графічний роман», том 1, переклад: Анатолій Пітик, Катерина Пітик, «Рідна мова», 2021
У фільм Дені Вільньова, який став однією з найуспішніших стрічок 2021 року, показано хіба дещицю романної «Дюни» Френка Герберта, та, якщо говорити про графічну адаптацію книжки, то вона охоплює той самий часовий проміжок, що й фільм. Мальопис збільшеного формату (тут це дуже доречно) занурює у піски Арракіса, знайомить з Полом Атрідом та показує, наскільки ведмежою послугою може бути доволі щедрий подарунок, те, що війна за ресурси актуальна й далеко за межами Землі й за багато років в майбутньому. Варто звернути увагу й на іншу арку з цього всесвіту — «Дюна. Дім Атрідів».
Читайте також: Книжкова онлайн-полиця: що читати під час війни
Чіп Здарскі, Марк Беґлі «Людина-павук: Життєпис», MAL’OPUS, 2022
Спайдермен є найпопулярнішим і найбільш комерційно успішним із марвелівських персонажів, тому і фільмів про нього більше десятка (скільки бачили ви?). Найсвіжіший «Шляху додому немає» ще й зібрав «павучків» різних поколінь (його треба глянути хоча б за це). У цьому коміксі все про Пітера Паркера: буквально! Автори створили повну біографію: від укусу, з якого все почалось, та усвідомлення, що світу потрібен герой, і до останньої місії вже літнього Людини-павука. З таким мальописом ви не загубитесь у життєвих перипетіях Пітера Паркера.
Кен Вакуі «Токійські месники» (Tokyo Revengers), том 1, Nasha idea, 2022
Якщо коротко, то манга про другий шанс (або ігри з минулим, що кому ближче), але навіщо коротко, якщо історія так затягує. Такемічі — невдаха за всіма параметрами. В дорослому житті з ним ще не сталось нічого доброго. А в школі він мав стільки мрій… День, свідками якого стають читачі, від самого початку був поганим: новина про смерть дівчини, яку колись так кохав, та її брата, а потім сам він потрапив на рейки перед поїздом. Ні, він не загинув, а опинився у минулому, у дні, який був 12 років тому. І тепер він може все змінити. Можна читати паралельно з переглядом однойменного аніме.
Том Тейлор «Hellblazer. Той, хто йде крізь пекло: Злети та падіння», переклад: Олена Оксенич, «Рідна мова», 2021
Пам’ятаєте про «Константина» з Кіану Рівзом? А знаєте, з чого все починалось? З коміксової серії Hellblazer (українською вийшло кілька коміксів цього всесвіту, тож вибирайте до смаку, тут найновіший) про окультиста, чаклуна і детектива Джона Константина у вельми впізнаваному плащі. У цьому мальописі він має розкрити таємницю дивного дощу: з неба падають бізнесмени з крилами. Моторошне видовище, навіть для Константина не вельми звичне. Що це може означати й для кого призначене таке химерне повідомлення?
Читайте також: 10 детективів 2021-го, що варті вашої уваги
Джеф Леб, Тім Сейл «Бетмен. Лицар із привидами», переклад: Олена Оксенич, «Рідна мова», 2021
Зустрічаємо нового актора у ролі Бетмена: стрічка з Робертом Паттінсоном на світових екранах вийшла у березні. Тож варто взятись за найкращі комікси про цього персонажа (закінчена арка авторства Скотта Снайдера до ваших послуг). Серія коміксів, створених тандемом Джефа Леба та Тіма Сейла, заслуговує на першочергову увагу, а гелловінські оповіді найбільше відповідають характерові костюмованого альтер-его Брюса Вейна. Яким буде для нього це веселе свято переодягань та вимагання цукерок? Щонайменше вельми небезпечним.
Фрекшн, Аха, Пулідо «Соколине око. Моє життя як зброя», Marvel, MAL’OPUS, 2021
Соколине око, він же Клінт Бартон, отримав сольну серіальну екранізацію на Disney+ (нарешті!). До того його бачили тільки у Месниках, а персонаж же неймовірно перспективний із неабияким простором для розвитку (для контексту можна глянути й недавню екранізацію «Чорної вдови»). Хоча у цьому коміксі насправді два Соколиних ока, адже Кейті Бішоп, яку Клінт Бартон взяв в учениці, теж незлецька лучниця. Здавалось би, двоє героїв могли б відпочити після неабияких випробувань (мало не кінець світу відвернули ж), та хто сказав, що їм вдасться взяти відпустку. Залишилось чимало невирішених проблем, а у двох героїв їх завжди більше!
Йору Суміно, Ідзумі Кіріхара «Хочу з’їсти твою підшлункову», том 1 і 2, Nasha idea, 2021
Закінчена манга з дивною назвою має аніме-екранізацію (а взагалі первісно це був роман). Історія зворушливої дружби хлопця-самітника Харукі й популярної дівчини Сакури, яка повільно помирає. Про її хворобу не знає ніхто, окрім родини та мовчазного однокласника, якого вона вирішила розворушити. Він стає її партнером у різноманітних авантюрах, які вона запланувала здійснити перед смертю. Сакура розуміє, що залишилось їй небагато, згорьовані батьки ні в чому її не обмежують, бо який сенс? Зрештою, ця дружба не тільки здійснює мрії Сакури, а докорінно змінює Харукі та світ навколо нього.
«Відьмак», Vovkulak, 2018
У всесвіту, створеного Анджеєм Сапковським у серії романів, чимало модифікацій: ігри, комікси, серіали (а скільки його косплеять — не злічити…). Поговорімо про комікси. Українською вийшли «Дім зі скла», «Лисячі діти», «Прокляття воронів», «Плоть і Пломінь», готуються до друку «Тьмяні спогади». Кожна з цих історій показує чаклуна Ґеральта трохи по-іншому, додає персонажеві глибини, а шанувальникам творчості Сапковського нових сюжетів з улюбленими персонажами. Мальописи різні за стилістикою, адже маємо справу з різними командами творців: хтось вибирає похмурішу атмосферу майже до дрижаків, хтось доволі реалістичну. Цікаво, яка з цих версій стане найулюбленішою для вас.