Скоро ваші книжкові полиці зможуть поповнитися цікавими новинками — стежте разом із нами.
Українська художка
Наталія Довгопол «Знайти країну амазонок», ілюстрації: Аліна Белякова, Vivat, 2022
Іди за Чумацьким шляхом, каже легенда. Він приведе тебе до чарівної країни амазонок… Та часи амазонок минули, а історії про хоробрих войовниць викликають лише посмішку. Аж доки княжна Катря Замковецька, яку програли в карти, не вирішить у них повірити і не вирушить за легендою.
На шляху до Нової Терміскіри і вона, і її невипадкові супутники – шляхтич, який постає проти батька, загадкова скоморошка Талестра і таємничий помічник, який повсякчас ховає своє обличчя, – постануть перед складним вибором. І нікому не вдасться оминути того, що лежить на цьому шляху.
Валер’ян Підмогильний «Місто», дизайн обкладинки: Володимир Гавриш, «Віхола», 2022
У найпростішому прочитанні роман «Місто» Валер’яна Підмогильного — це історія амбітного юнака, який переїжджає із села у Київ і будує там нове життя. Його часто порівнюють з героєм «Любого друга» Мопассана й самовпевненими і неперебірливими в засобах підкорювачами суспільних вершин із сюжетів Бальзака. Однак для Підмогильного це не лише історія кар’єри. Він уписує життя Степана Радченка в історико-культурний контекст тогочасної України.
Маргінал і чужинець Радченко протягом роману цілеспрямовано викшталтовує себе, здобуває освіту, прилучається до інтелектуальної та творчої еліти. Довколишній світ видається йому дедалі складнішим.
Окрім іншого, роман «Місто», написаний у 1927 році, засвідчував неймовірно важливий здобуток національної революції: повернення урбаністичного простору під українську культурну юрисдикцію. Епоха принизливого самообмеження в рамках домашньовжиткової рустикальности зосталася позаду, Київ знову ставав осередком потужного мистецького ренесансу.
Анна Грувер «Її порожні місця», художнє оформлення: Ілона Сільваші, «Видавництво Старого Лева», 2022
Анна і Сара — дві дівчинки з різних часів. Перша — сучасна підлітка, переселенка з Донецька, яка захоплюється музикою і має близькі взаємини з набагато старшим одруженим чоловіком. Друга — єврейська дівчинка, яка нічого не чує через ваду слуху, робить дивовижні колажі, веде щоденник упродовж 1938–1941 років, і згодом цей щоденник вийде у світ окремою книжкою. Що ж поєднує двох дівчат із такими різними долями? І навіщо Анні щоденник Сари, яку правду вона хоче там відшукати?
Ця книжка — про важливість помічати тих, хто поруч, про дорослішання та набуття самості й власного голосу, про складання з розрізнених фрагментів себе і свого цілісного світу, у якому немає порожніх місць. Урешті — про правду, стійкість, про дім, який завжди з нами, хай би де ми були.
Таїсія Наконечна «Побачити Париж», «Парасоля», 2022
Збірка оповідань Таїсії Наконечної — це спроба прочинити двері до життя українських емігрантів. Хоча більшість героїв історій вигадані, більшість подій — реальні. Можливо саме тому, читаючи ці історії, з легкістю впізнаєш у них своїх друзів, знайомих або себе.
Таїсія Наконечна — письменниця, перекладачка, редакторка, видавчиня і менеджерка культури. Народилася в Хотинському районі, тривалий час жила і працювала в Чернівцях. Нині живе в місті Ґент (Бельгія).
Збірка «Моє тихе Різдво», художнє оформлення: Романа Романишин, Андрій Лесів, «Видавництво Старого Лева», 2022
«Моє тихе Різдво» — нова збірка короткої прози сучасних українських письменників, що продовжує традицію різдвяних антологій. На сторінках цієї книжки Різдво святкує велика галицька родина, а ще — волонтерка, для якої без есемески з фронту застигає час, і мусульманка, помішана на адвент-календарях, і навіть атеїстка, яка старанно готує дванадцять страв.
Герої цієї збірки шанують давні традиції та створюють нові, шукають сенси й чекають див. Вони радіють, ностальгують, смакують, згадують дитинство, шукають ідеальні різдвяні сюжети і виліплюють ідеальні вушка із грибами.
Автори: Володимир Аренєв, Катерина Бабкіна, Христина Венгринюк, Надійка Гербіш, Артур Дронь, Таня Єрмак, Євгенія Кузнєцова, Олена Лотоцька, Василь Махно, Олександр Михед, Ольга Ренн, Романа Романишин і Андрій Лесів, Ірина Славінська, Людмила Таран, Мар’яна Савка, Ірина Савка, Петро Яценко, Гаська Шиян.
Микола Хвильовий «Повість про санаторійну зону. Сентиментальна історія. Я (Романтика)», дизайн обкладинки: Володимир Гавриш, «Віхола», 2022
Микола Хвильовий — один із найточніших діагностів своєї революційної доби. Автор, який, як ніхто, розумів особливості життєвого вибору своїх сучасників. Письменник, який зрештою й сам вирішив не чекати неминучого арешту і 13 травня 1933-го вистрілив собі у скроню.
Його ім’я стало забороненим. Навіть могилу Хвильового зрівняли із землею, а на її місці влаштували «парк культури й відпочинку». Немає могили, немає пам’ятника, немає текстів… Здавалося б, усе втратилося безповоротно. Втім через роки тексти Хвильового віднайшли свій шлях додому.
У цій книжці зайдете три твори Миколи Хвильового — «Повість про санаторійну зону», «Сентиментальна історія» та «Я (Романтика)». Тексти, за якими можна уявити, яким був сам автор і якою була та епоха. Персонажі Хвильового — «безґрунтовні романтики», герої, сповнені розпачу, не здатні навести мости між власним романтичним світоглядом і реальністю, у якій ці цінності втрачають сенс.
Читайте також розмову Віри Агеєвої та Емми Антонюк
Владислав Івченко «Спочатку їх було шістдесят», дизайн обкладинки: Ірина Мамаєва, «Темпора», 2022
Суддя, який після смерті пережив більше пригод, аніж за життя. Жінка, що тікає у спогади під час хіміотерапії. Отаман часів Визвольних змагань, що намагався обдурити долю. Крамниця в дачному селищі, яка стала епіцентром мелодрам. Батько, який приїхав за тілом загиблого сина, а отримав привіт із минулого.
Збірка оповідань Владислава Івченка «Спочатку їх було шістдесят» — букет різноманітних історій: романтичних, кримінальних, історичних і фантасмагоричних. Кожне з двадцяти оповідань — окрема пригода, а вся книжка — захоплива подорож у невідоме.
Читайте також оповідання Владислава Івченка «Щасливець» та Юрчик, що ввійшли до збірки
Андрій Павловський «Небезпечне вчення», дизайн обкладинки: Ігор Дунець, «Темпора», 2022
Ця збірка об’єднує історії людей, які звикли жити за власними правилами. Людям притаманно вигадувати власні закони та вчення, які вони вважають істинними. Вони живуть за цими установками, а коли перетинаються з правилами інших людей, часто потрапляють у непередбачувані ситуації. Відтак руйнуються шлюби або створюються нові сім’ї, люди знаходять або втрачають себе, відроджуючись або опиняючись на межі самогубства. У цих оповіданнях звучить важлива думка: ми є тим, що в нас у голові. Усі наші проблеми саме там…
Сергій Лущик «Синдром вільного падіння», «Видавництво Анетти Антоненко», 2022
Іво — самотній інтроверт, який прагне переосмислити своє життя в провінції. Він переїздить до міста, щоб утекти від реальності та позбутись нав’язливих спогадів. У нього посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), нездійснені мрії й велика колекція прочитаних книжок. І тут його чекає несподівана пригода. Багата уява перетворює його на детектива, який береться за пошуки таємничої Єви. Чи знайде Іво свою Єву, а водночас і себе?
У тексті чимало алюзій, прихованих і явних цитат, тимчасових зупинок сюжету і поетичних пауз, парадоксів, гіркої іронії, часто — гра слів і сенсів, «текст у тексті».
Віктор Янкевич «Смерть у подарунок», дизайн обкладинки: Маріанна Пащук, «Темпора», 2022
Напрочуд гарне місто Черкаси. Окрилена романтичним коханням жінка приїздить на відомий книжковий фестиваль, який збігається в часі з передвиборчим сезоном… І потрапляє у вир карколомних, трагічних подій, підставою для яких слугує її власна складна біографія й активність гурту добропорядних громадян, буквально намертво об’єднаних спільною участю в збоченських, садистично-сексуальних злочинах і цілком перспективним прагненням очолити міську владу.
Чайковська Наталія «Порцелянова лялька», дизайн обкладинки: Тетяна Ваврик, «Нора-Друк», 2022
Чоловік Марти знайдений мертвим. Друзі їй співчувають, але Марта нарешті почувається вільною. Усе почалося 5 років тому. Тоді Марта переживала важкий період після смерті матері. Тому, коли познайомилася із чоловіком, який запропонував шлюб, вона довго не вагалася, вважала, що новий старт допоможе пережити втрату. Але невдовзі почало відбуватися щось дивне. Життя Марти перетворилося на пекло. І, здавалося, вихід із цього пекла був тільки один…
Михайло Ординців-Кострицький «Запорожці в Сараґосі», ілюстрації: Ігор Щуров, дизайн обкладинки: Марина Шутурма, «Апріорі», 2022
У цій пригодницькій повісті вперше в художній літературі описано участь козаків у війні з Іспанією на боці Франції. У книжці відтворені традиції та звичаї запорозького козацтва, уміло закручена інтрига довкола головного героя, таємниці його походження, і, звісно, є любовна лінія.
Террі Пратчетт «Цікаві часи», переклад: Анастасія Коник, художнє оформлення: Романа Романишин, Андрій Лесів, «Видавництво Старого Лева», 2022
«Цікаві часи» — п’ятий роман із циклу «Ринсвінд» серії «Дискосвіт» Террі Пратчетта. Протягом століть на Противажному континенті п’ять шляхетських родин намагаються вибороти собі владу в Імперії. Утім, розв’язати і завершити вирішальну війну випадає незнаному «Великому Чаррівникові», яким виявляється наш давній знайомий Ринсвінд. Разом з армією свого друга Коена Варвара, що складається з семи літніх чоловіків, вони воюватимуть проти зазомбованої та кількісно більшої армії імперії.
Та як довготривала війна вплине на героїв, і що ж врешті переможе: сила, розум чи щось інше?
Пітер Воттс «Морська зірка», переклад: Євген Онуфрієнко, дизайн серії: Оксана Баратинська, дизайн суперобкладинки: Володимир Жук, «Видавництво Жупанського», 2022
«Морська зірка» — перший роман трилогії «Рифтери», із якої почався шлях Пітера Воттса до всесвітньої слави одного з найпотужніших і найяскравіших представників світового пантеону майстрів жорсткої наукової фантастики (hard sci-fi). На відміну від більшості наступних циклів, у «Рифтерах» письменник зосереджується на питаннях найближчого майбутнього людства на Землі, коли ми, на думку Воттса-вченого, вже невдовзі зіштовхнемося з неминучими екологічними й енергетичними проблемами, що накладуться на проблеми масштабних міграцій, ще більшого соціального й культурного розшарування суспільства і нескінченного ланцюжка економічних криз. Усе це ми вже маємо змогу спостерігати на власні очі, і, вочевидь, під знаками цих недобрих провіщень пройде принаймні перша половина XXI сторіччя.
Глибоко під водою невелика група модифікованих підводників, асоціальних вигнанців із надводного світу, підтримує роботу енергетичної станції, що живить енергією глибоководних вулканів усе західне узбережжя північноамериканського континенту.
Проте в одноманітному й рутинному житті станції починають відбуватися тривожні речі, а керівництво із суходолу поводить себе дедалі дивніше. Новітня небезпека насувається на все людство, звідкіля її ніхто й ніколи не чекав, а старі, як сам світ, та щойно створені форми життя готуються позмагатися за чільне місце в земній біосфері.
Саме в такому тривожному, загрозливому, але й захопливому антуражі нашого найближчого майбутнього відбувається дія «Рифтерів» — антуражі світу за пів кроку до незворотної катастрофи.
Читайте також 10 українських детективів
Алекс Майклідіс «Діви», переклад: Дарина Березіна, «Віват», 2022
Маріана Андрос — геніальна психотерапевтка, яка тяжко переживає загибель чоловіка. Едвард Фоска — красень професор, викладач курсу грецької трагедії в Кембриджі, улюбленець студенток. Долі цих двох, здавалося б, нічим не пов’язаних людей, фатально перетнуться.
Маріану охоплює якась аж нав’язлива впевненість у провині Фоски: жінка помічає в ньому нарцистичного соціопата, одержимого культом Персефони. Він керує таємним товариством «Діви», адептки якого поклоняються йому наче богу. Але, здається, лише Маріана бачить зловісні наміри Фоски. Незабаром одну зі студенток знайдуть мертвою з перерізаним горлом та виколотими очима. І розпочнеться шлях до загробного царства Персефони. Проте Маріана сповнена рішучості довести вину Фоски, навіть ціною власного життя.
Кларк Ештон Сміт «Зібрання творів», переклад: Євген Онуфрієнко, дизайн: Оксана Баратинська, «Видавництво Жупанського», 2022
Кларк Ештон Сміт — майстер слова, що мав неабиякий хист до створення химерних світів, які сповнені прадавніх божеств, магії, смерті, див і пригод, і, як ніхто інший, умів розгорнути перед читачем неозорі безміри космічних просторів і похмурі видива темних закутків знаної нам Землі.
Письменникові притаманний неповторний мальовничий стиль і напрочуд багата образна мова, що робить його твори видатним явищем у літературі XX століття.
Твори Кларка Ештона Сміта справили значний вплив на низку сучасних йому письменників, серед яких були Авґуст Дерлет, Дональд Вандрі, Едґар Гоффман Прайс, Фріц Лайбер, Кетрін Люсіль Мур, Джек Венс, а деяких представників молодшого покоління читачів, як-от Рея Бредбері та Гарлана Еллісона, надихнули взятися до красного письменства і стати фантастами.
Зібрання творів Кларка Ештона Сміта містить вибрані оповідання автора, які вперше публікують українською, і має познайомити читачів із частиною його непересічного літературного доробку.
Крісті Голден «Народження Орди», переклад: Роман Павлюкевич, «Molfar Comics», 2022
Хоча молодий воєвождь Тралл поклав край демонічному прокляттю, що переслідувало цілі покоління його народу, орки все ще борються з гріхами свого кривавого минулого. У складі шаленої Орди вони вели руйнівні війни проти свого заклятого ворога – Альянсу. Проте лють і жага крові, які змушували орків знищувати все на своєму шляху, майже поглинули їх самих.
Давним-давно в безтурботному світі Дренору благородні клани орків порівняно мирно жили поруч зі своїми загадковими сусідами, дренеями. Однак підступні агенти Палаючого Легіону мали свої приховані плани щодо обох народів. Володар демонів Кіл’джеден запустив темний ланцюжок подій, які призведуть не лише до винищення дренеїв, але й до об’єднання орчих кланів у єдину нестримну силу, що нестиме ненависть і руйнування.
Джефф Ґрабб «Останній Вартівник», переклад: Денис Скорбатюк, «Molfar Comics», 2022
В оповитій туманом давнині, задовго до початку знаних часів, стоїть світ на ймення Азерот. Безліч чарівних істот населяли ті землі, жили поруч із людьми у мирі та злагоді. Допоки не з’явилися демони – жахливі почвари Палаючого Легіону, яких жене під своїм проводом Губитель Світів, могутній лорд Сарґерас – темний титан магії хаосу. Тепер люди, орки, дракони, дворфи, ельфи та інші раси змушені зійтися в бою за панування над розірваним війною краєм.
Юний чарівник Кадґар із Даларана отримує неочікувану посаду – стати учнем у могутнього й таємничого чародія Маґуса Медіва. Велика честь та небачена нагода! Однак вже дуже скоро Кадґар опиняється у вирі війни, адже в Азероті з’являється нова, невідома раса – народ невблаганних та невпинних зелених загарбників. І в цей же час щось страшне та потойбічне полює на чарівників. У цьому хаосі Кадґар має опанувати нову магію, зустріти нових друзів та ворогів, а також за будь-яку ціну розгадати таємницю Останнього Вартівника. Адже від цього залежить доля не лише Кадґара, а й усього Азероту.
Айзенгорн, Ден Абнетт, «Ксенос», переклад: Артем Яворський, «Molfar Comics», 2022
Інквізиція, немов разюча рука помсти, скрадається в тіні людства, чатуючи та винищуючи його ворогів із невблаганною рішучістю. Коли йому врешті вдається загнати в кут свого старого ворога, інквізитор Ґреґор Айзенгорн зіштовхується з ознаками зловісної конспірації. Нові союзники, нові вороги — Айзенгорн рушає у відчайдушну гонитву за членами міжпланетарної секти та їхніми темними, демонічними господарями. Мета слуг зла є настільки страхітливою, що ставить під загрозу саме існування Імперіуму. Ніколи ціна провалу не була вищою.
Артбук
Джефф Ґрабб «Світ гри HEARTSTONE», переклад: Микита Янюк, «Molfar Comics», 2022
«Світ Hearthstone» пропонує заглибитись у творчий процес, який перетворив шалено популярну колекційну карткову гру на світовий феномен. Ця книга відкриває читачам захопливі деталі візуальної складової гри: від досі небачених концептів з ранньої розробки Hearthstone до сотень чарівних і фантастичних ілюстрацій, які захопили уяву гравців. Вона також розповість, як створювали Hearthstone, і як з маленького командного проєкту виросла успішна світова гра, що об’єднала понад 30 мільйонів гравців.
Комікси, графічні романи
Мартін Бальтшайт «Пан Слон і пані Газель ідуть до великого міста», переклад: Марія Вачко, ілюстрації: Макс Фідлєр, «Блим-блим», 2022, 6+
Найдотепніша історія кохання, яку ви коли-небудь читали! Після того, як чергові туристи приїжджають подивитися у заповідник на екзотичних тварин, пан Слон і пані Газель знаходять дивного «жука», який каже, що його звати Сірі. І той диво-жук відкриває їм захопливий, хоч і трохи лячний, світ великого міста. Чи зважаться вони ризикнути і вирушити у мандрівку?
Мартін Бальтшайт «Догори дриґом: Сельма і собаче життя», переклад: Марія Вачко, ілюстрації: Анне Бекер, «Блим-блим», 2022, 6+
Сельма страшенно боїться собак. Боїться настільки, що мамі доводиться носити її в сумці, як мале щеня. Та все змінюється, коли Сельма зустрічає Принцесу — милу дівчинку-пуделя, з якою вони… міняються тілами! Чим же закінчиться ця пригода? Цей дотепний комікс припаде до душі не лише любителям собак, а й усім малим і великим читачам, які люблять талановито розказані історії!
Гортайте також безплатну книжкову онлайн-поличку для дітей і підлітків
Петос «Демі-чян бажають потеревенити. Том 1», переклад: Катерина Шабельник, «Molfar Comics», 2022
Упирі, дюллахани, сукуби, сніжні дівчата… Прояви, які майже нічим від нас не відрізняються (останнім часом їх ще кличуть «демі» від demi-human). Отож гарнюні демі та їхні милі клопоти. Молодий талант Петос представляє трохи абсурдну (але від цього не менш чудову!) комедію.
Івасакі Такаші, Кобашірі Какеру, Шідзумайошінорі «Книга магії з Нуля. Том 3», переклад: Анастасія Скотар, «Molfar Comics», 2022
У цьому світі, де існують відьми та поширились «Чари»…
У світі, що досі не знав «Магії»…
У пошуках «Книги Нуля» напівлюдина-напівзвір — Найманець і дивовижна Відьма — Нуль, зустріли Албуса — Чаклуна, що знає, де знаходиться Книга. Разом вони вирушають на її пошуки.
Однак на них чекала пастка: магія Чаклуна Тринадцятого переносить їх прямо в його лабети.
Ніхей Цутому «Блам. Том 1», переклад: Олег Редчук, «Molfar Comics», 2022
Мегаструктура, хаотично зростаюче місто-гігант, що розповзлося на тисячі шарів і мовби поглинуло весь світ. У його високотехнологічних нетрях мандрує таємничий чоловік на ймення Кіллі, який шукає ген мережевого термінала — загублену в давніх мутаціях здібність підключатися до кіберпростору під назвою Мережа. Озброєний гравітонним випромінювачем, Кіллі розтинає променем цієї диво-зброї всіх, хто стоїть на шляху до його мети — кіборгів, мутантів, кремнієві форми життя і навіть кіберімунну систему Мегаструктури. Смертельні вороги, незвичайні союзники і навіть ворожість самої архітектури цього міста-лабіринту стоять між Кіллі та міфічним геном. Чи знайде він його? І нащо він йому взагалі? Відповідь лежить у глибинах Мегаструктури.
Аяцуджі Юкіто, Кійохара Хіро «Інша. Четверта чверть. Том 1», переклад: Анастасія Скотар, «Molfar Comics», 2022
«Лихо» зачепило всіх причетних до класу та їхніх кровних родичів… Серед нескінченних смертей, задля того, щоб зупинити прокляття, клас вирушає в табір до «Музею Сакітані». Перед поїздкою Коічі з друзями знаходять інформацію про те, як вдалося зупинити «лихо» п’ятнадцять років тому. Із запису на касеті, який створив тодішній учень класу 3‒3, вони дізнаються про спосіб зупинити прокляття, але… Моторошна істина відкриється перед ними в останньому томі.
Поезія
Василь Зеленчук «Ґруні та й ґражди», художник: Василь Шандро, дизайн обкладинки: Дарія Луцишина, «Дискурсус», 2022
Книжка поезій «Ґруні та й ґражди» — зразок навдивовижу органічного побутування сучасного поета в континуумі традиційної культури Гуцульщини й, зокрема, часопросторі літературного середовища рідної Криворівні з «видіннями і відлуннями» того, що відбувалося в нім за його понад столітню історію. Поет не лише знає, що, але й відчуває, як саме у Криворівні народилися «Тіні забутих предків». У криворівнянській церкві стоїть і на місці Івана Палійчука з повісті Коцюбинського, і на місці Івана Миколайчука з фільму Параджанова, і на своєму місці… Він заходить у ґражду під вершком Игреця, споглядає солярні знаки на сволоці, а недремний дідо Иванчік уже підказує ідею «Игрецкої зґарди», вплітає ремінісценції до майбутнього сонетного вінка…
Публій Овідій Назон «Героїди», переклад: Назар Ващишин, Андрій Содомора, «Апріорі», 2022
«Героїди» («Листи героїнь») — унікальний у римській поезії, створений Овідієм епістолярний жанр. Міфічні героїні, насправді ж реальні жінки, у формі ліричного монологу виливають свої переживання, викликані розлукою з чоловіками чи коханцями. Автор «Героїд», тонкий психолог, майстер риторичної й декламаційної поезії, «інсценізує» вражаючий розмаїттям і багатством емоцій світ жіночої душі. Усе це «дійство» — на тлі макросвіту: суходолу, моря і неба. «Героїди», у своїй психологічній заглибленості, — наче відлуння голосів грецьких трагіків, які теж, просто неба, оспівували вічне — любов і страждання.
Читайте також шість книжок про тих, хто рятувався від війни втечею
Український нонфікшн
Альбом «Любов Панченко: Повернення», дизайн: Олексій Чекаль, «Видавець Олександр Савчук», 2022
Альбом творчості Любові Панченко — перше і поки що єдине видання її творів, підсумок її життя і, водночас, повернення її імені в українське мистецтво, адже завдяки публікаціям у журналі «Радянська жінка» 1960 – початку 1970-х років її ескізів до вишивання і конструювання моделей одягу з виразними фольклорними українськими мотивами, хоча б цей бік творчого обдарування Любові Панченко був трохи відомий українському загалу.
Любов Михайлівна працювала у різних жанрах мистецтва — в її доробку ліричні акварелі, ліногравюри, розкіш фантазійних декоративних розписів і неповторні картини-колажі з пальтової тканини. Проте вся її творчість мала яскраво виражений український колорит, що в часи комуністичного застою вважалося проявом «буржуазного націоналізму» і, відповідно, гальмувалося, замовчувалося владою. Звідси — відсутність персональних виставок і публікацій.
Ольга Пуніна «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса», дизайн: Тетяна Калюжна, «Дискурсус», 2022
Двадцять днів, проведених разом із Василем Стусом 1972 року в камері київського КДБ, дали можливість фаховому лікарю-психіатру Семену Глузману поставити йому незалежний «діагноз»: Василь Стус — це людина без шкіри, яка гостро відчувала фальш, брехню і чужий біль. Такою, настільки промовистою і влучною, метафорою Семен Глузман фіксує одну з ключових відносних констант Стусової індивідуальної своєрідності: йдеться про вразливість людини, яка гостро відчуває.
Цей нарис — намагання збагнути спектр душевного життя експансивної постаті Василя Стуса, її стабільної внутрішньої конституції зі схильностями, потенціалами і самовираженням, а отже, відчитати форми взаємин письменника зі світом.
Антологія «Війна 2022: щоденники, есеї, поезія», художнє оформлення: Анастасія Стефурак, «Видавництво Старого Лева», 2022
Це збірка творів сучасних українських авторів, що побачили світ після 24 лютого 2022 року. Тоді нашу державу сколихнув черговий акт російської агресії — повномасштабне вторгнення, що змінило життя України і цілого світу. Ця війна змінила реальність, і саме ця нова реальність породила нову творчість — творчість, що стала не лише способом відрефлексувати події, що відбуваються, а й показати світові важливість боротьби українців за свій дім, свою землю, свою незалежність. Частина творів була опублікована на сторінках інтернет-видання «Нова Польща». І лише зараз уперше поезії, есеї та щоденникові записи відомих українців побачать світ у паперовому форматі.
До антології увійшли твори 42 авторів: Вікторії Амеліної, Софії Андрухович, Катерини Бабкіної, Максима Беспалова, Юрія Винничука, Павла Вишебаби, Ірини Вікирчак, Лариси Денисенко, Любка Дереша, Анатолія Дністрового, Сергія Жадана, Олеся Ільченка, Юлії Ілюхи, Олександра Ірванця, Павла Казаріна, Катерини Калитко, Ії Ківи, Павла Коробчука, Ліни Костенко, Олега Коцарева, Галини Крук, Анастасії Левкової, Андрія Любки, Василя Махна, Олександра Михеда, Катерини Міхаліциної, Юлії Мусаковської, Олени Павлової, Володимира Рафєєнка, Богдани Романцової, Мар’яни Савки, Ірини Славінської, Остапа Сливинського, Олени Степаненко, Ксенії Харченко, Ірини Цілик, Артема Чапая, Артема Чеха, Гаськи Шиян, Ірини Шувалової, Петра Яценка.
Любов Загоровська «#МояУПА», художнє оформлення: Іван Шкоропад, «Видавництво Старого Лева», 2022
У цій книжці — 39 розповідей про людей, які або воювали в УПА, або допомагали українській армії боротися за незалежність України майже 100 років тому. Книжка про людей, які зазнали переслідувань, арештів, репресій і які залишилися незламними й нескореними у своїй боротьбі. Книжка-сповідь, яку варто прочитати, аби осмислити велику сторінку історії України через призму людської долі.
Володимир Саркісян «Дослідники смерті. Від Шерлока Голмса та Агати Крісті до лабораторії судмедексперта», дизайн обкладинки: Яна Зіневич, «Віхола», 2022
Чому Шерлок Голмс лупцював трупи в анатомці, хто такий танатолог та як британське законодавство стримувало розвиток медицини? Чи визначають ціанід на нюх і чи може крапля нікотину вбити коня? Як хімія допомагає ідентифікувати кулі та чому від антифризу треба триматися подалі?
У своїй новій книжці хімік Володимир Саркісян розповість про те, що ж відбувається насправді у лабораторії судмедекспертизи, як українські токсикологи виявляють отрути та, зрештою, у яких аспектах помиляється навіть знана майстриня детективного жанру Агата Крісті.
Хімік препарує класичні детективи та розвіює стереотипи, пояснює, чи справді часник міг би завдати шкоди вампірам та чому для боротьби з перевертнями пасують не лише срібні кулі. Автор пояснює, як змінювалися підходи до виявлення отрут із часом, та який взаємозвʼязок між історіями про привидів та отруєнням чадним газом.
Петро Гаврилишин «Поляки у Станиславові», дизайн: Микола Шмадюк, «Дискурсус», 2022
У новій книжці із серії «Цікава історія» автор розкриває маловідомі сторінки історії римо-католицьких костелів давнього Станиславова (з 1962 року Івано-Франківська), які, на щастя, майже всі збереглися. Оскільки ця спадщина отримана від польської громади, то принагідно подані також і невеликі біографії відомих поляків — як народжених у місті, так і тих, які певний період свого життя провели в Станиславові, теж доклавшись до його розвитку.
Це видання — результат дворічної праці автора з історії Івано-Франківська/Станиславова. Весь інформаційний матеріал, почерпнутий із українських, польських і частково радянських джерел, подано у вигляді окремих науково-популярних тематичних статей.
Катерина Чурсіна «Зі мною все гаразд», дизайн обкладинки: Дарина Ткаченко, «Література й мистецтво», 2022
Ця книжка про те, як розвіяти ілюзії минулого і зменшити страх майбутнього, як зрозуміти, у чому ваша внутрішня сила і що таке суб’єктивне «зі мною все гаразд». Із кожним розділом читачі зможуть підійти до свого життя з нової стежки і навчитися пред’являти більш адекватні вимоги до самого себе. Дехто зможе переосмислити постійне бажання контролювати час, обставини, себе. Деяким ця книжка допоможе віднайти приховані сили всередині себе. Адже основне питання: «Як зрозуміти, що зі мною все гаразд?».
Олександр Грехов, Нікуліна Анастасія «Відбій повітряної тривоги», «Віват», 2022
Артщоденник перших місяців повномасштабного вторгнення від Олександра Грехова та Анастасії Нікуліної. Ці ілюстрації та тексти — про спільний біль, спільну радість, спільні подвиги і вчинки, спільні срачі та меми. Про те, чим ми жили ці перші місяці після 24 лютого 2022 року.
Книжка видана двома мовами: українською та англійською. Тож читачі зможуть подарувати її всім тим іноземним друзям, які підтримували і зараз підтримують українців у боротьбі з ворогом.
Від війни прокинулася вся Україна. І зараз кожен із нас робить усе можливе, щоб перемогти і щоб назавжди був відбій повітряної тривоги.
Ольга Малюта «Плідна праця. Хроніки зародження життя у пробірці», дизайн обкладинки: Володимир Гавриш, «Віхола», 2022
Тут не буде закликів на кшталт «плодіться і розмножуйтеся». У книжці ембріологині Ольги Малюти читачі знайдуть лише багато прекрасної біології процесу зародження нового життя. Як відбувається штучне запліднення та звідки в аптеках беруться гормони? Як Ватикан заробляв на лікуванні безпліддя? І чому в драконихи й віслючка зі «Шрека» не може бути дітей? Та найважливіше: що насправді коїться за дверима лабораторії, де відбувається штучне запліднення й до чого варто готуватися людям, які вирішать здолати цей шлях?
Ольга не лише детально описує наукове підґрунтя всього процесу, а й ділиться власною історією — від першого трепетного «А створімо-но ембріони» до їхнього заморожування в лабораторії. Крім цього, авторка розповідає, як рахувати сперматозоїди, про особливості зачаття дитини, що відбувалося поза організмом матері, про аутсорс ембріологів і, звісно, пояснить, чи впливає колір шкарпеток на процес трансферу ембріонів до жінки.
Іван Нечуй-Левицький, Володимир Гнатюк, Володимир Антонович «Українська демонологія», «Стилет і стилос», 2022
Демонологія — це осмислення темного, химерного та потойбічного у народних віруваннях. У цьому виданні представлено три класичні погляди на українську демонологію: історика Володимира Антоновича, який досліджував документи відьомських процесів; етнографа Володимира Гнатюка, який вивчав народні перекази про нечисту силу; письменника та фольклориста Івана Нечуя-Левицького, який прагнув вписати українську міфологію в ширший європейський контекст.
Від переказів про русалок, лісовиків та вовкулаків – до історій про спалення відьом в українських селах: ці наукові праці передають дух свого часу, коли магічне мислення ще не вважалося всього лише забобонами, а віра в чаклунство була повсюдною та щирою.
Едуард Андрющенко «Архіви КГБ. Невигадані історії», Vivat, 2022
Документи радянських органів держбезпеки, розсекречені в Україні, стали справжнім клондайком для дослідників і журналістів. Місяць за місяцем, рік за роком історії, знайдені Едуардом Андрющенком в архівних справах, перетворювалися на статті для українських та закордонних видань. А тепер вони видані під однією обкладинкою. Героями цих історій стали видатні митці та цинічні вбивці, агенти та чекісти, втікачі та шпигуни. Хтось підписує абсурдні зізнання, а хтось дивом рятується від смерті. Хтось планує замах на рідних, а хтось відправляється в табори через власну балакучість. Хтось лишає зухвалі послання для КГБ, а хтось бачить, як знищують результат його багаторічної праці. Всі ці епізоди дозволяють краще зрозуміти складне й повне протиріч життя українців в умовах радянського тоталітаризму.
Тетяна Трофименко «Усе, що ви хотіли знати про українську літературу. Романи», Vivat, 2022
Книга Тетяни Трофименко, літературної критикині, або ж критикиці, як її називають у літсередовищі, присвячена знаковим романам, які відображали реалії доби й фіксували стильові й світоглядні зміни в мистецтві. Романи, які розповідають нам про життя й головні проблеми українців від ХІХ до першої третини ХХІ сторіччя.
Авторка осмислює твори Івана Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, Ольги Кобилянської, Валер’яна Підмогильного, Івана Багряного, Ірини Вільде, а також романи Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Оксани Забужко, Марії Матіос, Олександра Ірванця, Ірени Карпи та інших. Це не канон, не есеї для підготовки до ЗНО, а насамперед спроба поговорити про жанр, про те, як ідеології та суспільний процес впливають на творчість, а також про те, чому й досі точаться дискусії про «великий український роман».
Перекладний нонфікшн
Кара Неттерсон «Тонке мистецтво виховання синів», Vivat, 2022
Ця книжка про те, як пройти із синами період їхньої юності, що починається у вісім–дев’ять років і закінчується, коли їм трохи за двадцять. Докторка Кара Неттерсон пояснює все, що відбувається з вашим сином під час дорослішання.
Фізичні та психічні трансформації, зміна голосу й поведінки, перша закоханість, важливість соціалізації та пошук себе в нових компаніях, спокуси дорослого життя — бути хлопцем-підлітком не так уже й легко. Виховати сина, яким ви пишатиметеся, не зашкодивши його ще не сформованій особистості, — дійсно тонке мистецтво, як і розуміння того, що відбувається з нашими хлопцями, коли ми виховуємо їх.
Амос Шварцфарб «Продавай більше і швидше. Стратегія крутого стартапу», Vivat, 2022
Стартапери часто не знають, де шукати клієнтів, як завоювати ринок, збільшити фінансування, наймати людей, які вміють продавати. А про те, щоб отримати венчурне фінансування та знайти інвесторів, узагалі не йдеться. Амос Шварцфарб стане вашим ментором на весь час подорожі світом продажів. Упорядкований підхід до виявлення вашого клієнта гарантовано! Так само, як практичні поради, апробовані на багаторічному бізнес-досвіді, і найнесподіваніші інсайти…
Шарлотта Коттон «Фотографія як сучасне мистецтво», переклад: Яна Босак, дизайн і верстка: Микола Ковальчук, ArtHuss, 2022
«Фотографія як сучасне мистецтво» може стати ідеальним вступом до пізнання домінантної в наш час мистецької форми — фотографії. Книжка презентує весь діапазон сучасної художньої фотографії: від інтимних портретів до складних зрежисованих світлин.
Видання структуроване тематично, у кожному з розділів авторка коментує роботи цілої низки митців, серед яких Філіп-Лорка ДіКорсія, Софі Калле, Олег Кулик, Йозеф Бойс, Сінді Шерман та багато інших. Шарлотта Коттон пише про нове покоління митців, які формують фотографію як культурно значущий медіум у нинішньому соціально-політичному кліматі. Ця книжка — спроба відрефлексувати місце і значення фотографії в сучасному мистецтві.
Енріке Морадіельос «Франко. Анатомія диктатора», переклад: О. Ковальова, «Видавництво Анетти Антоненко», «Ніка-Центр», 2022
20 листопада 1975 року генерал Франсіско Франко помер у Мадриді незадовго до свого 83-річчя. На момент смерті він очолював диктаторський режим, зберігаючи титул «каудильйо» впродовж майже 40 років. Іспанський історик Енріке Морадіельос зображує Франко у трьох вимірах: Франко як людина; Франко як каудильйо; та Франко як правитель Іспанії. Автор пропонує здійснити переоцінку особистості Франко, його стилю керівництва та характеру режиму, який він заснував і очолював до самої смерті.
Як диктатор, який встановив свою владу до початку Другої світової війни й успішно утримував до середини 1970-х років, Франко був однією з найважливіших постатей європейської історії XX століття.
Зараз для Іспанії він є привидом з її недавнього сумного минулого: незручним, але все ще дуже реальним і значущим. Ми знаємо про Франко менше ніж про Муссоліні, Гітлера чи Сталіна, а йому поталанило прожити довге життя, зберегти впродовж тривалого часу політичний вплив і позитивний суспільний імідж. Дослідження особливостей та історичної еволюції його режиму по-новому висвітлює фундаментальні питання європейської історії, у тому числі соціальне і культурне підґрунтя тоталітаризму й авторитаризму як загроз демократії, й також підвалини політичної легітимності, заснованої на харизмі лідера.
Франческо Петрарка «Про незнання власне й багатьох інших: вибрані твори», переклад: Богдан Завідняк, обкладинка: Марина Шутурма, «Апріорі», 2022
Книжка вибраних творів Франческо Петрарки відкриє читачеві нову іпостась знаного італійського гуманіста доби Ренесансу — філософа й полеміста. До видання увійшли книги роздумів про усамітнений спосіб життя, незнання й неуцтво, що запанувало світом, та гострий полемічний твір-напад проти лікаря, який лікував батька письменника.
Тексти перекладів доповнює розвідка про петрарківські мотиви у творчості Ігоря Качуровського, відомого дослідника й перекладача творів італійського поета, подана також бібліографія видань і перекладів творів Петрарки. Для широкого кола читачів, шанувальників філософської думки, ренесансної літератури і творчості італійського гуманіста.
Раф Костер «Теорія розваг для ігрового дизайну», переклад: Олександр Грищенко, дизайн і верстка: Микола Ковальчук, ArtHuss, 2022
Ця класична праця досліджує вплив, який лежить в основі сучасних відеоігор, і елементи, що ріднять їх із традиційними іграми, такими як шашки. У центрі свого дослідження досвідчений ігровий дизайнер Раф Костер детально розглядає концепцію розваг і пояснює, чому це найважливіший елемент будь-якої гри.
Чому деякі ігри швидко набридають, а інші роками залишаються привабливими? Як ігри навчають? Це видання допоможе зрозуміти, що рухає цією потужною культурною силою, і надихне рухатися далі багатьох — і розробників ігор, і відданих геймерів, і зацікавлених спостерігачів.
Трей Ґауді «Сила запитань. Як ефективно комунікувати та переконувати інших», переклад: Олександра Асташова, «Наш Формат», 2022
Видання про те, як стати адвокатом свого життя — людиною, яка обстоює те, у що вірить. Як переконати начальника підвищити вас? Як схилити підлітка вибрати інший факультет для вступу? Як підштовхнути людину змінити політичні погляди? Якщо коротко — без примусу й за допомогою правильних запитань. Якщо розгорнуто — краще почитайте Ґауді.
Автор ділиться уроками майже двох десятиліть у залі суду й чотирьох термінів у політиці, особистими історіями і практичними порадами. Він зосереджується на різних типах запитань, щоб отримати певну інформацію, почути бажану відповідь або просто розбурхати емоції. Ґауді розповідає про власні помилки, розмову, що змінила його погляди на кримінальне правосуддя, і про допит Джеймса Комі стосовно Гілларі Клінтон. І все це для того, щоб ви навчилися ставити правильні запитання й досягати бажаного чи компромісного.
Роджер Скрутон «Консерватизм. Запрошення до великої традиції», переклад: Катерина Диса, «Наш Формат», 2022
Видатний філософ Роджер Скрутон веде читачів від початків консерватизму як політичної філософії у XVI столітті до сьогодення та показує, що консервативне мислення зіграло важливу роль в інтелектуальній історії Заходу.
Ба більше, без таких консерваторів як, зокрема, Едмунд Берк, віконт де Шатобріан, Томас Стернз Еліот, Фрідріх Гаєк і Хосе Ортега-і-Гассет Західна цивілізація ніколи не стала б тим поєднанням свободи та відповідальності, який донедавна забезпечував її успіх.
Рейчел Кларк «Любе моє життя», переклад: Андрій Мизак, художнє оформлення: Еллен Рокелл (LBBG), Шарлотта Дей, «Видавництво Старого Лева», 2022
У книжці «Любе моє життя» спеціалістка з паліативної медицини, докторка Рейчел Кларк, знайомить читачів із місцем своєї роботи, яке більшість людей вважає занадто трагічним і воліє про нього не думати. Щодня докторка Кларк турбується і втішає людей, які наближаються до завершення свого життєвого шляху, допомагає тамувати біль і прийняти свою смертність.
Авторка розповідає і про особистий досвід. 2017 року в її батька виявили невиліковну форму раку, і тоді вона зрозуміла: ніщо — навіть найкраща паліативна допомога — не в змозі втамувати біль від втрати близької людини. І все ж, стверджує Рейчел Кларк, у госпісі більше любові, сили, доброти, радості, ніжності, вдячності й співчуття, аніж ви можете собі уявити. Люди, які знають, що помирають, усвідомлюють, що їхній час минає. Тоді ж як всі решта живуть так, наче перед ними ціла вічність.
«Любе моє життя» — це книжка про життєву необхідність людських стосунків, це сповнене любові послання до батька, професії та самого життя.
Мелоді Бітт «Долаємо співзалежність: як припинити контролювати інших і почати дбати про себе», «Віват», 2022
Маєте проблеми із самооцінкою, знижений емоційний фон, понад усе боїтеся самотності? Почуваєтеся великими хрещеними матерями та батьками цього світу й задовольняєте, а чи й передбачаєте потреби інших, ігноруючи власні?
Ваш діагноз — співзалежність. Від цієї психічної патології потерпають мільйони людей, і вона виявляється в токсичних стосунках: подружніх, із батьками, колегами, друзями.
Досить жити чужим життям і намагатися врятувати всіх ціною свого добробуту, розмиваючи особисті кордони! Необтяжливі опитування допоможуть визначити ваші координати в химерному світі співзалежності, і ви не пройдете повз вихід із цього лабіринту.
Чалмерс Джонсон «Японське економічне диво. Як професійна влада та бізнес збудували провідну економіку світу», переклад: Роман Клочко, «Наш Формат», 2022
Чи хотіли б ви мати японську автівку, ноутбук або фотоапарат? Хто ж від такого відмовиться?! А чи знаєте ви, що відбувалося за лаштунками японського економічного дива, яке перетворило зруйновану війною Японію на другу економіку світу?
Чалмерс Джонсон показує, що японське «диво» було цілком рукотворним і гарно спланованим. Автор посвячує читача в роботу мозкового центру економічних реформ — Міністерства міжнародної торгівлі та промисловості Японії. Саме там, за зачиненими дверима, влада та бізнес разом виробляли стратегічні рішення, що вплинули на міжнародний успіх Mitsubishi Heavy Industries, Toyota Motor Corporation, Sony Corporation тощо.
Замість чекати на «диво», японці його проєктували й планомірно втілювали в життя. Україні слід вивчити цей урок.
Корі Пайн «Живи працюй працюй працюй здохни», переклад: Олексій Петюх, «Фабула», 2022
Одного дня талановитий британський журналіст і невдатний підприємець Корі Пайн задумав сміливий план. Він вирішив запустити новий стартап у Кремнієвій долині й заробити на ньому $30 мільярдів, паралельно пишучи про це книжку. З мільярдами в Пайна не склалося, проте вийшло блискуче журналістське розслідування. Покинувши останні ілюзії щодо колиски безжалісного підприємництва, Пайн довів оманливість ідеології знаменитої мекки айтішників. Ба більше, автор переконливо показав, що володарі новітніх технологій мріють захопити весь світ. І в цьому світі «звичайним» людям уготовано незавидну долю — покірно тицяти пальцем по екрану ґаджета. Написано гостро, дотепно і захопливо.
Джейкоб Морган «Лідер майбутнього. 9 навичок та ідей, що зроблять вас успішними в наступні 10 років», переклад: Ігор Возняк, Vivat, 2022
Про лідерство написано чимало. Але поради, що допомагали в минулому, не є робочими сьогодні та не спрацюють у майбутньому, що несе нові зміни. Джейкоб Морґан провів особисті інтерв’ю більш ніж зі 140 СЕО таких компаній, як Unilever, Mastercard, Best Buy, Oracle тощо.
А також опитав понад 14 тисяч працівників цих компаній, щоб побачити, як оцінки CEO узгоджуються з поглядами їхніх підлеглих.
Морґан створив дороговказ для керівників на найближче десятиліття й відповів на головне запитання, яким арсеналом навичок має володіти лідер майбутнього. Такий, що не боїться змін, завжди відкритий до нового, здатний адаптуватися та перетворювати кризові моменти на трампліни для стрибків угору.
Логан Урі «Як не померти на самоті. Дивовижна наука, яка допоможе вам знайти своє кохання», переклад: Наталія Третякова, «Клуб Сімейного Дозвілля», 2022
Ніхто з нас не має вроджених знань про те, як правильно обирати партнера. Ми робимо це більш інтуїтивно, аніж цілеспрямовано. І це є причиною самотності та невдалих стосунків левової частки населення землі.
Ця книжка про те, як бути усвідомленим і цілеспрямованим у коханні, визнати свої шкідливі звички, коригувати техніку поведінки на побаченнях і починати важливі розмови про стосунки. Взаємини потрібно вибудовувати, а не шукати. Тривалі стосунки з’являються не самі собою, а є кульмінацією низки рішень. І ухвалюючи правильні рішення, ви наближаєтеся до чудової любовної історії. Авторка допоможе зрозуміти, як завдяки правильним рішенням обрати партнера/партнерку мрії, вибудувати здорові довготривалі стосунки, бути у парі та не померти самотнім.
Дітям
Бордін Клаудія «Скоро Різдво!», переклад: Марта Сахно, ілюстрації: Бордін Клаудія, «Видавництво Старого Лева», 2022, 0+
Оригінальна концепція, талановито відтворена в малюнках Клаудії Бордін, поєднує в собі книжку та радісне передріздвяне очікування: адвент-книжка великого формату супроводжуватиме юних читачів під час зворотного відліку до Різдва.
Щодня, від 1 до 24 грудня (або від 15 грудня до 6 січня), слід відкривати по одному віконечку, під яким заховано завдання, веселі пісеньки, віршики чи смачні різдвяні рецепти. А ще книжка містить посилання на плейлист у Spotify з чудовими саундтреками!
Зоряна Живка «Півник», ілюстрації: Ольга Гайдамака, «Видавництво Старого Лева», 2022, 3+
Самотня жінка купила собі на схилі літ курчатко. Воно було сумне й слабке, але жінка любила й доглядала його — і виріс із того курчатка красень-півень. Та не простий! Ніхто й гадки не мав, що коли вороги візьмуть місто в облогу, саме півень зможе порятувати його жителів.
Дмитро Кузьменко «Я, тато і Висока Гора», ілюстрації: Оксана Драчковська, «Віват», 2022, 3+
Чи вміють ведмеді гарчати, як сердитий кіт? Як називаються малюнки на зоряному небі? Звідки береться сум і скільки іграшок узяти з собою, коли збираєшся в мандрівку разом із татом? Ці запитання неодмінно постають у допитливих хлопчаків, які вперше збираються в похід із ночівлею на справжню Високу Гору.
Це збірка кумедних, добрих і чесних історій про особливий зв’язок між батьком і сином, а також про те, як глибшають такі стосунки, коли в родині чекають на ще одну дитинку.
Тетяна Стрижевська «Шоколадний Kіт і Цукеркова Відьма», ілюстрації: Ірина Садова, «Видавництво Старого Лева», 2022, 6+
Напередодні Нового року зі Златою завжди трапляються халепи, тому вона не надто любить передсвятковий час. Проте її молодшому братові Лесику до того байдуже — він цікавий до всього нового, а надто його вабить нова шоколадна майстерня на їхній вулиці. Проте в ній Злата ненавмисне розвалила вежу із цукерок, тому дівчинці доведеться відпрацьовувати заподіяну шкоду й допомагати незвичайному кондитеру. Однак Злата навіть подумати не могла, що всі її попередні халепи — дрібниці проти викрадення братика, якого тепер їй доведеться рятувати…
Б. Вітале, Єнс І. Ваґнер «Різдвяне чудо», переклад: Альона Крупка, ілюстрації: Х. Х. Ратті, дизайн: Олександра Бочкор, Artbooks, 2022, 6+
Четверта книжка в новій серії про Тіммі Тоббсона для юних дослідників! Тіммі, Лілі та Марвін сповна насолоджуються зимовими канікулами й раптом знаходять таємничу посилку. Вочевидь, комусь потрібна допомога… і маленьке різдвяне чудо!
Друзі обожнюють пригоди й головоломки, але цього разу вони можуть не впоратися без допомоги кмітливих читачів. У кожному розділі схована загадка, яку можна розгадати за допомогою ілюстрацій, захопливі наукові факти, а також поради для маленьких детективів і шукачів пригод!
Агнєшка Мєлех «Емі і Таємний Клуб Супердівчат. Шукачі пригод», переклад: Дзвінка Матіяш, ілюстрації: Магдалена Бабінська, «Видавництво Старого Лева», 2022, 6+
Таємний Клуб Супердівчат (і одного Суперхлопця) схвильований! Друзі готуються до великих мандрів: на них чекає похід до лісу у справжні хащі. Вони спаковують харчі та спорядження, власноруч готують прапори для своїх команд і вирушають на пошуки пригод.
Цікаво, навіщо їм абетка Морзе й роза вітрів? Що вони знайдуть на руїнах старовинного замку? І чи поталанить їм відшукати скарб князівни Маргарити?
Люсі Денелс «Історії порятунку. Загублене кошеня», переклад: Аліна Комісарова, ілюстрації: Working Partners Ltd, «АССА», 2022, 6+
У лісовій гущавині Амелія та Сем натрапляють на кошеня, що якось дивно поводиться. Завдяки ветеринарам клініки «Ковчег» діти з’ясовують, що цей пухнастик просто… не чує. Допитливе маля воліє вивчати навколишній світ, отож на нього на кожному кроці чатує небезпека. Чи вийде в Амелії та Сема допомогти Дінь-Дінь врятуватися від нудьги й не постраждати? І що із цього вийде?
Енді Ґріффітс «78-поверховий будинок на дереві», переклад: Сергій Стець, ілюстрації: Террі Дентон, дизайн: Денис Борисюк, Artbooks, 2022, 7+
Шоста частина найпопулярнішої дитячої серії про фантастичний будиночок на дереві! Раніше будинок Енді та Террі був 65-поверховим, але друзі добудували ще 13 поверхів. Тепер там є наскрізна експрес-автомийка, де можна мити машину з опущеним склом, зала суду з роботом-суддею на ім’я Едвард Молотоголовий, писулькова галерея, комбінувальна машина, стадіон для всіх на світі спортивних ігор з м’ячем, суперзахищена кімната для зберігання картопляних чипсів, відкритий кінотеатр із мегагігантським екраном… який скоро дуже знадобиться, адже Террі хоче стати кінозіркою!
Коли Енді замінили іншим актором, він сильно посварився з Террі. Хлопці вирішують, що більше не будуть дружити. Тим часом до будинку пробирається
стадо хитрих корів-шпигунок, які хочуть викрасти всі ідеї та сюжети цікавих історій… Чи може спільна загроза помирити Енді та Террі, поки не пізно?
Артур Ренсом «Ластівки й Амазонки», переклад: Надія Марчук, Ярина Кутовенко, дизайн обкладинки: Марія Білінська, «Апріорі», 2022, 8+
«Ластівки й Амазонки» — дитячий пригодницький роман англійського письменника Артура Ренсома. Літні канікули, табір на безлюдному острові, катання човнами, риболовля, битва з піратом і пошук скарбів. Діти Вокерів (Ластівки), опинившись на острові Дикої Кішки, несподівано виявляють на території чужий човен і знайомляться з його власницями, Ненсі та Пеггі Блекетт (Амазонки), які знають острів як свої п’ять пальців. І перш ніж неприязнь і суперництво переростуть у міцну дружбу, на Ластівок та Амазонок чекають непрості випробування на кмітливість, сміливість, командну згуртованість і дорослість.
Маруся Щербина «Усі під підозрою!», ілюстрації: Євгенія Олійник, «Видавництво Старого Лева», 2022, 9+
Остап мріє стати детективом. І ось трапляється нагода: у школі зникають козацькі монети! Звісно ж, хлопець одразу береться шукати злочинців. І не сам: виявляється, його брат Олег теж зацікавився дивним зникненням монет, як і Соня, новенька зі школи. Утім, розслідувати злочини — не лише дуже захопливо, а й важко, бо під підозрою опиняються геть усі. На друзів чекають шалені пригоди: загадкові справи, допити, справжнісінькі скарби і навіть замки із привидами. Чи вдасться юним детективам знайти винних?
Ерін Гантер «Пригоди Сіросмуга. Повернення вояка», переклад: Ганна Жемерова, дизайн обкладинки: Bettina M. Kurkoski, ілюстрації: Джеймс Л. Баррі, адаптація обкладинки: Олег Панченко, дизайн і верстка: Андрій Столяренко, «АССА», 2022, 9+
Нарешті Сіросмуг і Міллі дісталися колишнього табору Громового клану. Але двоножі почвари геть спаплюжили ліс — лишилися самі колоди та багнюка! Отож вояк побоюється, що його однокланівців уже немає… Але шлях, яким вояки Громового клану пішли багато місяців тому, окреслено, попри небезпеку, що чатує на кожному кроці. Чи не загубляться Сіросмуг і Міллі в цій надважкій дорозі? Чи вийде в них дістатися Сонцеспаду?
Валерій Пузік «Макґі та Чорний дракон», дизайн обкладинки: Олег Панченко, ілюстрації: Олександр Семякін, «АССА», 2022, 9+
Завдяки портолану, детальній навігаційній морській мапі, поштар Макґі та годинникар Ленар отримали змогу подорожувати в часі. Потрапивши до Одеси за три дні до початку потужного шторму, вони попереджають Ореста та решту чарівників про жахливу небезпеку, що насувається із Чорного моря. Макґі та Орестові треба поквапитися, щоб дізнатися всі таємниці міста, танкера «Делфі» та Одеської кіностудії. Але найголовніша мета — подолати Чорного дракона. Та чи вийде?
Барбара Петрущак «Путівник світом дорослішання для дівчат: зміни в тілі, перші місячні та бодіпозитив», переклад: Наталка Малетич, ілюстрації: Анна Рудак, «Видавництво Старого Лева», 2022, 9+
Це пізнавальна книжка про дорослішання для дівчаток, сповнена чутливості й емпатії до себе та свого тіла. Барбара Петрущак переконана, що знання про тіло — потужна сила, бо допомагає нам краще себе зрозуміти. Особливо тоді, коли все починає стрімко змінюватися й важко дати із цим раду. Тож ця книжка стане дружнім путівником на шляху змін і допоможе звикнутись із дорослішанням.
Тут дівчата довідаються про зміни під час статевого дозрівання, перші місячні, цикл, засоби гігієни та багато іншого. А також навчаться ставитися до себе та свого тіла з прийняттям і любов’ю.
Барбара Петрущак «Путівник світом дорослішання для хлопців: зміни в тілі, емоції та бодіпозитив», переклад: Наталка Малетич, ілюстрації: Анна Рудак, «Видавництво Старого Лева», 2022, 9+
Це пізнавальна і сповнена емпатії книжка для хлопців, що містить багато цікавих фактів про зміни в тілі й емоції. Барбара Петрушак переконана, що тіло — наш дім, а знання про тіло — потужна сила, тому так важливо розуміти, що саме відбувається в цей шалений час.
Тут хлопці довідаються, яких змін зазнає їхнє тіло під час статевого дозрівання, як змінюються емоції та самосприйняття, а також про те, як дбати про себе, ставати сильнішим і завжди залишатися собою.
Читайте також огляд книжки «Ліс рук» Олександра Демарьова
Підліткам
Джоан Ролінґ «Гаррі Поттер і Орден Фенікса», переклад: Віктор Морозов, ілюстрації: Джим Кей, Ніл Пакер, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2022, 12+
Приготуйтеся до нових зачарувань, бо Джим Кей відтворює чаклунський світ Дж. К. Ролінґ у його алхімічно-приголомшливій художній манері, яку ідеально доповнють унікальні ілюстрації Ніла Пакера, що майстерно вплітаються в саме серце цієї книжки.
Щедро ілюстрований «Орден Фенікса» буде товщим на 328 сторінки за «Філософський камінь», на 304 за «Таємну кімнату», на 240 за «В’язня Азкабану» і на 112 за «Келих вогню». Текст подано повністю, без скорочень.
Яна-Марія Кушнєрова, Анна Дьоміна «Дорогою грози», «Парасоля», 2022, 12+
«Твоя доля тричі визначена грозою. Коли ти народилася, яскрава блискавка вдарила у старий дуб і розколола його навпіл. У тому дубі до твого народження ховалася твоя душа. Вдруге зустріч із грозою докорінно змінить твоє життя і багато випробувань чекатимуть на тебе… Але стережися третьої грози — вона може стати фатальною!» — таке пророцтво визначило долю маленької Айке.
Разом із другою грозою в 12 років вона потрапляє в чарівний світ, де знайомиться з дріадою Годелі, цвергом Торальвом та іншими дивовижними створіннями. Новий світ здається прекрасним, але згодом Айке дізнається страшну таємницю: через давню несправедливість королівству загрожує небезпека.
За пів року невідоме зло може знищити всіх його мешканців. Пророцтво каже, що лише Айке під силу врятувати його. Разом із принцом та дріадою Айке вирушає на пошуки давньої реліквії — Громового Каменя, частинки якого сховані в найнесподіваніших місцях у королівстві. Під час подорожі на героїв чекають безліч пригод та зустрічей із дивовижними істотами та духами. Принц постійно кепкує з Айке, чари відьми витягують із неї всі щасливі почуття.
Та все ж Айке вірить, що їй вдасться виконати своє призначення, подолати відьмині чари, здолати зло й знайти шлях додому…
Еріка Файві «Драми довкола реклами. Як реклама потрапляє в наші голови (і залишається в них)», переклад: Ірина Шувалова, Мар’яна Шувалова, ілюстрації: Ієн Тернер, «Видавництво Старого Лева», 2022, 12+
Що таке бренд, рекламний план та секрети просування товару? У сучасному світі барвистої й захопливої реклами, яка є повсюди, так просто потрапити на цей гачок: один погляд і все — реклама заполонила ваші емоції та міцно засіла у вашій голові. Авжеж, тут секрет у методах та інструментах реклами, вмінні розуміти та впливати на цільову аудиторію і багато іншого.
Ця книжка розповість усе про правила рекламного бізнесу — доступно і цікаво. Можна розвинути свою медіаграмотність і навчитися мислити критично, щоби приймати мудрі рішення.
Володимир Аренєв «Скарбничка історій», ілюстрації: Сашко Ком’яхов, Наталя Ком’яхова, «Видавництво Старого Лева», 2022, 12+
«Скарбничка історій» — це захоплива повість, у якій пригоди чекають на кожній сторінці, а ще — чудовий посібник із написання не менш захопливих історій з практичними порадами і завданнями. Як це поєдналося в одній книжці? Магія! А також — майстерність українського письменника Володимира Аренєва, який і розкриває власні творчі секрети початківцям.
Разом з Урсулою і її незвичайним другом читач порине в небезпечні пригоди, від яких захоплює дух, а ще — дізнається, як працює сюжет, як вигадати персонажа і як щодня знаходити час на творчість. І все це письменник розповідає легко, з гумором і яскравими прикладами з власного досвіду, нагадуючи, що творчість — це не лише кропітка праця, а й справжнє задоволення.